Nedjelja, 5. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

Albumi grupe Gregorian snimaju se u staroj londonskoj crkvi

Autor: Z L

19.07.2010. 22:00
Albumi grupe Gregorian snimaju se u staroj londonskoj crkvi


Ovog ljeta, osam vrhunskih pjevača njemačke grupe Gregorian, i pjevačica Amelia Brightman, odjevenih u odore monaha, stižu u Hrvatsku sa svojim pratećim bendom, impresivnim scensko – glazbenim nastupom kojim su već odavno osvojili svjetsko glazbeno tržište i ovog puta u organizaciji tvrtke Haarlem i producenta Tomislava Kašljevića.
Inspirirani gregorijanskim kantonskim pjevanjem, grupa pod vodstvom Franka Petersona, tvorca Enigme, koja gostuje u Zadru, 3. kolovoza 2010. ispred crkve Sv. Donata, izvodi obrade popularnih pop i rock pjesama.
Svaki album grupe Gregorian priprema se Petersonovom studiju u Hamburgu, a zapravo je malo poznato da se albumi snimaju u jednoj staroj crkvi u Londonu koja je za potrebe raznih privatnih producentskih kompanija prenamijenjena u studio Angel.
Tako su na primjer prilikom snimanja božićnog albuma, Gregorian tražili da se cijeli interijer ukrasi božićnim dekoracijama kako bi se postigla božićna atmosfera, a onda se ta izvornost prenijela glazbeno na album.
Također, posebnom i mističnom ugođaju na albumima doprinosi i to da unutar interijera nema prirodnog svjetla već pjevači Richard Collier, Christopher Tickner, Robert Fardell, Lawrence White, Richard Naxton, Gerry O’Beirne, Ted Hands, Jonathan Clucas pjevaju osvjetljeni svjetlošću svijeća.
Malo je poznato da je upravo Amelia Brightman, koja je mlađa sestra Sarah Brightman, napisala većinu pjesama za Gregoriane, kao npr. posebno dirljivu „Moment of peace” skladbu koja je prodana u platinastoj nakladi.
Koliko je Petersonov ukus kada se radi o pjevačima Gregoriana istančan, a onda i uspješan, govori i činjenica da pjevači imaju klasičnu glazbenu naobrazbu, no također moraju poznavati i biti u tijeku sa modernom glazbom.
Također, svi nastupi Gregoriana su poseban doživljaj i zbog toga što se cijeli nastup izvodi uživo, osim određenih zvučnih efekata koji se koriste u ranijim pjesmama, a koje je nemoguće izvesti uživo na pozornici. Iako preferiraju sakralne objekte kao mjesta nastupa koja zrače posebnim šarmom i mističnom atmosferom, nastupi na otvorenim i modernim pozornicama pružaju im mnogo više kreativne slobode pa su uvijek upotpunjeni mnoštvom zapaljenih baklji, svijeća, lasera, dima i pirotehnike a upravo nas takvi spektakli očekuju i na turneji u Hrvatskoj.
Gregorian su posebno popularni na potpuno različitim dijelovima svijeta poput Japana, Filipina, Izraela i Libanona, što potvrđuje i činjenicu da njihova glazba, koja je postala žanr za sebe, ne poznaje religijske granice.
Ulaznice se po cijeni od 250 i 350 /VIP/ prodaju na www.eventim.hr, u Turističko-informativnom centru Zadar, Callegru i Dallas music shopu.


 GREGORIJANSKI KORAL I CHANT


Gregorijanski koral je naziv za oblik crkvene glazbe. Dok je riječ koral općeniti naziv za zajedničko zborno pjevanje (lat. choralis, chorus: kolo, kor, mnoštvo), pridjev gregorijanski dobio je po papi Grguru Velikom koji je potakao obnovu liturgijskog pjevanja u Crkvi.
Gregorijanski chant jest duhovni proizvod kršćanstva, no razlog popularnosti možda leži u tome što je vrlo sličan budističkoj mantri, ili pjevanju indijanskih vračeva, ima nevjerojatnu umirujuću, meditativnu i terapeutsku moć te tako, prema riječima Franka Petersona, postaje bezvremenski.