Foto: Luka Jeličić
Mali su iznajmljivači izvukli deblji kraj u poreznoj reformi koju je Vlada predstavila prije tri tjedna, pa će ubuduće, osim poreza na nekretnine, plaćati i značajno veći porez na dohodak od iznajmljivanja. Do sada su općine i gradovi donosili odluku o visini paušalnog poreza u rasponu od 19,91 do 199,08 eura po krevetu, a u Zadarskoj županiji prosječno se plaćalo 32 eura po krevetu.
Ukupno je 85 posto JLS-ova paušal odredilo na iznos manji od 40 eura po krevetu, a najveći se porez do sada obračunavao u Benkovcu (60 eura po krevetu), u dijelu općine Preko (55 eura), Lišanima Ostrovičkim (50 eura), te u Biogradu, Privlaci i Novigradu (46,45 eura).
No, od sljedeće godine porez bi se trebao obračunavati s obzirom na indeks turističke razvijenosti. Klasifikacija koju izrađuje Institut za turizam temelji se na broju kreveta na 100 stanovnika, broju ležaja u hotelima i sličnim smještajnim jedinicama, broju dolazaka i noćenja, broju zaposlenih u ugostiteljstvu te udjelu tog broja u ukupnom broju zaposlenih.
Osim osnovnih pokazatelja, gledani su i drugi pokazatelji, poput broja sjedećih mjesta u ugostiteljskim objektima, posjećenost prirodnih i antropogenih atrakcija, prihodi od turizma i slično.
Četiri razreda
Konkretnije, općine i gradovi u Zadarskoj županiji bit će podijeljeni na četiri razreda, pri čemu će se iznajmljivačima u turistički najrazvijenijim jedinicama lokalne samouprave zaračunavati od 150 do 300 eura poreza po krevetu, u drugom razredu plaćat će se od 100 do 200 eura, u trećem od 30 do 150 eura, a u četvrtom od 20 do 100 eura, a porez će se u punom iznosu obračunavati i za pomoćne ležajeve.
U najskuplju, prvu kategoriju, u kojoj će se donja granica povećati za više od šest puta (653 posto), porez na kratkoročni najam godišnje će iznositi od 150 do 300 eura po krevetu, a u tu kategoriju ulazi 61 grad i općina, od čega ih se pet nalazi na području naše županije – Zadar, Biograd, Nin, Starigrad i Pag.
U pet navedenih gradova i općina trenutno se plaća prosječno 34 eura po krevetu, a najveći porez, u iznosu od 46,45 eura odredio je Grad Biograd. Najniži porezi plaćaju se u dijelovima Zadra i Nina (19,91 eura) i Paga (20 eura).
Iznajmljivači s područja gradova i općina koje se nalaze u drugoj kategoriji po indeksu turističke razvijenosti ubuduće će po krevetu plaćati od 100 do 200 eura, što znači da će donja granica poreza porasti četiri puta.
U toj se kategoriji nalazi 47 jedinica lokalne samouprave, uključujući općine Pakoštane, Kolan, Sali, Privlaka, Vir, Sveti Filip i Jakov, Sukošan, Ražanac, Preko, Pašman i Povljana.
Najjeftinije kategorije
U navedenim općinama trenutno se u prosjeku plaća 34,5 eura po krevetu, a minimalan porez (19,91 eura) plaća se u dijelovima općina Pakoštane, Ražanac, Sali i Sveti Filip i Jakov.
U trećoj skupini godišnji će paušal po krevetu plaćati u rasponu od 30 do 150 eura po krevetu, što znači povećanje donje granice u iznosu od 50 posto. Treća kategorija obuhvaća ukupno 126 gradova i općina, uključujući općine Vrsi, Kukljica, Bibinje, Posedarje, Tkon, Jasenice, Polača, Novigrad, Kali, Poličnik i Galovac te gradove Obrovac i Benkovac.
Prosječno navedene jedinice lokalne samouprave zaračunavaju 31 euro po krevetu, a minimalan porez od 19,91 euro određen je u općinama Galovac, Polača i Poličnik te dijelovima Obrovca i Posedarja.
U četvrtoj, najjeftinijoj kategoriji, paušalni će se porez plaćati od 20 do 100 eura po krevetu, što se odnosi i na općine Gračac, Zemunik Donji, Stankovce, Škabrnju i Lišane Ostrovičke.
Sve navedene općine, osim Lišana, sada zaračunavaju minimalan porez od 19,91 eura po krevetu, jedino u Lišanima Ostrovičkim naplaćuju 50 eura po krevetu godišnje.
Cijena kreveta
Osim paušalnog poreza na dohodak, iznajmljivači plaćaju i turističku pristojbu (50 eura po krevetu za smještaj u domaćinstvu, računajući i pomoćne krevete), članarinu turističkoj zajednici (5,97 eur po krevetu, odnosno 50 posto za pomoćne krevete) te PDV na proviziju stranih platformi (25 posto od naplaćene provizije).
Kada se sve zbroji – pod uvjetom da se iznosi drugih nameta ne mijenjaju te da se PDV na proviziju procijeni na 500 eura godišnje – apartman s pet kreveta (od kojih je jedan pomoćni) iznajmljivače će koštati u rasponu od 1.527 do 2.277 eura za prvu kategoriju s obzirom na indeks turističke razvijenosti, od 1.277 do 1.777 eura za drugu, od 927 do 1.527 eura za treću i od 877 do 1.277 eura za četvrtu kategoriju.
S obzirom na to da porezne izmjene stižu uoči lokalnih izbora, za očekivati je da će se porezi određivati bliže minimalnom definiranom iznosu. Tako je, uostalom bilo i do sada – na području gotovo polovine općina i gradova u županiji do sada se zaračunavao najniži zakonom definirani iznos poreza.
Porez na nekretnine
U navedenu računicu trebalo bi dodati i porez na nekretnine, koji će gradovi i općine odrediti u rasponu od 60 centi do osam eura po kvadratnom metru. Taj je porez do sada bio poznat kao porez na kuće za odmor te se zaračunavao u iznosu od 0 do 4,99 eura po kvadratu.
Drugim riječima, gradovi i općine nisu ga uopće morali naplaćivati. No, s obzirom na to da je donja stopa od 0 centi ukinuta, porez će sada morati plaćati svi. Iznos poreza utvrđivat će se na dan 31. ožujka, a vlasnici nekretnina morat će sami prijaviti poreznoj svoju obavezu.
Ako to ne učine i ako ne prijave promjene na nekretninini, mogu biti kažnjeni novčanom kaznom od u iznosu od tisuću do 6630 eura.
najnovije
najčitanije
Vinske kronike
poznata sorta
ZADAR VS. SVIJET Regionalne specifičnosti cabernet sauvignona širom svijeta
Svijet
suprotno europskim zemljama
Amerikanci očekivano osudili nalog Haškog suda za uhićenje Netanyahua
Ostali sportovi
Veliki "come back"
Lindsay Vonn se vraća skijanju na utrci u St. Moritzu
Zadar
slobodan ulaz
U sklopu obilježavanja Dana grada Zadra Muzej antičkog stakla priredio bogat program
Zadar & Županija
NESREĆA
Tehnički direktor Jadrolinije opisao što se dogodilo s katamaranom “Silba”
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE