Nema trgovačkog lanca koji u Zadru nema svoju kuću, a tamo je uglavnom ženska radna snaga, slabo plaćena i iskorištavana do maksimuma, rekla je Antičević Marinović
Ekonomska neovisnost žene jedina je podloga na kojoj se može izgraditi društvo bez nasilja nad ženama. Poručile su to SDP-ovke saborska zastupnica Ingrid Antičević Marinović i predsjednica zadarskog Foruma žena Tatijana Petrić u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
– Vezano uz nasilje nad ženama, u prvih šest mjeseci 2011. je u Hrvatskoj zabilježeno 9.182 zahtjeva za pružanjem policijske intervencije, počinjena su 492 kaznena djela, osam ubojstava i 19 pokušaja ubojstava, istaknula je Petrić navodeći kako će zakoni, strategije i protokoli koji štite ženu od nasilja u obitelji ostati mrtvo slovo na papiru ukoliko država ne osigura financiranje sigurnih kuća koje pružaju zaštitu ženama žrtvama nasilja i njihovoj djeci.
– Nasilje je odraz primitivnosti i mi ćemo se protiv nasilja boriti permanentnom edukacijom i prosvjećivanjem. Kroz obrazovne programe, u svim segmentima obrazovanja od vrtića do studija, trebamo širiti ideju demokracije, tolerancije, ljudskih prava i nenasilja. To je put koji će nas odvesti u Europu, poručila je Petrić apelirajući na žene da budu jake i prijave nasilnike, a na institucije da besprijekorno i žurno obave sve svoje zadaće kako bi spasili svaku potencijalnu budući žrtvu.
– Nasilje nad ženama je politički problem. Ekonomsko nasilje podloga je i za fizičko nasilje. Zbog čega muškarci tuku žene? Zbog čega poslodavac, kada ne plaća, uglavnom prvo ne plaća žene, a i kad plaća, žene plaća manje? Zbog toga što može! Na žene su u hrvatskom društvu, što je nezabilježeno u društvenom razvoju Hrvatske, navalili ne samo njezini partneri, nego i njezini mačo sinovi. Zadnjih desetljeća sinovi, koji su ranije bili njezini zaštitnici, dižu ruku na majku. Najsiromašnije u Hrvatskoj su upravo žene; prve ostaju bez posla i najdulje vrijeme ostaju bez posla, a diskriminacija po dobi je još vidljivija u slučaju ženskog spola. Žene su roblje 21. stoljeća. Nema trgovačkog lanca koji u Zadru nema svoju kuću, a tamo je uglavnom ženska radna snaga, slabo plaćena i iskorištavana do maksimuma. To su mlade žene. Ustavni sud je naredio na moraju raditi do 65. godine. Što će s njima biti za koje desetljeće, s obzirom da rade s neplaćenim prekovremenim radom, neplaćenim radom nedjeljama i blagdanima te obavljajući poslove skladištarke koji ne stoji u opisu radnog mjesta prodavačice? Žene su danas obrazovanije od muškaraca, ali još ne nalaze svoju dobru poziciju u javnom životu. Kod ove vlasti postoji lažna dilema da žene imaju pravo izbora hoće li roditi ili će raditi. Biti na mjestima gdje se donose odluke, biti društveno angažirana, za ženu treba biti jednako prirodno kao i za muškarca i zato treba promijeniti niz zakona koji uzrokuju skrivenu diskriminaciju, rekla je Antičević Marinović navodeći kao je u programu koalicije, na čijem je čelu SDP, pokretanje kreditnih linija za zapošljavanje žene i donošenje Zakona o radnim i socijalnim sudovima koji „štiti ženu u slučaju neisplate plaće i drugih prava”.
Milinović će ostati zapamćen po nasilju nad ženama
Ministar zdravstva Darko Milinović ostat će zapamćen kao onaj koji je izvršio nasilje nad ženama, ocijenila je Ingrid Antičević Marinović navodeći kako je najgore državno nasilje nad ženom.
– Još uvijek ova vlast iskorištava žensko tijelo kao svoj politički poligon da bi mogla pokazati demonstraciju svoje sile. To se najbolje vidi kod Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji. Hrvatska je potpisnica UN-ove konvencije koja u posebnoj glavi govori da će sve države u medicinski potpomognutoj oplodnji koristiti najsuvremenije metode i tehnologije koje su najneopasnije i najbezbolnije za ženu, a s ovim najkonzervativnijim zakonom žene se izvrgavaju teškim patnjama, a često ostaju i bez posla, rekla je SDP-ova saborska zastupnica.
Želja nam je da Crkva digne glas u zaštitu žena
– Često pozdravljamo kada Crkva govori o nepravdi, ali želja nam je da Crkva digne glas u zaštitu žena, protiv nasrtaja na žene. To još nismo čuli. Čuli smo dosta protiv medicinski potpomognute oplodnje. Mi razumijemo Crkvu, za nju život počinje oplodnjom. To je crkvena dogma. Nismo od njih čuli da muškarci ne plaćaju alimentaciju, nismo čuli o muškom nasilju nad ženama, o tome da, kada ju napušta, često ostavlja ženu nezbrinutom, a također i vlastitu djecu. Želimo da se o tome Crkva očituje onako snažno kako je govorila protiv medicinski potpomognute oplodnje, kazala je Antičević Marinović.
najnovije
najčitanije
Zadar
GOVOR
Gradonačelnik Dukić: ‘Zadar je baš zato toliko čudesan. Hvala vam svima na povjerenju…’
Zadar
PREDSJEDNIK RH
Zoran Milanović u Zadru: ‘Pred Zadrom je dugačak put. Mi smo jako puno dali EU…’
Zadar
USUSRET DESETOJ OBLJETNICI POSLOVANJA
Od lokalne priče do regionalnog lidera: Kako je Berekin postao simbol uspjeha
Zadar
MINISTAR
Šime Erlić: ‘Činjenica je da u Zadru nikada nije bilo više projekata nego danas’
Zadar
svečana sjednica
Vučetić otvorio svečanu sjednicu Gradskog vijeća Grada Zadra: ‘Kucelin je nagrađen jer je omogućio…’
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja