Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

Banke obustavile kredite

11.01.2011. 23:00
Banke obustavile kredite


Zbog nedoumica banaka oko primjene novog Ovršnog zakona i Pravilnika o obliku i sadržaju zadužnice, kreditiranje građana obustavljeno je ili znatno usporeno. Razlog – promjena formata zadužnice iz A4 u A3


Kreditiranje građana je od  početka godine obustavljeno  ili znatno usporeno, potvrdili  su nam iz više domaćih banaka koje smo kontaktirali temeljem upita naših čitatelja  jer im je u bankama rečeno da  ne mogu koristiti ni već odobrene kredite radi tehničkih  problema oko primjene novih  zakona i Pravilnika o obliku i  sadržaju zadužnice. Navodno  problem stvara oblik te zadužnice koji se mijenjao iz  formata A4 u A3, dok se u  sadržaj upisuju drukčiji podaci i slično.
U Erste banci su nam odgovorili da je Pravilnik o obliku i sadržaju zadužnice, kojim  se mijenja sadržaj, forma i  javnobilježnička ovjera zadužnice kao jedan od obveznih instrumenata osiguranja  kredita, objavljen u Narodnim  novinama 30. prosinca 2010., s  danom primjene od 1. siječnja  2011.
Prijelazna rješenja
– S obzirom da su postojale  određene nejasnoće u tumačenju i primjeni pojedinih  odredbi navedenog propisa,  došlo je do zastoja u proceduri  odobravanja novih kredita nakon 1. siječnja. Na rješavanju  problema intenzivno se radi u  koordinaciji Hrvatske udruge  banaka i Javnobilježničke komore te vjerujemo da će  rješenje biti postignuto u najkraćem mogućem roku. Kako  bi se prilagodila ovim objektivnim okolnostima, na koje  nije imala nikakav utjecaj, Erste banka donijela je prijelazno rješenje kojim, s ciljem  nesmetanog nastavka procesa  kreditiranja, privremeno odobrava realizaciju gotovinskih  kredita bez zadužnice, kažu u  Ersteu, dodajući da će se ovo  prijelazno rješenje primjenjivati do konačnog usklađivanja  teksta zadužnice, a onda će se,  vele, i kreditna procedura nastaviti u skladu s dosadašnjom  praksom.
U Privrednoj banci Zagreb  napominju da je točno da je  “primjena novog Ovršnog zakona te Pravilnika o obliku i  sadržaju zadužnice zbog niza  nedoumica u praksi donijela i  klijentima i bankama probleme prilikom ugovaranja instrumenta osiguranja i realizacije kredita.”
Olakšati postupak
– Kreditiranje, međutim, nije obustavljeno već je postupak nešto sporiji zbog  rješavanja otvorenih pitanja i  uhodavanja postupaka kod  javnih bilježnika i banaka, s  obzirom da se od 1. siječnja  ove godine zadužnice i izjave  o zapljeni plaće solemniziraju  kod javnog bilježnika. Dosadašnja praksa ovjere potpisa  bila je značajno jeftinija u odnosu na sadašnji oblik solemnizacije koji je uvelike poskupio kreditni proces odnosno povećao troškove kredita  koji terete klijenta, ističu u  PBZ-u.
PBZ u međuvremenu nastoji olakšati postupak klijentima nabavom propisanih  obrazaca zadužnica u vlastitom aranžmanu, prethodnim  informiranjem klijenata o novim cijenama javnobilježničkih usluga, kao i  olakšanjem nekih uvjeta kod  ugovaranja instrumenata osiguranja kako bi se u konačnici  umanjio ukupan trošak klijentima.
I u Splitskoj banci potvrdili  su da je procedura odobravanja kredita dosta usporena  jer postoje problemi u razumijevanju potrebnog sadržaja  nove zadužnice. Budući da  spomenuti Pravilnik u Narodnim novinama potpisuje ministar pravosuđa, upit o nastalim problemima uputili smo  i resornom Ministarstvu, no  još nismo dobili odgovor.
 


Bohaček: Tko će dići kredit kad vidi kolike su javnobilježničke naknade




Direktor Hrvatske udruge banaka Zoran Bohaček potvrdio je da je procedura odobravanja kredita usporena uslijed činjenice da nije bilo dovoljno vremena za prilagodbu novom Pravilniku. Uz to, kaže, novi Ovršni zakon traži da se zadužnica mora solemnizirati, kao i izjava o suglasnosti zapljene plaće.
– Do sada je trebala samo ovjera potpisa, a sada su potrebne dvije nove solemnizacije što trošak po osnovi javnobilježničkih naknada prilikom ugovaranja kredita kuna povećava i do desetak tisuća kuna, ovisno o iznosu. Tarife propisuje Javnobilježnička komora, a odobrava ih Ministarstvo pravosuđa, mi u njih ne možemo ulaziti, no nadamo se da će doći do promjena koje bi dovele do toga da ti troškovi za građane, korisnike kredita, ipak budu manji. Ovako je pitanje tko će više dignuti kredit kada čuje koliko naknadu mora platiti javnom bilježniku, kaže Bohaček.