Foto: Luka Jeličić
Mali su iznajmljivači izvukli deblji kraj u poreznoj reformi koju je Vlada predstavila prije tri tjedna, pa će ubuduće, osim poreza na nekretnine, plaćati i značajno veći porez na dohodak od iznajmljivanja. Do sada su općine i gradovi donosili odluku o visini paušalnog poreza u rasponu od 19,91 do 199,08 eura po krevetu, a u Zadarskoj županiji prosječno se plaćalo 32 eura po krevetu.
Ukupno je 85 posto JLS-ova paušal odredilo na iznos manji od 40 eura po krevetu, a najveći se porez do sada obračunavao u Benkovcu (60 eura po krevetu), u dijelu općine Preko (55 eura), Lišanima Ostrovičkim (50 eura), te u Biogradu, Privlaci i Novigradu (46,45 eura).
No, od sljedeće godine porez bi se trebao obračunavati s obzirom na indeks turističke razvijenosti. Klasifikacija koju izrađuje Institut za turizam temelji se na broju kreveta na 100 stanovnika, broju ležaja u hotelima i sličnim smještajnim jedinicama, broju dolazaka i noćenja, broju zaposlenih u ugostiteljstvu te udjelu tog broja u ukupnom broju zaposlenih.
Osim osnovnih pokazatelja, gledani su i drugi pokazatelji, poput broja sjedećih mjesta u ugostiteljskim objektima, posjećenost prirodnih i antropogenih atrakcija, prihodi od turizma i slično.
Četiri razreda
Konkretnije, općine i gradovi u Zadarskoj županiji bit će podijeljeni na četiri razreda, pri čemu će se iznajmljivačima u turistički najrazvijenijim jedinicama lokalne samouprave zaračunavati od 150 do 300 eura poreza po krevetu, u drugom razredu plaćat će se od 100 do 200 eura, u trećem od 30 do 150 eura, a u četvrtom od 20 do 100 eura, a porez će se u punom iznosu obračunavati i za pomoćne ležajeve.
U najskuplju, prvu kategoriju, u kojoj će se donja granica povećati za više od šest puta (653 posto), porez na kratkoročni najam godišnje će iznositi od 150 do 300 eura po krevetu, a u tu kategoriju ulazi 61 grad i općina, od čega ih se pet nalazi na području naše županije – Zadar, Biograd, Nin, Starigrad i Pag.
U pet navedenih gradova i općina trenutno se plaća prosječno 34 eura po krevetu, a najveći porez, u iznosu od 46,45 eura odredio je Grad Biograd. Najniži porezi plaćaju se u dijelovima Zadra i Nina (19,91 eura) i Paga (20 eura).
Iznajmljivači s područja gradova i općina koje se nalaze u drugoj kategoriji po indeksu turističke razvijenosti ubuduće će po krevetu plaćati od 100 do 200 eura, što znači da će donja granica poreza porasti četiri puta.
U toj se kategoriji nalazi 47 jedinica lokalne samouprave, uključujući općine Pakoštane, Kolan, Sali, Privlaka, Vir, Sveti Filip i Jakov, Sukošan, Ražanac, Preko, Pašman i Povljana.
Najjeftinije kategorije
U navedenim općinama trenutno se u prosjeku plaća 34,5 eura po krevetu, a minimalan porez (19,91 eura) plaća se u dijelovima općina Pakoštane, Ražanac, Sali i Sveti Filip i Jakov.
U trećoj skupini godišnji će paušal po krevetu plaćati u rasponu od 30 do 150 eura po krevetu, što znači povećanje donje granice u iznosu od 50 posto. Treća kategorija obuhvaća ukupno 126 gradova i općina, uključujući općine Vrsi, Kukljica, Bibinje, Posedarje, Tkon, Jasenice, Polača, Novigrad, Kali, Poličnik i Galovac te gradove Obrovac i Benkovac.
Prosječno navedene jedinice lokalne samouprave zaračunavaju 31 euro po krevetu, a minimalan porez od 19,91 euro određen je u općinama Galovac, Polača i Poličnik te dijelovima Obrovca i Posedarja.
U četvrtoj, najjeftinijoj kategoriji, paušalni će se porez plaćati od 20 do 100 eura po krevetu, što se odnosi i na općine Gračac, Zemunik Donji, Stankovce, Škabrnju i Lišane Ostrovičke.
Sve navedene općine, osim Lišana, sada zaračunavaju minimalan porez od 19,91 eura po krevetu, jedino u Lišanima Ostrovičkim naplaćuju 50 eura po krevetu godišnje.
Cijena kreveta
Osim paušalnog poreza na dohodak, iznajmljivači plaćaju i turističku pristojbu (50 eura po krevetu za smještaj u domaćinstvu, računajući i pomoćne krevete), članarinu turističkoj zajednici (5,97 eur po krevetu, odnosno 50 posto za pomoćne krevete) te PDV na proviziju stranih platformi (25 posto od naplaćene provizije).
Kada se sve zbroji – pod uvjetom da se iznosi drugih nameta ne mijenjaju te da se PDV na proviziju procijeni na 500 eura godišnje – apartman s pet kreveta (od kojih je jedan pomoćni) iznajmljivače će koštati u rasponu od 1.527 do 2.277 eura za prvu kategoriju s obzirom na indeks turističke razvijenosti, od 1.277 do 1.777 eura za drugu, od 927 do 1.527 eura za treću i od 877 do 1.277 eura za četvrtu kategoriju.
S obzirom na to da porezne izmjene stižu uoči lokalnih izbora, za očekivati je da će se porezi određivati bliže minimalnom definiranom iznosu. Tako je, uostalom bilo i do sada – na području gotovo polovine općina i gradova u županiji do sada se zaračunavao najniži zakonom definirani iznos poreza.
Porez na nekretnine
U navedenu računicu trebalo bi dodati i porez na nekretnine, koji će gradovi i općine odrediti u rasponu od 60 centi do osam eura po kvadratnom metru. Taj je porez do sada bio poznat kao porez na kuće za odmor te se zaračunavao u iznosu od 0 do 4,99 eura po kvadratu.
Drugim riječima, gradovi i općine nisu ga uopće morali naplaćivati. No, s obzirom na to da je donja stopa od 0 centi ukinuta, porez će sada morati plaćati svi. Iznos poreza utvrđivat će se na dan 31. ožujka, a vlasnici nekretnina morat će sami prijaviti poreznoj svoju obavezu.
Ako to ne učine i ako ne prijave promjene na nekretninini, mogu biti kažnjeni novčanom kaznom od u iznosu od tisuću do 6630 eura.
najnovije
najčitanije
Županija
Dječji vrtić Sabunić
Sveta Luca stigla u Privlaku i obradovala najmlađe
Svijet
NAIM KASEM
Čelnik Hezbolaha nada se da sirijske vlasti neće normalizirati odnose s Izraelom
Županija
POVODOM DANA PLANINA
Zadarski HGSS-ovci školarcima u Biogradu otkrili tajne spašavanja i timskog rada
Svijet
Loon-Plage
Četiri osobe ubijene u pucnjavi na sjeveru Francuske
Nogomet
HNL
Nakon velike drame Istra 1961 i Šibenik remizirali 3-3
Zadar
VEĆ TRADICIONALNO
Sveta Luca darovala djecu na Pedijatriji
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Nogomet
Legendarni zadarski (malo)nogometaš
Frane Fatović: ” Želim pokazati mladima da i s više od 40 godina mogu uživati u sportu”
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
kandidat za župana