Nedjelja, 15. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

OSNIVAČI NINSKE CRKVE

Kraljevski grad čuvaju sveti Anselmo i Marcela

Autor: Šime Ćurko

26.08.2023. 11:07
Kraljevski grad čuvaju sveti Anselmo i Marcela

Foto: Marija Dejanović



Župa sv. Anselma u Ninu i Grad Nin 25. i 26. kolovoza slave svoje naslovnike i nebeske zaštitnike. Tako se 25. kolovoza obilježava blagdan sv. Marcele, suzaštitnice ninske župe i zaštitnice Grada Nina, a dan kasnije blagdan sv. Anselma, naslovnika ninske župe i prvog biskupa drevne Ninske Crkve.


Prema crkvenoj predaji, Anselmo i Marcela su Isusovi suvremenici, navjestitelji iz Isusova vremena koji su s đakonom Ambrozom donijeli Evanđelje u ninski kraj, odakle se ono dalje širilo na počecima kršćanstva. Anselmo je iz kruga 72 Kristovih učenika, broj bližih Isusovih nasljedovatelja koje spominje evanđelje.


Nakon Kristova uskrsnuća uputio se propovijedati evanđelje u Galiju. Krenuo je potom u današnju Hrvatsku te mnoge obratio na kršćanstvo.


Marcelina poruka Isusu




Prema predaji, Marcela je žena iz mnoštva koje je bilo okupljeno oko Isusa te je upravo ona Isusu rekla: »Blažena utroba koja te nosila i prsi koje si sisao«, a Isus joj je odgovorio: »A još blaženiji oni koji slušaju Božju riječ i čuvaju je«. Legenda priča kako je Marcela sa sv. Martom propovijedala evanđelje najprije u Galiji.


Po smrti sv. Marte napisala je njezin životopis, a potom krenula u Hrvatsku te s Anselmom osnivala ninsku Crkvu. Kraj crkve njoj naslovljene postojao je nekoć u Ninu samostan redovnica.


Škrinja s moćima svetih Anselma, Marcele i Ambroza nalazi se na glavnom oltaru u ninskoj župnoj crkvi koja je od 6. do 18. st. bila katedrala i sjedište drevne Ninske biskupije.


Na velikoj oltarskoj slici iznad središnjeg oltara u prezbiteriju ninske župne crkve sv. Anselma je naslikan prizor sv. Anselma kao biskupa s mitrom i pastoralom, a pokraj njega su Marcela i Ambroz koji su bili Anselmovi suradnici u apostolskom navještaju evanđelja. Susret Isusa i sv. Marcele zapisan je u Lukinom evanđelju koje se i naviješta na svetičin blagdan.


Nekadašnja ninska katedrala


Za vrijeme hrvatskih narodnih vladara i kasnije današnja župna crkva sv. Anselma bila je ninska katedrala. Sagrađena je u sedmom stoljeću Obnovljena je za kralja Zvonimira 1070. i kasnije više puta restaurirana. Današnji joj je izgled od 1795. godine. Glavni oltar barokni dao je podići nadbiskup Vicko Zmajević.


Na strani zvonika naslanja se na crkvu pobočna kapela sv. Marcele, zvana Gospe od Zečeva, iz 15. st., s Gospinim kipom iz istog vremena. Vrijedan drveni lik Marijin odjeven je u haljinu i plašt. Gospa drži božansko Dijete na rukama. I Majka i Dijete nose na glavama visoke zlatne krune. Još se u kapeli nalazi nadgrobna ploča ninskog biskupa Jurja Divnića.


Kip je pred navalom Mlečana 1646. bio prenesen u Zadar i nakon deset godina opet vraćen u pobočnu kapelu ninske crkve, gdje se čuva do danas. Majka Božja, pod imenom Gospa od Zečeva, posebno se časti u Ninu. Njezina je crkva glavno Gospino svetište Zadarske nadbiskupije i danas.


Blagdan Gospe od Zečeva slavi se u ponedjeljak prije Uzašašća Gospodinova. Toga se dana okupi u Ninu dosta hodočasnika iz obližnjih župa, Zadra i čitave nadbiskupije.