Petak, 19. travnja 2024

9 C°

Bodove spasa tražiti kod lidera

23.02.2011. 23:00

Do kraja ovosezonske europske avanture, Zadranima je ostala još jedna utakmica, gostovanje u Belgiji sljedeći tjedan, kod Oostendea, koji je već osigurao prvo mjesto u skupini, budući da ima pobjedu više i za jedan poen bolju međusobnu koš razliku od Lokomotiva. Poraz u Češkoj i službeno je potvrdio da će Zadar skupinu L završiti na posljednjem mjestu, što nikoga u klubu previše ne zamara, jer se ionako od početka isticalo kako u Eurochallenge kupu momčad nema nikakvog rezultatskog imperativa.
Ipak, ono što treba zabrinuti trenera Bujana i njegove igrače je jako loša igra u drugom poluvremenu utakmice protiv Prostejova, naročito u trećoj četvrtini, kada su primili čak 35 poena. Jer iako im taj susret rezultatski nije ništa značio, namjera je bila da se pruži dobar otpor i pokaže određeni napredak u igri. Nešto od toga su pokazali u prvom poluvremenu, ali utakmica se igra 40 minuta, a s takvim oscilacijama i crnim rupama, kao protiv Prostejova, teško je ikoga pobijediti.
– Prostejov je odigrao bolje od nas i zasluženo pobijedio. Osim druge četvrtine, koju smo odigrali dobro, preostale tri dionice smo igrali loše. Imali smo dugo putovanje i bili smo bez stranaca, što je dijelom sigurno utjecalo. Ipak, mislim da smo morali odigrati bolje u drugom poluvremenu i pokazati više energije u našoj igri. Time nisam zadovoljan – kazao je Bujan, a s njim se slaže i Miro Bilan, autor 23 poena, 9 skokova i 4 asistencije.
– Prvo poluvrijeme je za nas bilo vrlo dobro, ali na početku drugoga smo napravili previše pogrešaka. Oni su prelako i prebrzo dolazili do poena, kako niži, tako i visoki igrači. Igrali smo svak za sebe i to nije bilo dobro. Mlada smo momčad i jednostavno moramo igrati s više energije – komentirao je šibenski centar.
Prevelike crne rupe
Energija je riječ, koju u posljednje vrijeme često možemo čuti od zadarskih košarkaša. Prvenstveno bi se to trebalo odnositi na agresivnu, borbenu i čvrstu obranu (da je i približno bila takva, teško bi im i mnogo bolja momčad od Prostejova mogla zabiti 35 poena u 10 minuta), ali i na tečniji, brži napad, sa više kretanja i dodavanja. Naravno, na papiru to izgleda jednostavnije nego na terenu, ali Zadrani su u određenim dijelovima nekih utakmica pokazali da to mogu. Problem, kojeg i sam trener često ističe, je što takvu igru ne mogu prikazati u duljim razdobljima.
A desetak pa i dvadeset minuta odlične igre, a onda ostatak loše, protiv protivnika koji nema takvih oscilacija, teško može biti dovoljno za pobjedu. Nemoguće je od ove momčadi tražiti da 40 minuta igra na visokoj razini, bez grešaka, ali je sigurno moguće bezbolnije prebroditi crne rupe. Oscilacije su normalne, ali kada na poluvremenu protiv Prostejova vodite +3, jednostavno ne smiju biti toliko velike da odjednom nestanete s terena i potonete na -16. Istina, nedostajali su Brown, Downey, Vladović, Olivari, ali nije prvi put da se Zadranima to događa ove sezone. Ako nešto slično ponove i u subotu, Krka će to znati iskoristiti.
Teško u Novom Mestu
Momčad iz Novog Mesta u utorak je osigurala plasman u četvrtfinale Eurochallengea, pobijedivši na svom terenu Pinar Karsiyaku sa 86:81. Imali su zeleni dvoznamenkasto vodstvo većim dijelom drugog poluvremena, sve do najviših +18, osam minuta prije kraja, da bi Turci u 5 minuta napravili seriju 23-9 i došli na samo -4. Ipak, u posljednje tri minute Krka je uspjela sačuvati prednost i doći do pobjede, koja joj još uvijek ne garantira prvo mjesto u skupini i prednost domaćeg terena u četvrtfinalu, ali je blizu tom ostvarenju. Ima pobjedu više od Pinara pa joj lošija međusobna koš razlika neće smetati, ako u posljednjem kolu dobije Antwerpa u gostima ili ako Turci izgube kod Dexie.
I u ovoj se utakmici potvrdila raznovrsnost, koju ima momčad Aleksandra Đikića. Devet igrača je igralo između 18 i 23 minute, te postiglo između 5 i 13 poena, od čega pet dvocifreno, a deseti je za 14 minuta ubacio 2 poena, ali uz 6 skokova i 3 asistencije. S obzirom na očekivanja prije početka sezone, riječ je defitnitivno o najugodnijem iznenađenju NLB lige, koje je dokaz da se može igrati dobro i pobjeđivati i bez velikih i skupih zvijezda, ako je prvom mjestu momčad. I to dobro posložena i uigrana momčad. Iz dvorane Leona Štukelja ove su sezone bodove odnijeli samo Cedevita, još tamo u listopadu prošle godine, te Olimpija, koja je prije mjesec i pol dana uspjela okrenuti  minus 19 s kraja prvog poluvremena. Uz to, Krka ima 8 domaćih pobjeda u NLB ligi i još 6 u Europi, a do vrha u oba natjecanja dovele su je i vrlo dobre igre na gostovanjima.
Ne gubiti vjeru
S omjerom 14-7, pet kola prije kraja, jako je blizu prvog povijesnog plasmana na završni turnir Jadranske lige, a pobjeda protiv Zadra bila bi ogroman korak prema tom cilju. Stoga nema sumnje da će motivacija slovenskog prvaka u subotu biti maksimalna, a vjerojatno i podrška s tribina. Motiva sigurno neće nedostajati ni Zadranima, koji traže slamku spasa, no svjesni su i sami da će za pobjedu u Novom Mestu morati odigrati vrhunsku utakmicu u oba smjera svih 40 minuta. Mogu li to? Definitivno mogu i najvažnije je da u to vjeruju, bez obzira na sve prehodne poraze i loše igre. Svaka nova utakmica je priča za sebe i treba napraviti sve, ali baš sve što se može, da bi se došlo do spasonosnih bodova. Da će biti iznimno teško i da je Krka veliki favorit, to je sasvim jasno, ali treba se držati one da favoriti ne pobjeđuju uvijek i da u svakoj utakmici postoji makar mala šansa za pobjedu. Zadrani su već pokazali da je mogu iskoristiti pa zašto ne bi još jednom.