Subota, 21. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

V.U.N.A

VRAĆAJU SJAJ VUNI: Udruzi s Paga pripala nagrada za najbolji ekološki projekt

Autor: Nikolina Lucić

24.04.2024. 15:33
VRAĆAJU SJAJ VUNI: Udruzi s Paga pripala nagrada za najbolji ekološki projekt

Foto: VOLIM VLAŠIĆI



Udruga »Volim Vlašići« s otoka Paga nedavno je dobila nagradu »Zeleni leptir 2023.« za najbolji ekološki projekt u kategoriji »održivi gradovi/održive zajednice« za svoj projekt »V.U.N.A. – Vuna u našim aktivnostima«.


Pomalo zaboravljeno blago otoka Paga – vunu tako su počeli iskorištavati na inovativan način i udahnuli joj novi život. Vuna je dugo godina bila jedna od najvažnijih otočnih sirovina, koja je okretanjem ka drugom oblicima privređivanja i stvaranja polako počela gubiti na svom značaju.


Predsjednica udruge Ana Žunić kazala nam je kako je lijep osjećaj naći se u laskavom društvu onih koji svakodnevno u svom radu doprinose održivom razvoju, zaštiti okoliša i očuvanju prirode.




– Znali smo da smo nominirani tj. pozvani na dodjelu nagrada, ali ne i da ćemo ju dobiti, sve do posljednjeg trenutka dok nas voditelj na pozornici nije najavio. Najprije vas obuzme osjećaj uzbuđenja, a kad se adrenalin stiša, ispuni vas osjećaj ponosa i zadovoljstva. Ova nagrada je stigla kao potvrda našeg dosadašnjeg rada, truda i uloženog vremena u brojne ekološke akcije i projektne aktivnosti koje radimo volonterski iz čiste ljubavi prema Vlašićima i otoku Pagu. Znači da svoj posao obavljamo dobro jer je struka to i prepoznala, a ujedno nam je obveza, motivacija i vjetar u leđa da nastavimo dalje raditi još bolje i jače, kazala je Žunić naglasivši kako su mala udruga koja broji svega 20-tak članova i volontera, ali, dodaje, kad se male stvari rade s velikim srcem tada dolaze i najbolji rezultati.


U proteklih nekoliko godina, od kada je udruga osnovana rade na edukaciji, informiranju i osvješćivanju lokalne zajednice vezano uz zaštitu okoliša kroz različite projekte te su postali prepoznatljivi kako na otoku Pagu tako i u Zadarskoj županiji i šire.


Od džempera do poljoprivrede


Ideja za projekt »V.U.N.A. – Vuna u našim aktivnostima« nastala je 2022. godine kada se Udruga javila na Javni natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU temeljem Javnog poziva za prijavu projekata organizacija civilnog društva na otocima. Projekt se radio u suradnji sa Srednjom školom Bartula Kašića i učeničkom zadrugom Slani škoj iz Paga, udrugom Žene za otok i Poljoprivrednom zadrugom s otoka Krka tijekom 2023. godine.


– S obzirom da je vuna na otoku Pagu već godinama veliki ekološki problem jer je ovčari nakon striže ovaca uglavnom odbacuju u okoliš ili pale budući da nemaju gdje s njom, htjeli smo educirati i upoznati učenike i širu lokalnu zajednicu s vunom kao izvanrednom sirovinom. Krajnji ciljevi su nam zato bili smanjenje otpada od vune u prirodi te stvaranje novog ekološkog brenda otoka Paga. U projekt je bilo uključeno 80 sudionika, učenika i profesora iz Srednje škole Bartula Kašića Pag koje smo educirali za pletenje i filcanje te izradu ukrasnih i odjevnih predmeta od vune. Uredili smo školski vrt i u njemu zasadili tri sadnice maslina i tri agruma koje smo pognojili i malčirali ovčjom vunom, započela je Žunić priču o projektu, naglasivši kako su rezultati korištenja vune u poljoprivredi izvanredni, sadnice su preživjele sušu, a pala je i prva berba.


– Osim što se vuna može koristiti i za izradu raznih odjevnih predmeta, džempera, kapa, šalova, čarapa, ukrasnih predmeta i suvenira, ona djeluje i terapeutski tako da su radionice s vunom postale pravi hit. U sklopu projekta organizirali smo i studijsko putovanje na otok Krk jer smo htjeli korisnicima prezentirati primjere dobre prakse. Vuna se na otoku Krku zadnjih par godina prikuplja i šalje na obradu, a gotovi proizvodi od ekološke krčke vune vraćaju se na otok i mogu se nabaviti u web shopu Zadruge. Upraviteljica zadruge Karla Škorjanc održala nam je predavanje o korištenju vune u poljoprivredi i njenoj širokoj namjeni od tekstilne, farmaceutske industrije do kozmetike i građevine, kazala je Žunić.


Ana Žunić, Foto: Mislav Klanac


Povezana dva otoka


Bili su iznenađeni, dodaje Žunić, potencijalom kojeg vuna ima. Posjetili su u sklopu projektnih aktivnosti i OPG Tuhoraj na kojem Jasminka Gršković izrađuje predivne predmete i suvenire od vune. Vuna je zapravo povezala dva otoka, Krk i Pag te postala inspiracija za druge inicijative i projekte pa je tako na otoku Pagu osnovana i udruga »Žene za otok Pag« po uzoru na krčku udrugu.


– Njihova predsjednica Jovana Čutul s članicama udruge na otoku Krku provodi predivne projekte, održava radionice i organizira manifestacije koje pospješuju kvalitetu življenja u lokalnoj zajednici. Život na otoku nije lagan, a osim zajedničkih problema i izazova imamo privilegiju da su naša dva otoka Pag i Krk povezana mostom za kopno, kazala je Žunić te dodala kako je za razliku od sira i janjetine, vuna paških ovaca pomalo zaboravljena i zasigurno nedovoljno iskorištena sirovina.


– Vuna je u prošlosti uz sir i janjetinu bila jedan od najvažnijih i najcjenjenijih ovčjih proizvoda, a potreba za odjećom i zaštita od hladnoće bili su temeljni razlozi uzgoja ovaca. Danas se ovce na otoku Pagu uglavnom uzgajaju radi skute, sira i janjetine pa je vuna posljednjih godina kao sirovina potpuno zaboravljena i zanemarena. Nažalost, zamijenili su je jeftiniji sintetički materijali pa je iz tog razloga i smanjen interes za vunom te je polako nestala iz upotrebe. Vuna se danas malo koristi, uglavnom u tekstilnoj i obućarskoj industriji dok se ranije upotrebljavala za izradu vunenih čarapa, madraca, prekrivača za zimu i jastuka. Kroz radionice pletenja i filcanja htjeli smo naše korisnike ponovo potaknuti na korištenje i izradu raznih predmeta od vune koji u budućnosti mogu postati novi ekološki otočni proizvodi i suveniri, naglasila je Žunić, upoznavši nas s brendom »Woolly Handmade« i kreativkom Nikol Jakopic Donadić koja od vune radi predivne ukrasne predmete, ogrlice, naušnice i slike te održava radionice filcanja za djecu i odrasle.


Novi projekt


– Na otoku Krku Jasminka Gršković također koristi vunu u svom radu s djecom i odraslima. Njezine »Blue sheep« loptice od vune za sušilicu rublja sprječavaju skupljanje vlage i gužvanje odjeće te uz nekoliko kapi eteričnog ulja zamjenjuju omekšivač. Ne smijemo zaboraviti ni dizajnericu Vesnu Jakić iz udruge »Ruta« s otoka Cresa koja je veteranka u radu s vunom od koje izrađuje predivne odjevne predmete, torbe, prsluke, šešire i instalacije. Tu su i članice udruge »Prospero« iz Like koje izrađuju papuče i razne druge proizvode. Udruga »Ozana« i »Štrikeraj café«, dodala je Žunić.


– Trenutno pripremamo nastavak aktivnosti s vunom u sklopu novog projekta »Vratimo vuni sjaj« za koji smo dobili sredstva od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Partneri na projektu su nam Udruga proizvođača paškog sira otoka Paga, LAG »Mentorides« i Udruga uzgajivača ovaca i proizvođača paškog sira »Zaglava« iz Novalje. U planu su nam i sastanci s predstavnicima gradova i općina kako bismo pokrenuli sustavno prikupljanje vune na otoku Pagu te studijska putovanja u Sloveniju i Liku, najavila je Žunić, zaključivši kako su 9. travnja obilježili Europski dan vune u SŠ Bartula Kašića u Pagu, a u buduće radionice s vunom uključit će i ostale, korisnike vrtića i osnovnih škola s područja otoka Paga.


– Nadamo se da ćemo uskoro pokrenuti i informativno – edukativnu kampanju »Za čistu uvalu« koju smo prijavili na razne natječaje čije rezultate željno iščekujemo. Planiramo i ekološku akciju i obilježavanje Međunarodnog dana bioraznolikosti i Natura 2000 te brojne druge aktivnosti, a nakon toga će lagano krenuti i pripreme za 7. Sajam otočnih proizvoda u Vlašićima. Ideja nam ne fali, samo nam ponekad nedostaje vremena i sredstava kako bi ih uspješno realizirali, zaključila je Žunić.