
Tradicionalno obilježavanje Dana narcisa kojim osvještavamo važnost prevencije i rano otkrivanje raka dojke ne smije stati na tom danu. Trebamo i moramo jednakim intenzitetom djelovati u sinergiji i ostale dane u godini stavljajući pacijenta u fokus. Tome ide u prilog naše pokretanje 8. ciklusa Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke, Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog strateškog okvira protiv raka vrijednog 8.5 milijardi eura, preventivnih zdravstvenih pregleda, revizije postojećih i uvođenje novih Nacionalnih programa te međuresorni projekt Javne ustanove – prijatelji zdravlja“ istaknuo je ministar Beroš dodajući da navedeni reformski iskoraci donose višestruke dobrobiti pacijentima, njihovim obiteljima kao i cjelokupnom zdravstvenom sustavu.
Posebno je istaknuta važnost nedavnog pokretanja 8. ciklusa Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke u sklopu kojeg se može smanjiti smrtnost za više od 25% kao i pojavnost raka dojke koji više nije najčešći zloćudni uzrok smrti kod žena u Hrvatskoj, već se nalazi na trećem mjestu. Ujedno je spomenuti Nacionalni program pokazao da se 60% novootkrivenih karcinoma dojki otkriva u lokaliziranom stadiju što značajno poboljšava ishode liječenja i kvalitetu života pacijentica.
– Presudni čimbenici koji su odredili intenziviranje naših preventivnih aktivnosti su upravo izazovi u odnosu na druge europske zemlje u ranom otkrivanju bolesti i ishodima liječenja. Dijagnozu stanja svi znamo i mnogo se o njoj govori, no još je važnije liječiti detektirane probleme. Pritom zdravstvena pismenost i prevencija idu ‘ruku pod ruku’ s poboljšanjem zdravstvene slike nacije i ishoda liječenja što i činimo u sklopu reforme zdravstva dajući prevenciji posebno područje interesa, naglasio je ministar Beroš napominjući da Vlada i zdravstvena administracija čini zaokret prema postulatima dr. Andrije Štampara koji je postavio temelje javnog zdravstva i smatra se jednim od osnivača Svjetske zdravstvene organizacije.
Tim povodom ministar Beroš se posebno zahvalio pacijenticama koje, iznošenjem svojih osobnih iskustva u borbi s ovom zloćudnom bolešću, dodatno educiraju široku javnost i vlastitim primjerom potiču građane na preventivne preglede ističući da je briga o zdravlju ‘dvosmjerna ulica’. Drugim riječima, pacijenti moraju imati aktivnu ulogu jednako kao i liječnici inače medicinska postignuća ne daju željene rezultate.
– Hrabrost, optimizam i posvećenost pacijentica kao i udruga pacijenata naši su glavni motivatori i pokretači u daljnjim iskoracima u borbi s onkološkim bolestima. Njihova odgovornost, optimizam i elan nezamjenjiv je dio svakog oporavka, kako pacijenata tako i zdravstvenog sustava. Vlada i zdravstvena administracija pozdravlja takav pristup jer jedino na taj način možemo učiniti daljnje iskorake prema boljitku cjelokupnog zdravstvenog sustava, zaključio je ministar Beroš.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
SOCIJALNI I RAZVOJNI PROJEKTI
Sporazum EU-a i Europskog gospodarskog prostora Hrvatskoj daje 133,1 milijuna eura
Plodovi zemlje i mora
TROPSKA BILJKA
Bromelije su jednostavne za održavanje, a pritom i pročišćavaju zrak!
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Svijet
ŠIRENJE
Izrael proširuje vojne operacije i zauzima dijelove Gaze
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Zadar
otvorio se šaht
Na Meladi se izlijeva kanalizacija i širi nesnosan smrad
Zadar
stariji meta manipulacija