Foto: Luka Jeličić
Prema projektu »Vodek«, arhitekata Nere Najašmić Kozina i Petra Kozine iz zadarskog Studija PIN, na donjoj gradskoj rivi postavljene su dvije javne slavine s pitkom vodom. Iako je svojedobno tekuća voda osigurana u sklopu parternog projekta Poljane Ivana Pavla II. na Forumu, ona je zbog atmosferskog utjecaja i kontakta sa životinjama okarakterizirana kao neprikladna za piće. Godinama se ukazivalo na nedostatak slavina, odnosno špina u javnom prostoru grada s obzirom na to da su nekada egzistirale u užoj gradskoj jezgri, kao i posebno ostavljena mjesta pri gradnji zgrada u kojima se skupljala kišnica za životinje. Upravo stoga, prošle godine u suradnji platforme 1POSTOZAGRAD i Goethe-Institut Kroatien pokrenuta je incijativa za novu mrežu javnih slavina u Zadru.
Početak parternog uređenja
Zahvaljujući poticaju projekta, nakon niz godina ponovo su osposobljene zadarske povijesne slavine. Jedna od najpoznatijih gradskih šetnica sada nudi mogućnost konzumacije besplatne pitke vode. Postavljeni modeli ispunjavaju sve suvremene potrebe, a namijenjena je svim dobnim skupinama te životinjama. Zadarski model i nova mreža punktova za besplatnu pitku vodu predstavlja važan iskorak na razni čitave Hrvatske. Zanimljiva je činjenica kako je upravo ovaj model pobijedio na pokaznom/zagovaračkom natječaju za novi zagrebački tipski model proveden još 2015. godine. Postavljanjem Vodeka na gradskoj rivi ispod Foruma i hotela Zagreb čini se kako se konačno krenulo s projektom koji bi poslužio kako našim sugrađanima i gostima, tako i kućnim ljubimcima.
Naime, ova »Zadarska špina« kako ju je nazvao pročelnik gradskog Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo, Darko Kasap, radi na princip potiska tipke nakon čega određena količina vode isteče u postavljenu posudu, čime se zapravo onemogućava velika potrošnja vode te navedena špina služi isključivo žednim prolaznicima, a u donjem dijelu i kućnim ljubimcima. Slavina je izrađena od nehrđajućeg čelika, u mat obradi, brušena na dva načina. Element postolja je u razini tla, a sastoji se od kanalice i ispune koja odgovara materijalu okolnog partera. U tijelo slavine ugraviran je logotip H2O koji na internacionalnom jeziku govori da se na tom mjestu nalazi pitka zadarska voda. Ona je kompaktna, suvremena i sačinjena od minimalnog broja elemenata. Otporna je na vandalizam, opisali su svojedobno svoj projekt Nera i Petar Kozina.
– Postavljanje ovih dviju »Zadarskih špina« s ugraviranim imenom grada Zadra početak je parternog uređenja rive. Državna lučka uprava uređuje obalni zid i kamenu oblogu, a mi ćemo, ukoliko se konačno usvoji proračun, raspisati natječaj za uređenje rive, za što je bitna izrada adekvatne infrastrukture, dakle dovođenje vode do tih špina. Kada se usvoji proračun, jer imamo sufinanciranje od 3,5 milijuna kuna (465.000 eura) iz EU fondova za uređenje zelenila, raspisat ćemo javni natječaj te krenuti s uređenjem okoliša na rivi, istaknuo je pročelnik Kasap te dodao kako to podrazumijeva uređenje zelenila na rivi sa stazicama koje prolaze između.
Sastavni dio urbang okružja
– U čitavoj dužini razvest će se potpuno novo navodnjavanje zelenih površina. U sklopu tog projekta će se i stabilizirati postojeći šljunak. Ove dvije špine početak su uređenja tog dijela, a kolokvijalno smo im dali naziv »Zadarska špina«. Ona će biti dalje replicirana i na nekim drugim mjestima gdje predvidimo da je potrebno njihovo postavljanje. Špina ima mogućnost da se čovjek direktno napije s nje putem mlaza na vrhu, da se natoči u bocu te je u donjem dijelu predviđena za kućne ljubimce, jer se voda s vrha slijeva u dnu u posudicu koja je predviđena za njih. Nadamo se da će špine zaživjeti s javnim prostorom rive. Idemo ususret turističkoj sezoni kada ćemo u pravom opsegu vidjeti opravdanost njihova postavljanja, odnosno korištenja. Sada imamo gotov projekt špine kakva ona treba biti i znamo koju infrastrukturu je potrebno do nje izraditi, dovesti vodu i napraviti odvod te postaviti određenu podlogu. Sada taj projekt kojeg je postavila tvrtka Marex Elektrostroj možemo aplicirati dalje gdje se za tim ukaže potreba, naglasio je Kasap.
Činjenica je da je voda u javnom prostoru, kako za ukras tako i za konzumaciju, sastavni pa i poželjni dio urbanog okružja i načina života. Nove slavine trebale bi doprinijeti i smanjenju uporabe plastične ambalaže te su izuzetno važne i u svjetlu klimatske krize. Iako se vidi da Zadar, kao Zagreb i neki drugi gradovi, postepeno prepoznaje važnost vode, ipak još uvijek zaostaje za europskim gradovima po pitanju uređenja i održavanja infrastrukture za pitku i besplatnu vodu u javnom prostoru. No, postavljanjem prvih dviju slavina, očito je da postoji intencija da se stvari po tom pitanju počnu mijenjati na bolje. Postavljanje »Zadarske špine« za sada se najavljuje i na prostorima Gradske tržnice, šetnice na Muraju te Perivoju Vladimira Nazora, a s vremenom bi se postavile na dodatnim lokacijama u široj povijesnoj jezgri grada.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja