Na zadarskom području najbrojnija su peludna zrnca iz porodice čempresa, koja su u zraku prisutna gotovo cijele godine, ali maksimalne vrijednosti dostižu kroz veljaču ili ožujak. Upravo u ovo doba svršetka zime, te u rano proljeće, kada se smanjuje broj oboljelih od gripe i virusnih infekcija dišnih putova, liječnicima se javljaju građani sa simptomima proljetnih alergija.
Kad što cvjeta?
Alergije su danas među najrasprostranjenijim bolestima, te se procjenjuje da čak 35 posto opće populacije u svijetu pati od nekog oblika alergije. Iako alergijske reakcije mogu izazvati različiti alergeni – od grinja, životinjske dlake, spora plijesni, pa do hrane i različitih aditiva u namirnicama, jedan od najsnažnijih prirodnih alergena je pelud, odnosno peludna zrnca različitih vrsta drveća, trava i korova. Pretpostavlja se da je otprilike 20 posto populacije osjetljivo na određene vrste peludi. Više o alergiji na pelud i biljkama, koje na zadarskom području najčešće uzrokuju alergijske reakcije, upitali smo Anitu Vucić, dipl. ing. biologije sa zadarskoga Zavoda za javno zdravstvo.
– Za peludna zrnca iz porodice čempresa (Cupressaceae), koja su na zadarskom području najbrojnija, karakteristično je da, iako se smatraju niskim do umjerenim alergenima, pri visokim koncentracijama mogu izazivati alergijsku reakciju kod stanovništva. Njihov period cvatnje je gotovo cijelu godinu, a karakteristično je da su visoke koncentracije njihovih peludnih zrnaca na našem području zabilježene i tijekom zimskih mjeseci kada većina biljaka ne cvate, kaže biologinja Vucić i navodi kako nakon zimskog i ranoproljetnog razdoblja, u kojem u atmosferi dominiraju peludna zrnca drvenastih svojti, slijedi topliji, proljetni dio godine u kojem su na zadarskom području u visokim koncentracijama zabilježena i peludna zrnca bora, masline, platane, hrasta crnike i jasena.
U razdoblju od travnja do kraja kolovoza bilježe se povišene koncentracije peludnih zrnaca iz porodice trava koje se smatraju izuzetnim alergenima.
– Izuzetno alergena peludna zrnca iz porodice trava u atmosferi grada Zadra već treću godinu za redom bilježe sve niže koncentracije, vrlo vjerojatno zbog kvalitetnog održavanja travnatih i neobrađenih površina u gradu i okolici, ističe Anita Vucić i dodaje da spomenuti primjer ukazuje kako čovjek svojim aktivnostima može utjecati na smanjenje koncentracija alergene peludi u zraku na nekom području.
– S obzirom da je Zadar urbano središte u kojem je vrlo malo neobrađenih površina, navodi dalje Anita Vucić, bilježimo samo nekoliko različitih peludnih zrnaca iz skupine korova. Tako na području grada Zadra u visokim koncentracijama bilježimo peludna zrnca iz porodice kopriva, te ambroziju, a u niskim do umjerenim koncentracijama peludna zrnca lobode, trputca i pelina. Važno je istaknuti kako najveći dio peludnih zrnaca iz skupine korova spada u porodicu kopriva. U tu porodicu spada i svojta zidna crkvina (Parietaria judaica L.) koja je često prisutna duž gradskih bedema i smatra se alergenom, kaže Anita Vucić.
Najviše vrijednosti u prvom dijelu dana
Inače, peludna sezona kopriva je u 2018. godini bila najkraća u posljednjih pet godina i peludna zrnca su bila prisutna samo 6 mjeseci (za razliku od prethodnih godina kada su se peludna zrnca koprive na zadarskom području u zraku bilježila gotovo cijelu godinu.)
Za ljetni period (kolovoz i rujan), doznajemo dalje, karakteristično je cvjetanje izuzetno alergene ambrozije, čije su koncentracije na zadarskom području uglavnom niske do umjerene i glavna peludna sezona ove biljke je uglavnom kratka. S obzirom da pelud ambrozije izaziva velike zdravstvene poteškoće velikom broju ljudi, može se reći da je zadarsko područje u usporedbi sa zemljama srednje i sjeverne Europe „povoljno“ za boravak tijekom razdoblja cvjetanja ove vrlo alergene biljke.
Biologinju Vucić upitali smo i u kakvim je vremenskim uvjetima i kojim dijelovima dana koncentracija peludnih alergena u zraku najveća.
– Osim sezonskih varijacija (zima-proljeće-ljeto- jesen), dnevne koncentracije pojedine vrste peludnih zrnaca u zraku variraju ovisno o meteorološkim prilikama na području ispitivanja. Općenito se može reći kako su tijekom sunčanog i vjetrovitog vremena koncentracije peludnih zrnaca u zraku više u odnosu na kišne periode. Što se pak tiče dnevnih varijacija, najviše vrijednosti peludnih zrnaca su tijekom prvog dijela dana, odnosno u razdoblju između 8 i 14 sati, a najniže tijekom noći, kaže još Anita Vucić.
Preporuke osobama alergičnima na pelud
Peludne alergene je nemoguće izbjeći, ali osobe alergične na pelud ipak si mogu makar djelomično olakšavati na nekoliko načina. Tako se osobe alergične na pelud trebaju informirati o kretanjima peludnih alergena (pomoću besplatne mobilne aplikacije Peludna prognoza), i smanjiti duljinu boravka u okolišu gdje se nalaze te biljke u doba cvjetanja. Ako su vrtovi oko kuće zasađeni s biljem na koje je osoba alergična, savjetuje se takve biljke zamijeniti onima koja ne proizvode alergena peludna zrnca. Ako se pak radi o parkovima, valja izbjegavati parkove u kojima rastu biljke na koje je osoba osjetljiva, te za to vrijeme birati one parkove ili sredinu gdje tih biljaka nema. Također, osobama alergičnima na pelud preporučuje se izbjegavanje boravka u prirodi tijekom sunčanog i vjetrovitog vremena (za odlazak u prirodu izabrati period nakon kiše, jer su tada koncentracije peludi u zraku najniže.) Pri povratku u zatvoreni prostor preporučuje se presvlačenje odjeće, pranje ruku, te po mogućnosti tuširanje i pranje kose. Također, rublje bi trebalo sušiti na zraku u vrijeme nižih koncentracija peludi, prekriti krevet i zatvoriti prozore u vrijeme najviših koncentracija peludi, tijekom dana nositi sunčane naočale i šešire, redovito četkati i prati kućne ljubimce, jer oni također skupljaju pelud, te tijekom peludne sezone i maksimuma one biljne vrste koja kod osobe izaziva alergiju češće boraviti u zatvorenim i klimatiziranim prostorima.
najnovije
najčitanije
Košarka
Premijer ženska liga, 11. kolo
Plusice na krilima Borić i Dingle do slavlja u povijesnom gradskom derbiju
Hrvatska
Gospićko-senjska biskupija
U katedrali u Gospiću zaređen ličko-senjski biskup mons. Marko Medo
Scena
MARCO CUCCURIN
Hrvatski influencer pozirao u suknji i izazvao lavinu komentara
Svijet
ISAK ANDIC
Osnivač i vlasnik Manga poginuo pri padu s planine u Kataloniji
Košarka
GRADSKI DERBI
Drama na Višnjiku, Jazine imale plus 26, Puntamika šut za pobjedu
Zadar
VEĆ TRADICIONALNO
Sveta Luca darovala djecu na Pedijatriji
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Nogomet
Legendarni zadarski (malo)nogometaš
Frane Fatović: ” Želim pokazati mladima da i s više od 40 godina mogu uživati u sportu”
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
kandidat za župana