Subota, 27. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

CROMARIS

Posvećenost održivosti je dio korporativne kulture

Autor: Marina Šaponja

02.06.2023. 16:01
Posvećenost održivosti je dio korporativne kulture

Foto: Cromaris



Tvrtka Cromaris sa sjedištem u Zadru, nastala 2009., lider je u proizvodnji i preradi premium mediteranske ribe vrhunske kvalitete i šesta kompanija u uzgoju brancina i orade na svijetu po količini proizvodnje, a ujedno i najbrže rastuća kompanija s trendom daljnjega rasta. Više od 85 posto svojih proizvoda ova tvrtka izvozi, a glavno tržište je Italija gdje također imaju sjedište.


O kvaliteti njihovih proizvoda najbolje svjedoče certifikati prema ISO normama 9001, 14001, 22000, BRC i IFS Food za kvalitetu, upravljanje okolišem i sigurnost hrane. Certifikati ASC, GlobalG.A.P. i Friend of the Sea za održivost akvakulture, te Kosher i Živjeti zdravo. Uz to, dio uzgoja temelji se i na ekološkoj proizvodnji koja je sve veći trend u svijetu. Od sedam uzgajališta, jedno je smješteno u Istri, a šest u Zadarskom akvatoriju (srednji Jadran). Sve su lokacije uzgajališta odabrane zbog iznimno čistog mora i netaknute prirode, daleko od bilo kakvih mogućih onečišćivača. Na mjestu starog mrijestilišta u Ninu 2015. otvoren je jedan od najsuvremenijih pogona u Europi za mrijest mediteranske ribe premium kvalitete.


Od mora do stola


Povodom konferencije o održivoj poljoprivredi i ribarstvu, koja se u organizaciji Zadarskog lista održava 5. lipnja, razgovarali smo s Renatom Barić, rukovoditeljicom istraživanja i razvoja u Cromarisu.





U kolikom su postotku vaši proizvodi namijenjeni domaćem, a koliko inozemnom tržištu?


– Proizvodnjom od gotovo 13,5 tisuća tona bijele ribe u 2022., Cromaris je predvodnik hrvatske marikulture i šesta kompanija u svijetu u uzgoju brancina i orade. Prepoznat je kao lider u svježini i vrhunskoj kvaliteti proizvoda te inovacijama i održivom poslovanju. Najbrža je rastuća tvrtka u industriji mediteranske ribe koja je i tijekom koronakrize zadržala kontinuitet rasta svih ključnih pokazatelja poslovanja. Izrazito je izvozno orijentirana tvrtka. Na inozemnim tržištima ostvaruje 88 posto količinske prodaje i isto toliko prihoda od prodaje. Izvozi na većinu EU tržišta, glavninu na talijansko, a odnedavno i na španjolsko, nakon talijanskog, drugo najvažnije svjetsko tržište bijele ribe.


Uz rad na razvoju novih vrsta i širenju na nova tržišta, nastavlja se i intenzivan investicijski ciklus, dosad vrijedan više od 200 milijuna eura (1,5 milijardi kuna), u proizvodne kapacitete te energetsku učinkovitost. Kako je najavljeno, Adris će u trogodišnjem razdoblju u razvoj svojih poslova investirati više od 600 milijuna eura, od čega u zdravu hranu oko 30 milijuna eura.


Kako koristite inovativnu tehnologiju u vašem radu?


– Cromaris ima jedno od najmodernijih mrijestilišta za brancina i oradu u Europi te suvremeni pogon prerade. Cromarisovih sedam uzgajališta pripada među najmodernije na Mediteranu. Opremljena su vrhunskim sustavom automatskog hranjenja, podvodnim kamerama, robotima za održavanje mreža i modernom flotom za izlov ribe. Kamioni i brodovi Cromarisa primjerice imaju ugrađenu telemetrijsku opremu kako bi se smanjila potrošnja goriva, a time i emisija stakleničkih plinova.


Vertikalno je integrirana kompanija »od mora do stola«, što osigurava sljedivost u svim fazama proizvodnje – od vlastitog mrjestilišta, uzgoja, gdje se koristi još jedna inovacija – vlastita receptura riblje hrane, pa do prerade i otpreme. Vlastitu recepturu hrane izdvajamo jer je preduvjet nutritivno visokovrijednog proizvoda koji je u skladu s održivim načinom poslovanja.


Operativna učinkovitost i logistička organizacija omogućuje svakodnevne izlove, brzu otpremu ribe od uzgajališta do centra za sortiranje ribe te daljnju otpremu na sva tržišta unutar samo nekoliko sati od izlova.


Cromaris zubatac


Posvećenost održivosti


Kako se može utjecati na razvoj održivog ribarstva?


– Cromaris je predvodnik mediteranske akvakulture, doprinoseći ukupnom razvoju i održivosti industrije svojim znanjem, poslovnim praksama i inovacijama. U Cromarisu smo svjesni globalnih trendova, posebno onih povezanih s marikulturom, poput smanjenja prirodnih stokova ribe i povećane potražnje za ribom iz uzgoja kao i jačanja svijesti o podrijetlu ribe i uvjetima uzgoja. Posvećenost održivosti zato je sastavni dio korporativne kulture kompanije od samih početaka. Posvećenost, ali i uspješnost u provođenju održivih praksi potvrđuju najrelevantniji i najzahtjevniji certifikati koje Cromaris posjeduje.


Cromaris je bio prva tvrtka u industriji koja je objavila godišnje izvješće o održivosti, te i tako dala primjer odgovornog poslovanja ostalim proizvođačima brancina i orade u svijetu. Tvrtka sustavno radi na tome da postane klimatski pozitivna, okreće se održivim izvorima energije i potiče kružno gospodarstvo, koristi riblju hranu i sirovine iz održivih izvora, štiti bioraznolikost i morske ekosustave, poštujući ljudska prava duž cijelog lanca. Spomenimo primjerice da je krajem 2022. u rad puštena nova fotonaponska (FN) elektrana na krovu pogona mrijestilišta u Ninu, vrijedna je gotovo pet milijuna kuna. Već treću godinu računamo i svoj ugljični otisak i implementiramo mjere kako bismo ga smanjili u budućnosti, iako je akvakultura jedna od industrija s najmanje emisija stakleničkih plinova i najučinkovitiji je proizvođač životinjskih proteina kao hrane.


Dodajmo tome i BIO uzgoj koji se temelji na principima održivosti kao i povećanu svijest o ribi kao temelju zdrave prehrane te osviještenost potrošača o održivoj proizvodnji, u kojoj je Cromaris također jedan od lidera. Što se tiče biološke/organske proizvodnje, to je isto trend koji kontinuirano raste. Cromaris u svom portfelju ima BIO liniju proizvoda proizvedenu prema principima ekološke proizvodnje te je planiran značajniji rast količina BIO ribe do 2025. Ove je godine taj dio portfelja proširen novim proizvodom – BIO hamom, čime Cromaris postaje jedini u svijetu koji proizvodi BIO hamu, što predstavlja još jedan u nizu elemenata diferencijacije na tržištu.


Cromaris je predvodnik industrije i u inovacijama koje također direktno doprinose održivoj marikulturi. U 2021. godini svoj je proizvodni portfelj obogatio dvjema kvalitetnim, nutricionistički vrijednim i gastronomski iznimno cijenjenim ribama, gofom i zubacem – kojeg uzgaja jedini u svijetu.


Znanje i izvrsnost


Imate li, i u kojoj mjeri, pomoć od države ili radite na projektima EU-a?


– Cromaris redovito surađuje sa znanstvenim i obrazovnim institucijama s ciljem podizanja razine znanja u tvrtki i postizanja izvrsnosti u specifičnim područjima za koje nema klasično educiranog kadra. I u ovom je kontekstu važno spomenuti da Cromaris djeluje u okruženju gdje postoji dugogodišnja tradicija života na moru i od mora te je veoma važno privući mlade ljude, stručnjake koji su završili neki od studija povezanih sa znanošću o moru, afirmativno djelovati i predstaviti mogućnosti karijere u marikulturi. Suradnja je dvosmjerna jer je važno i dijeliti znanje organizacijom radionica, edukativnih prezentacija, sudjelovanjima u znanstvenim i radnim skupinama te projektima, čime se doprinosi razvoju marikulture općenito. Suradnja sa znanstvenim institucijama omogućuje i uključivanje u brojne važne EU projekte, što svrstava Cromaris u sam vrh u istraživanju i razvoju novih tehnologija i znanja u marikulturi.


Intenzivno se surađuje s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Odjelom za studije mora Sveučilišta u Splitu, Odjelom za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Univerzitetom u Bolonji, Poljoprivrednom, prehrambenom i veterinarskom školom Stanaka Ožanića u Zadru, Medicinskom školom u Rijeci. U sklopu projekta SEA-EU DOC u suradnji sa Sveučilištem u Splitu organizirana je radionica The problem-solving skills za studente doktorskih studija. S Institutom Ruđer Bošković surađuje se na projektu »AqADAPT – Prilagodba uzgoja bijele ribe klimatskim promjenama«. S Hrvatskom gospodarskom komorom sudjelujemo na projektu »Perform FISH – Proizvodnja po mjeri potrošača: integriranje inovativnih pristupa za konkurentnu i održivu proizvodnju u cijelom lancu vrijednosti mediteranske akvakulture«. Međunarodni projekt koji sufinancira Europska unija okuplja znanstvenu zajednicu i privrednike s ciljem podizanja uzgojnih parametra bijele ribe na Mediteranu (brancina i orade).


Ostvarena je i internacionalna suradnja s nizozemskim sveučilištem Aeres University of Applied Sciences, talijanskim sveučilištima University of Trieste i University of Udine te Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Venezie, koji su tijekom godine posjećivali Cromaris radi raznih projekata. Nastavlja se i dugogodišnja suradnja sa znanstvenicima iz Škotske na razvoju ključnih pokazatelja za odabir ribe najboljeg genetskog potencijala.


Naši veterinari i nutricionisti kontinuirano surađuju s Univerzitetom u Bolonji (UNIBO) koji je voditelj New Tech Aqua projekta za razvoj novih tehnologija, alata i strategija za održivu, inovativnu i otpornu europsku akvakulturu, koji sufinancira Europska unija. New Tech Aqua projekt okuplja 26 partnera, znanstvenika i predstavnika industrije. Cromaris je na svojim pokusnim platformama na uzgajalištu u 2021 i 2022. godini provodio ispitivanja različitih formulacija riblje hrane. Naglasak je bio na ispitivanju riblje hrane s isključivo održivim morskim sirovinama (nusproizvodi prerađivačke riblje industrije), alternativnim morskim proteinima (alge) i slično. Cilj pokusa zero waste hrane jest istražiti utjecaj novih sirovina na proizvodne performanse uzgojne ribe (brancina) te utjecaj takvih sirovina na organoleptičke i senzorne značajke ribe.


Veliki hrvatski potencijal za razvoj marikulture


Na što bi trebalo staviti naglasak i što bi se trebalo poboljšati da se razvoj ribarstva i marikluture u Zadarskoj županiji podigne na višu razinu?


– Što se tiče općenito situacije u industriji marikulture u Hrvatskoj, napravljeni su određeni pozitivni pomaci posljednjih godina. Akvakultura, kao i ostale gospodarske djelatnosti se, pogotovo od početka ove godine, suočavaju s brojnim teškoćama poput nedostatka radne snage, rasta troškova, prije svega sirovina za riblju hranu i energenata. No, zahvaljujući tradiciji, prirodnim uvjetima i resursima, Hrvatska ima velik potencijal za daljnji razvoj marikulture. Ovisi to puno i o podršci i strateškom usmjerenju nadležnih institucija na razini države, ali i lokalne zajednice.


Uprava ribarstva u okviru Ministarstva poljoprivrede pravi je primjer kako država može potaknuti razvoj jedne djelatnosti kao što je akvakultura. Akvakultura je također jedan od prioriteta Europske unije jer se više od 60 posto ribe koja se konzumira u Europskoj uniji uveze iz trećih zemalja. Stoga EU nastoji stimulirati vlastitu proizvodnju pa omogućuje niz programa sufinanciranja za akvakulturu, što je također prilika za hrvatske proizvođače.


Goran Jakus/PIXSELL


Polovina zaposlenika u uzgajalištima je s otoka


– Dodajmo i da je Cromaris jedan od najvećih poslodavaca u Zadarskoj županiji. Posluje u okruženju gdje postoji dugogodišnja tradicija zanimanja povezanih s morem, a suvremeni trendovi i razvojna vizija potiču Cromaris na sustavno razvijanje kadrova sa specifičnim znanjima, prije svega iz područja znanosti o moru. Ciljanim aktivnostima i pripravničkim programima poput onoga pod nazivom »Karijere inspirirane morem« privlači, zapošljava i osigurava razvoj mladih talenata, pripravnika, koji odmah nakon završetka formalnog obrazovanja dobivaju priliku raditi u struci i učiti od Cromarisovih stručnjaka. Uključuju se i u ranije spomenute znanstveno-istraživačke projekte. Cromaris naglasak stavlja na zapošljavanje radnika iz neposrednog okruženja, a posebno se to odnosi na otočne zajednice jer time potiče razvoj malih i često izoliranih zajednica te zadržavanje ljudi na otocima. Udio otočnog stanovništva u broju zaposlenih iznosi više od 20 posto, dok je na uzgajalištima čak polovina zaposlenika s otoka, kaže Renata Barić, rukovoditeljica istraživanja i razvoja u Cromarisu.