Sutra 29. listopada 2019. u 13:30 sati na dvorištu škola u Perivoju Vladimira Nazora održat će se prometno preventivni program "KLIK-navika odgovornog ponašanja" kojeg će Autoklub Zadar u suradnji s Hrvatskim autoklubom održati za učenike dviju zadarskih srednjih škola: Prirodoslovno grafičke škole te škole Primijenjene umjetnosti i dizajna.
Program je namijenjen je adolescentima, mladima od 15. do 20. godine života. Poznato je da su upravo adolescenti u potrazi za svojim identitetom i samostalnošću često skloni neslaganju s odraslima i usvojenim pravilima ponašanja pod izgovorom da im se ograničava sloboda. Upravo je opisani profil ličnosti jedan od ključnih razloga rizičnog ponašanja u prometu, što potvrđuje i statistika stradavanja.
U cestovnom je prometu Republika Hrvatska visoko rizična zemlja. Među 28 zemalja Europske unije, s 93 poginula na milijun stanovnika (2018. godine) zauzima 26. mjesto po nesigurnosti. Nesigurnije od Hrvatske su samo Rumunjska i Bugarska. Istraživanja koje je 2015. godine proveo Fakultet prometnih znanosti govori kako je učestalost korištenja sigurnosnog pojasa u prometu u Republici Hrvatskoj zabrinjavajuća – 62% vozača i suvozača osobnih vozila koristi sigurnosni pojas, tj. 38% ih nije vezano sigurnosnim pojasom. Putnici na stražnjim sjedalima u preko 90% slučajeva nisu vezani.
Vezanje sigurnosnog pojasa u vozilu je zakonska obveza vozača i putnika, ali se može interpretirati i kao dio osobne kulture. Sve suprotno vezanju sigurnosnog pojasa je čin nekulturnog i neodgovornog ponašanja, a reflektira se u odnosu prema:
– vlastitoj obitelji i prijateljima
– drugim sudionicima u prometu
– službama koje se brinu za zdravlje i sigurnost sudionika u prometu te
– zajednici koja snosi gubitke i troškove nastale uslijed stradanja.
Cilj preventivno – edukativnog programa “KLIK” je stjecanje kompetencija, znanja o sigurnosnim i zaštitnim mjerama i radnjama, prije i za vrijeme upravljanja (ili prevoženja) vozilom, kao i razvoj vještina odgovornog i sigurnog ponašanja u prometu.
Projektom se utječe na promjenu ponašanja srednjoškolaca, usvajanje i stjecanje pozitivnih stavova o njihovoj ugroženosti u prometu.
Sadržaj programa realizira se u trajanju dva školska sata (teoretski i praktični dio na simulatorima sudara i prevrtanja). U prvom koraku, kroz jedan nastavni sat, stručnjaci iz HAK-a učenicima obrazlažu teoretske aspekte i dokaze o neophodnosti korištenja sigurnosnog pojasa u vožnji. Kroz interaktivno predavanje, učenici, studenti i profesori uključeni su u globalnu kampanju #SaveKidsLives.
Nakon teoretskog dijela instruktori na simulatorima prevrtanja i sudara učenicima će prezentirati posljedice prometnih nesreća u kontroliranim uvjetima – frontalni sudar i prevrtanje vozila.
najnovije
najčitanije
Footopis
VATRENI NAPADAČ
Zaslužuje li Budimir veću minutažu u reprezentaciji? Briljira u La Ligi, kako golovima, tako i igrom
Hrvatska
savjeti DIP-a
Izbori za predsjednika Hrvatske u 38 država. Što ako ste na putu?
Nogomet
sudbina vatrenih
Hrvatska danas čeka ždrijeb kvalifikacijskih skupina za SP 2026. godine
Gastro
u obliku jelke
Donosimo recept za najfinije božićne kolače
Zadar
kandidat za župana
Jure Zubčić: ‘Zbog aktivizma stvari gledam iz drugog kuta, a znate li tko mi je javljao afere?’
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Plodovi zemlje i mora
najulov 2024.
Neočekivan ulov mladog ribolovca Andrije Reljića s Dugog otoka
Zadar
LUKSUZNI HOTEL
Na prvom Danu karijera Zadrani upoznali privlačne ponude Hyatta
Hrvatska
poznata imena
ANKETA Na predsjedničkim izborima bit će osmero kandidata. Kome ćete dati svoj glas?
Kultura
"NA KRALJEVU PUTU"