Foto: Mislav Klanac
Kako se približavamo karinskoj rivijeri skrećemo oštro udesno, tamo gdje bi mnogi na raskrižju skrenuli lijevo i uputili se prema plaži. Dok se vozimo uskom brdskom cestom, koja liči na betoniran kozji put, idemo prema Lončarima i kanjonu rijeke Bijele. Put nas vodi uzbrdo, zavojitom uskom cestom do Lončara, seoceta s tek nekoliko kuća i područja koje zajedno s dva zaseoka broji manje od deset duša.
U blizini tog puta nalazi se i instalacija američkog umjetnika Dodda Holsapplea nazvana »See Glass Again«. Nastao kao rezultat projekta »Morske livade: It’s not too late«, ovaj rad promjera devet metara predstavlja jedinstvenu umjetničku intervenciju u javnom prostoru u Hrvatskoj u čijoj je izradi sudjelovalo stotine ljudi.
U tri ekoakcije čišćenja koje su se održale tijekom 2020. i 2022. godine, volonteri, lokalni aktivisti, planinari i penjači sakupili su 120 kubika staklenog otpada koji se nalazio na putu prema kanjonu Bijele, kao i pet tona okolnog smeća. Upravo je to staklo utkano u nezaboravnu instalaciju koja pozdravlja posjetitelje kanjona.
– Doddov rad, koji otpadno staklo koristi kao sirovinu za umjetnost, temelji se na suhozidu u obliku prstena s mozaikom jegulje koji bi služio kao prostor za sjedenje i razgovor.
Holsapple je tako u rujnu i listopadu 2023. svoju adresu u kalifornijskoj Santa Monici zamijenio s rezidencijom u Lončarima, prisjetio se za nas Marko Simić iz ekološke aktivističke udruge Lončari, koji nas je i proveo kanjonom rijeke Bijele.
Jedinstven fenomen
Rijeka Bijela jedinstven je fenomen u Dalmaciji, koja izvire iz špilje na oko tristo metara nadmorske visine. Kanjon ove rijeke također je rijedak primjer otopljenog vapnenca koji poprima bijelu boju, po čemu je i ova rijeka dobila ime.
Iznad toka ove prirodne ljepotice izdižu se stijene od kojih su neke visoke i preko tristo metara i na kojima se nalaze deseci pravaca za sportsko penjanje, kao što su high line i drugi slični sportovi. Zbog toga mu tepaju da je hrvatski Grand Canyon. No, ova još uvijek nedovoljno prepoznata atrakcija ima dugu i tešku povijest zanemarivanja i onečišćavanja okoliša.
Rijeka Bijela nadomak Novigradskom i Karinskom moru nedaleko Obrovca i dalje je relativno nepoznat dalmatinski hidrološki fenomen, gdje se godinama na divlje bacao otpad. Simić i njegovi prijatelji te brojni volonteri kroz nekoliko su akcija čišćenja okoliša kanjon uspjeli dovesti u kakvo-takvo stanje, ali posljedice onečišćenja još su uvijek vidljive.
Od samog polazišta prema izvoru i kanjonu, jedan dio staze posut je ostacima djelića stakla koji su se tu našli poslije Domovinskog rata i od tada nisu sustavno uklanjani. Bez volontera i ljubitelja prirode to bi vjerojatno tako i ostalo još dugi niz godina.
– U kanjonu postoji preko stotinu označenih penjačkih staza o kojima brine Sportsko-penjački klub Paklenica, a u tijeku posljednjih akcija otkrili smo zajedno dva prirodna boldera u naselju Trbovići koji su jedinstvena hrvatska penjačka atrakcija, kazao nam je Simić.
Najatraktivniji dio rijeke Bijele je njezin kanjonski dio koji se ističe svojim strmim, stjenovitim obalnim stranama i impozantnim klisurama te debelim vapnenačkim slojevima koji se u pravilnim i ravnim linijama pružaju koso uvis iznad toka rijeke.
Oštrim i grubim linijama ovog kanjona kao svojevrstan kontrast nameće se plitki vodeni tok koji meandrira kroz korito ispunjeno blagim, zaobljenim valuticama izrazite bijele boje. Jednolično obojena i fina zrnata tekstura sedrenih sedimenata, na površini koje se presijavaju kristalići kalcita, predstavlja osobitost ove rijeke i jedinstvenost po kojoj je ona i dobila ime.
Ova lokacija, zbog svoje specifične prirode te geografske pozicije nadomak Novigradskog i Karinskog mora, postala je veoma zanimljiva ljubiteljima prirode, sportašima i turistima.
Raznolik mozaik
U gornjem dijelu toka, rijeka Bijela oblikuje brojne kaskade i vodopade prekrivene naslagama sedre. Rijeka Bijela je dio zaštićenog područja Karišnica i Bijela ekološke mreže Natura 2000, kojima upravlja javna ustanova Natura Jadera.
– Kao glavna odlika predmetnog područja ističu se rijetka obalna (slana) staništa i špiljski izvori krških vodotoka kao važna skloništa ugroženih vrsta šišmiša, ali i travnjačka te vodena staništa te uz njih vezane ugrožene i/ili rijetke biljne i životinjske vrste. Područje obuhvaća širu okolicu tokova Karišnice i Bijele te područje između njihovih donjih tokova, dio kojeg je i Tuvina – zamočvareni slani obalni pojas između ušća ove dvije rijeke u Karinsko more.
Staništa čine raznolik mozaik, pri čemu su najzastupljenija šumska staništa, sastavljena od različitih degradacijskih stadija šume hrasta medunca (Quercus pubescens) i bijelog graba (Carpinus orientalis) te nasada alepskog bora (Pinus halepensis). Nadalje, manje površine zauzimaju suhi mediteranski travnjaci, vlažni travnjaci i površine zarasle u oštroigličastu borovicu (Juniperus oxycedrus).
Na području se također nalaze stijene i sipari, kao i kanjoni. Malu, ali značajnu površinu zauzimaju slana močvarna staništa uz obalu. Mozaik staništa čine još i špiljski izvori, krški tokovi sa sedrom te male poljoprivredne površine poput voćnjaka i maslinika, pojasnio je Simić.
Kanjon je nastao na rasjedu dvaju brda uslojenih vapnenaca, ima nekoliko velikih slapova koji u podnožju formiraju prirodne bazene prozirne zelenkaste boje. Izvor rijeke Bijele je špilja bogata živim organizmima, kao što su skakavci, pauci, šišmiši i druge životinje, dužine 225 metara, a u kojoj su se u nekoliko povezanih dvorana vremenom nakupile velike količine pitke vode pročišćene prolaskom kroz kapilarni sustav stijena. Na relativno malom području nalaze se mnogobrojne ugrožene, endemične i zaštićene biljne i životinjske vrste.
Uzvodno od najvećeg slapa nalazi se niz od nekoliko lokvi koje se posebno ističu u ljetnim mjesecima kada predstavljaju zelene oaze u naizgled bezvodnom i beživotnom kršu. Izvor rijeke Bijele je od davnina korišten kao izvor vode u trenucima kada bi svi ostali izvori u okolini presušili, o čemu svjedoči i ostatak kamenog pojilišta i obora za stoku u neposrednoj blizini izvora.
najnovije
najčitanije
Zadar
NOVI ČLANOVI
Odlukom župana Božidara Longina imenovani novi članovi Kazališnog vijeća
Svijet
predsjednički izbori
Kći bivšeg američkog republikanskog predsjednika podržala Kamalu Harris
Zadar
PROSLAVA
Svečana misa za 1000 lovaca po prvi put u Zadru, donosimo program
Košarka
NEBOJŠA BELIĆ
Muzej zadarske košarke prisjetio se legendarnog dužnosnika: ‘Počivao u miru Božjem…’
Svijet
stravična situacija
U španjolskim poplavama život izgubilo više od 50 ljudi
Hrvatska
obitelj ogorčena
Dječak jedva preživio nakon rutinske operacije: ‘Zašto mi ga puštaš dok krvari…’
Scena
MATS HUMMELS
Njemački nogometni velikan koji ima vile u Posedarju pozirao s novom curom
Zadar & Županija
suhe špine
U srijedu bez vode dio Zadra i Zemunika Donjeg
Županija
CESTA D8
Napokon završena prometna studija kritične točke u Murvici
Nogomet
1. ŽNL