Nedjelja, 24. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

PODUZETNE ŽENE

Ženske udruge s otoka Pašmana za tri projekta dobile sredstva Ministarstva regionalnog razvoja

Autor: Nikolina Lucić

14.11.2023. 16:06
Ženske udruge s otoka Pašmana za tri projekta dobile sredstva Ministarstva regionalnog razvoja

Foto: OSOBNA ARHIVA



Jake snage ženskih udruga s otoka Pašmana za tri su projekta razvoja civilnog društva od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU nedavno primile više od 18 tisuća eura za provedbu svoja tri projekta. Udruge »Modus Vivendi«, »Teatar od soli« i »Zikva« za svoja su tri različita i vrijedna projkta financijskim sredstvima ministarstva osigurala provedbu. O projektima smo razgovarali s članicama triju udruga.


»OtokNET«


Andreja Baraba iz udruge »Modus Vivendi« kazala nam je kako je sredstvima Ministarstva osigurano financiranje nastavka projekta koji se provodio ove godine – projekta »OtokBIZ«.


– U novom formatu projekt nosi ime »OtokNET« i ovim nazivom želimo naglasiti bitnu komponentu u životu svake osobe, a naročito kada govorimo o otočnom životu, a to su povezivanje, suradnja i podrška, kaže Baraba, predsjednica udruge i dodaje kako je osim financijske podrške Ministarstva, projekt podržala i Općina Pašman.




Projekt »OtokNET« je logičan nastavak projekta »OtokBIZ« kojim je započet proces povezivanja i stvaranja zajednice poduzetnih žena otoka Pašmana i ujedno je omogućio identifikaciju stvarnih potreba i izazova s kojima se susreće ženska populacija svih dobnih skupina i radnog statusa na otoku te da povezivanje s partnerskom udrugom s Krka, udrugom »Žene za otok«.


– Projekt je usmjeren na daljnje jačanje kapaciteta žena kroz edukaciju i međusobni transfer znanja i iskustava, osnaživanje postojeće te daljnje širenje mreže podrške, kao mjesta razmjene znanja i iskustava te dobrih prilika za razne suradnje. Projektom je planirano održavanje niza edukacija za žene na temu započinjanja poduzetničkog puta, značaja društvenih mreža u poslovanju, potencijalima poljoprivrednog zemljišta i poslovanja u OPG-u, upravljanju financijama i odnosu s novcem, kako aplicirati za potpore za svoje poslovanje, a tu je i tema osobnog razvoja, pojasnila je Baraba i najavila i održavanje panela »Potencijal turizma kao pokretača ženskog poduzetništva« kojim se želi osvijestiti potencijal svih djelatnosti koje se naslanjaju na turizam.


– Panel planiramo u sljedećoj godini, a i ovaj put partner na projektu nam je udruga »Žene za otok« s kojom je ostvarena odlična suradnja. Udruga »Modus Vivendi« je također i partner na projektu »Na pola puta« nositelja udruge »Žene za otok«, zajedno s Udrugom proizvođača paškog sira s Paga, koji obrađuje temu valorizacije kulturne i prirodne baštine i njenog potencijala u razvoju lokalnog poduzetništva. U sklopu tog projekta članice Udruge »Modus Vivendi« dobit će priliku izraziti svoje umijeće umjetničkog stvaralaštva, ali i osvijestiti postojanje i potencijal baštine otoka Pašmana, najavila je Baraba.


Ne(vidljive) žene Tkona


Ana Dalbello i Draga Cukina iz udruge »Tetar od soli« za svoj su projekt »Nevidljivi Pašman« dobile 5.902 eura, no ukupna financijska vrijednost projekta je puno veća, preko 10 tisuća eura, tako da članice udruge kontinuirano skupljaju još sredstva, s obzirom na to da se projekt širi.


– Projekt »Nevidljivi Pašman« ima za cilj istražiti, dokumentirati i promovirati bogato nasljeđe otoka Pašmana kroz izložbe, predavanja i radionice. Kroz izložbe »Kamen iz vode, čuvar polja« i »Portreti neispričanih priča«, posjetitelji će upoznati raznolikost arhitektonskog izričaja bunara i ljudi koji su oblikovali povijest otoka. Radionica »Šapat zidova« će potaknuti djecu i mlade da istraže prostor otoka i razumiju njegovu povijest. Kroz izradu brošura, projekt će pružiti dodatne informacije o temama izložbi i predavanja, kazala je Cukina i naglasila kako projektom žele stvoriti uvjete za bolji životni standard, kulturnu afirmaciju i stvaranje novih mogućnosti za otočne zajednice.


Projekt će promovirati održivi razvoj otoka Pašmana, uključujući očuvanje prirodnih resursa, tradicionalnu praksu poljoprivrede i očuvanje arhitektonskog nasljeđa; istraživati, dokumentirati i očuvati bogato nasljeđe otoka Pašman, uključujući tradicionalne običaje, jezik, umjetnost i zanate, dodala je Cukina naglasivši kako će se kroz projektne aktivnosti posebna pozornost posvetiti pašmanskim bunarima kao posebnom arhitektonskom izričaju otoka Pašman te potaknuti njihovo označavanje i očuvanje za buduće generacije.


– Oživjet ćemo i stare fotografije i portrete mještana kako bi se sačuvala usmena povijest otoka, njihova iskustva i znanje te promovirala međugeneracijsku povezanost, a ne zaboravljamo niti edukaciju o poljoprivredi, životinjama, prehrani te tradicionalnim metodama poput proizvodnje soli, kako bi se sačuvala i prenijela vrijedna znanja na nove generacije. Naposlijetku, cilj nam je i potaknuti suradnju s drugim otocima i kopnom, te promovirati slične inicijative za očuvanje kulturne baštine, kako bi se stvorila snažna mreža otočnih zajednica doprinoseći tako očuvanju i širenju znanja o kulturnom nasljeđu otočnih područja, pojasnila je Cukina.


Ana Dalbello, predsjednica udruge »Teatar od soli«, Foto: Osobna arhiva


Otkrivanje otoka


Provedba ovih ciljeva rezultirat će očuvanjem identiteta otoka Pašmana, promicanjem kulture, povećanjem turističke atraktivnosti, jačanjem lokalne ekonomije i stvaranjem održivog razvoja za dobrobit svih stanovnika otoka.


– Planirano je održati izložbe i kratka predavanja na različitim lokacijama uključujući otok Ugljan, i Zavičajni muzej Biograd na Moru, naravno i u Tkonu. U našoj udruzi je prvenstveno važan timski rad, a imamo sreće što je naš član Dražen Pribilović veliki arhivist i ljubitelj povijesti otoka te samim time nepresušni izvor informacija, dodala je Cukina.


Kroz sve projekte nastoje prožeti duh mjesta otoka sa svim svojim fenomenima, kategorijama, situacijama. Otok tako postaje protagonist koji izlaže svoju neotkrivenu stranu i svoje izolirane i skrivene oblike i sadržaje. Izoliranost mjesta ne treba nužno izolirati i stanovnike toga mjesta.


– Naš edukativno – izvedbeni program ima za cilj potaknuti kreativni proces koji je u svima nama. Trenutno s djecom iz Tkona radimo intervenciju na otvorenom prostoru, Upisujemo se u prostore otoka, istražujemo odnos tijela i prirode, učimo se promatrati prirodu, ali i kulturni pejzaž, baštinu. Preko iskustvenog bivanja u prirodi djeca uče temeljitije i preciznije promatrati, slušati i gledati, a onda to iskustvo koristimo za izvedbu. Projekt »Nevidljivi Pašman« slijedi nit vodilju naše udruge, a vodi se načelom konzerviranja, promoviranja, renoviranja kulturne baštine otoka i novom interpretacijom derivata baštine, zaključila je Ana Diabello, predsjednica udruge.



Klapsko pjevanje


Posljednja, ali nimalo manje važna, pašmanska ženska udruga je klapa »Zikva«, koja djeluje od 2011. godine u mjestu Pašman, a svojim je radom i poslanjem usmjerena na promociju kulturne baštine i tradicije otoka Pašmana te predstavljanje ljepota i bogatstava klapskog izričaja prepoznatog i priznatog kao nematerijalna baština. Projektu »Iz zikve s pismom« dodijeljena je financijska podrška u iznosu 6.036,00 eura a projekt traje do 30. rujna 2024.godine.


– Prijavom na poziv Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije za potporu razvoju civilnog društva na otoku Pašmanu kroz projekt »Iz zikve s pismom« pružit ćemo priliku za kvalitetno provođenje slobodnog vremena kroz sadržaj koji bi podigao kvalitetu života otočnog stanovništva tijekom cijele godine, kazala nam je u ime udruge Ivana Kulonja, predsjednica ženske udruge »Zikva« te dodalai kako će priliku iskoristiti prvenstveno za jačanje kapaciteta udruge za daljnje održivo funkcioniranje kroz organizirane tematske neformalne radionice te jačanje resursa udruge za neposredan rad u civilnom sektoru, ali i na području očuvanja kulturne baštine tradicije.


U planu 10. smotra


– Nismo zaboravili ni naše najmlađe te je u planu i radionica za djecu kako bi našu djecu uveli u svijet klapskih pjesama. U istom smjeru projekt sadrži i aktivnost umrežavanja u vidu bliže suradnje s organizacijama civilnog društva i uspješnijim udrugama iz zajedničkog područja djelovanja s ciljem razmjene informacija, znanja i vještina rada u civilnom sektoru, poručila je Kulonja i dodala kako im je partner na projektu udruga » VIA Kolapjani« iz Siska koja se bavi klapskim pjevanjem na kontinentu, u gradu Sisku, te unatoč posljedicama nastalima štetom od potresa u otežanim uvjetima kontinuirano radi i niže uspjehe.


– Zbog stručnosti, brojnosti članstva i rezultata koji su potvrđeni brojnim nagradama nemjerljiva je važnost u razmjeni iskustva i snazi umrežavanja. Do sada smo uz veliki entuzijazam i ljubav prema otočkoj baštini i tradiciji te uz podršku lokalne samouprave Općine Pašman te TZO-a Pašman, koje svesrdno podupire naš rad, kao i uz donacije naših sumještana, uspjeli organizirati devet smotri. Nažalost, zbog manjka sredstava zadnje tri godine smotra nije održana. Zahvaljujući ovom projektu već sada možemo najaviti i našu desetu »Smotru klapa« koja će se održati u ljeto iduće godine gdje ćemo i svim našim gostima pružiti priliku da uživaju u klapskim pjesmama nas i naših prijatelja, najavila je Kulonja.