Subota, 2. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

21 C°

OSTANAK NA OTOKu

Općina Pašman svog liječnika nagrađuje s 500 eura naknade!

Autor: Goran Šimunov

30.09.2024. 09:36
Općina Pašman svog liječnika nagrađuje s 500 eura naknade!

Foto: Luka Jeličić



Nakon što su od početka 2023. godine žitelji općine Pašman bili bez liječnika obiteljske medicine, kako doznajemo od načelnika Općine Krešimira Ćosića, ordinacija u Neviđanima, koja pokriva njihovo područje, konačno je popunjena prije dva tjedna. Ovaj liječnik došao je neposredno prije nego je zaživjela odluka Općinskog vijeća o uspostavi poticajne naknade usmjerene na zapošljavanje i zadržavanje u radnom odnosu liječnika na puno radno vrijeme u neto iznosu do 6.000 eura godišnje, odnosno do 500 eura mjesečno.


Općina Pašman se ovom odlukom priključila sve učestalijem trendu među hrvatskim gradovima i općinama koje, suočene s nedostatkom prvenstveno liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, onih obiteljske medicine, pedijatara i ginekologa, čije je zapošljavanje u nadležnosti županijskih domova zdravlja, posežu za godišnjim poticajnim naknadama kojima sve uspješnije privlače ove liječnike u svoje sredine koje su često manje atraktivne i udaljene od većih gradova.


Trošenje naknade


– Nepopunjeni jedini tim obiteljske medicine na području općine Pašman, onaj u Neviđanima, predstavljao je, dakako, veliki problem za naše stanovnike. U Općini smo razmišljali kako pomoći u rješavanju ovog problema te je Općinsko vijeće poslije ljetne stanke donijelo ovu odluku.




Radi se o tome da zadržimo liječnika koji dođe raditi u našu ambulantu. Ovaj liječnik je zaposlen u ambulanti u Neviđanima i prije donošenja ove mjere Općine, no o toj mjeri se pričalo, razgovaralo, tako da mislimo da je za nju znao kada se javio na natječaj županijskog Doma zdravlja.


Novac koji smo osigurali ovom odlukom će se moći trošiti na prijevoz ovog liječnika do radnog mjesta, potom za troškove stanovanja, osobito ako liječnici dolaze s kopna.


Za ovog liječnika ne znamo hoće li putovati iz Zadra ili će živjeti na Pašmanu, ističe Ćosić dodajući kako se ovaj novac može koristiti i kao dodatak uz plaću.


– Otočne ambulante se teško popunjavaju, obično među zadnjima. Liječnici nedostaju u cijeloj županiji, mislim da ih trenutačno nema već u sedam, osam ambulanti, čak i u većim kopnenim sredinama nego je naša otočna.


Pokušavajući riješiti problem popunjavanja naše ambulante vodili smo se trendovima u Hrvatskoj, snašli smo se.


Općine kao što je naša su najmanje i imaju najmanje ovlasti, ali ovakvim odlukama se borimo da bismo ostali konkurentni. Popunjena ambulanta obiteljske medicine je jedan od osnovnih preduvjeta za život na otoku, kaže načelnik Pašmana.


Primjer iz Biograda


Na području naše županije već su iskušani i drugi načini privlačenja liječnika, pa je tako Grad Biograd na Moru prije dvije godine uspješno privukao šestero specijalista u tamošnju Specijalnu bolnicu za ortopediju, čiji nisu osnivač i nisu zaduženi za sudjelovanje u popunjavanju potrebnih kadrova.


Privukli su tada četvero ortopeda iz Splita, fizijatricu iz Vukovara i anesteziologa iz Sinja. Gradske vlasti liječnicima koji odluče raditi u ovoj bolnici daju stanove na korištenje po povlaštenim cijenama.


Za stan od 65 kvadrata, liječnici plaćaju 65 kuna mjesečno, odnosno kunu po kvadratnom metru, iznosi koji se sada obračunavaju u eurima. Ugovori se izdaju na najviše pet godina.


U Općini Kloštar Podravski u Koprivničko-križevačkoj županiji odlučili su se za poticajnu nagradu liječniku obiteljske prakse u iznosu od 6.636 eura.


U podravskom gradu Đurđevcu na isti način su dobili ginekologinju koju su privukli godišnjom poticajnom naknadom od 13.270 eura. Mediji su izvještavali kako im, osim ginekologa, treba i pedijatar kojeg također čeka 13.270 eura, a takvih primjera je još u Hrvatskoj.


Nepopunjene ambulante na Molatu i Ižu


Iako i u gradu Zadru postoji problem s nepopunjene dvije otočne ambulante na njegovu administrativnom području, na Molatu i na Ižu, koje djeluju u okviru županijskog Doma zdravlja, Grad Zadar ga za sada nije spreman rješavati na ovaj način.


– Godišnju poticajnu naknadu ugovorenim liječnicima specijalistima ne možemo samostalno ugovarati, budući da ugovorna prava i obveze spadaju u nadležnost ugovorenih strana, poslodavca i posloprimca, odgovorili su nam prošle jeseni iz Grada Zadra dodajući kako im je tek jednom, prije četiri godine, Dom zdravlja podnio zahtjev za pomoć koja bi bila usmjerena prema rješavanju problematike deficitarnih kadrova u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.


Tada je za potrebe stambenog zbrinjavanja liječnika ginekologa ponuđen jedini slobodni kadrovski stan na Istarskoj obali, ali do realizacije nije došlo, naveli su iz Grada.