Nastojim se hraniti što zdravije, no s obzirom na cijene povrća i voća, to postaje sve teže i teže. Evo, danas vidim da blitva košta dvadeset kuna, a za dvadeset kuna mogu kupiti npr. piletine za nas troje, kazala je Marija Ivić dok je kupovala na tržnici
Osim poskupljenja naftnih derivata građani će i za namirnice morati izdvajati više sredstava, naime, cijene povrća na zadarskim tržnicama također rastu. Povezanost između goriva i blitve gotovo pa ne postoji, ali zbog povećanja cijena građani sve teže podnose trenutačno stanje u Hrvatskoj.
Taj trend rasta cijena traje već neko vrijeme, ali u posljednja dva mjeseca građani primjećuju “nevjerojatne cijene povrća”.
Cijene povrća kreću se od 12 do 18 kuna za cvjetaču, 15 do 30 kuna za šampinjone, zelena salata kristalka je od 10 do 13 kuna te od 14 do čak 20 kuna blitva.
– Nastojim se hraniti što zdravije, no s obzirom na cijene povrća i voća, to postaje sve teže i teže. Evo, danas vidim kako blitva košta dvadeset kuna, a za dvadeset kuna mogu kupiti npr. piletine za nas troje, kazala je Marija Ivić, gospođa koju smo zatekli u kupnji na zadarskoj tržnici.
Kako doznajemo od prodavača, blitva se može nabaviti i po povoljnijim cijenama od npr. 14 kuna, ali, naravno, cijena ovisi o tome je li blitva iz polja, koja je ujedno i tvrđa i lošije kvalitete, ili blitva iz plastenika koja je znatno kvalitetnija.
Voće i povrće koje se prodaje na tržnicama uvijek je bilo sinonim za domaće proizvode, za razliku od voća i povrća koje se prodaje u velikim trgovačkim centrima. Iako su očekivanja građana da je na tržnici sve domaće, situacija ipak nije takva.
– Na povrću teško primjećujem je li je domaće, ali što se tiče voća, čak i ja mogu primijetiti je li nešto zaista domaće. Sada pazim koliko ću potrošiti i po kojoj cijeni ću kupiti namirnice, dok sam nekoć isključivo pazila na kvalitetu, naglašava Ana Marija.
Iskusni kupci primjećuju da neki prodavači svoje povrće nabavljaju iz uvoza ili čak iz trgovačkih centara. Naravno, kako doznajemo u razgovoru s nekoliko prodavača na tržnicama, svi tvrde da su njihovi proizvodi isključivo domaći i to iz okolice Zadra.
– Moje povrće je domaći uzgoj što se i vidi po prirodnim veličinama povrća. Svako dan skoro sve prodam jer nastojim cijene prilagoditi svim džepovima. Ipak kupaca je manje, to je jasno kao dan, kazala je jedna prodavačica na zadarskoj tržnici.
Kod većine povrća u prosincu su 2010. cijene bile više u odnosu na cijene u prosincu 2009.
To je posebice uočljivo kod češnjaka kojem je cijena u prosincu bila veća za 93,22 % nego u prosincu prethodne godine. Osim češnjaka znatno višu cijenu u prosincu je 2010. imala i rajčica (24,08 %), paprika (rog 23,56 %, babura 14,04 %) i grah (bijeli 19,62 % i šareni 12,45 %) te blitva (10,56 %). Znatno nižu cijenu imao je jedino mladi krumpir (-24,49 %).
najnovije
najčitanije
Zadar
TRG PETRA ZORANIĆA
[FOTO] Otvoren je Advent u Zadru!
Scena
OSLONAC U ŽIVOTU
Jelena Rozga više nije ‘solo igračica’: “Zaljubljena sam, sretna i ispunjena”
Ostali sportovi
SKIJANJE
Kolega: Nisam zadovoljan, jer znam da mogu bolje
Sport
u Malagi
Italija drugu godinu zaredom osvojila Davis Cup
Nogomet
HNL
Šibenik izborio minimalnu pobjedu protiv Gorice
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
OBAVIJEST HEP-A