Subota, 14. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

TEŠKA SITUACIJA

Zadarska pedijatrija radi pod ogromnim pritiskom!

Autor: Marina Vlakić

24.08.2023. 13:06
Zadarska pedijatrija radi pod ogromnim pritiskom!

Foto: Arhiva ZL



Stanje u zadarskoj pedijatriji sve je teže jer liječnika u pedijatrijskim ambulantama primarne medicine više nema, no nema ih dovoljno ni u Općoj bolnici Zadar. Naime, ovih je dana još jedna pedijatrica u ambulanti zadarskog Doma zdravlja dala otkaz i otišla u privatnike, što je praktično dovelo do alarmantne situacije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti djece.


Situacija nije ništa bolja ni u Bolnici u kojoj radi nedovoljan broj ljudi te hitno trebaju još pedijatara. Problem je ovo s kojim zadarska Bolnica muku muči već godinama, ali je situacija, osobito zbog zatvaranja dječjih ambulanti, postala vrlo teška.


Naime, svako zatvaranje pedijatrijskih ambulanti znači novi pritisak na bolnički Odjel pedijatrije s obzirom da roditeljima samo preostaje djecu voditi u privatne, u pravilu skupe ambulante.




Da bi pomogli primarnoj zdravstvenoj zaštiti, u Općoj bolnici su stoga organizirali posebna dežurstva za ovu granu medicine, i to za liječnike obiteljske medicine koji u bolnici dežuraju vikendima i blagdanima, kaže ravnatelj dr. Željko Čulina.


Ustupili prostor za dežurstva


– Dežurstva su u smjenama od po 12 sati kako bismo pomogli zbrinjavanju pacijenata jer liječnici u ambulantama od petka do ponedjeljka ne rade, a isto to organizirali smo i za pedijatrijsku populaciju. Naime, pedijatri su uglavnom koncesionari kojima Županija daje koncesije te su i raspisali natječaj koji bi osigurao posebna dežurstva za Pedijatriju, a Bolnica u svemu tome samo daje prostor za dežurstva liječnika primarne zaštite te dežurstva liječnika pedijatara.


Taj smo im prostor osigurali u bivšem laboratoriju naše bolnice na način da su i jedni i drugi liječnici dobili zaseban prostor, što sve koordiniraju Dom zdravlja i Zadarska županija kao osnivač, pojašnjava ravnatelj, napominjući da liječnici obiteljske medicine u ovom prostoru rade već neko vrijeme, a pedijatri bi uskoro trebali početi raditi.


– Ovaj model rada uveo sam još prije pet godina na način da je dežurstvo liječnika primarne zdravstvene zaštite tada bilo na hitnom prijemu Odjela kirurgije, a pedijatri su dežurstva odrađivali u prostoru bivše Očne ambulante.


To je, dakle, profunkcioniralo prije pet godina, no u pandemiji covida se ovaj model prestao primjenjivati i sada smo ga ponovno aktivirali. S obzirom na problem u pedijatrijskim ambulantama, jako mi je drago da smo im mogli pomoći na ovaj način, ističe Čulina.


Raspisali četiri natječaja za voditelja


Zadarska bolnica ovim je potezom izuzetno pomogla teškom stanju u primarnoj zdravstvenoj skrbi djece, međutim ni situacija u Bolnici nije puno bolja. I tamo, otvoreno će ravnatelj, imaju problema s obzirom da im količina rada iziskuje barem deset liječnika.


– Na odjelu imamo mali broj pedijatara, njih šestero i još jednu liječnicu koja ne dežura, a za normalno funkcioniranje Odjela trebali bismo imati minimalno 10 do 12 specijalista.


Nastojimo se što bolje organizirati putem dežurstava, no pritisak je ogroman i problem pedijatara sve se više osjeća, s obzirom da kroz hitni prijem Pedijatrije svakoga dana prođe od 100 do 140 djece, priznaje ravnatelj.


O tome koliki je ovo problem kazuje i podatak da je još 2016. Opća bolnica Zadar raspisala čak četiri natječaja za voditelja Odjela pedijatrije jer su sva tri prethodna propala. Niti jedan se liječnik nije htio prihvatiti ove dužnosti, pa je Bolnica za voditeljem ovog odjela tragala više od dvije godine.


Naime, prvi je natječaj raspisan još u rujnu 2014. godine, međutim ni tada se nitko nije javio na natječaj, kao ni na iduća dva. Odjel su stoga pune dvije godine u svojstvu vršiteljica dužnosti vodile dvije liječnice, i to na način da je jedna bila v. d. voditeljice u neparnim mjesecima, a druga u parnim.


Još 2016. tražili pomoć Županije


O alarmantnoj situaciji na Pedijatriji iz Bolnice su već tada tražili pomoć osnivača, Zadarske županije, pokušavajući problem riješiti i s Ministarstvom zdravstva te tražeći i zapošljavanje dva specijalizanta.


Od županijskog Odjela za zdravstvo tražili su reorganizaciju primarne zaštite navodeći kako zbog loše organiziranog sustava primarne zaštite djece dolazi do preopterećenosti Pedijatrije, osobito vikendima.


– Riječ je o manjkavoj organizaciji u preventivnoj medicini koja zanemaruje da bi u okviru dječjih ambulanti trebalo organizirati dežurstva liječnika, umjesto što u vrijeme blagdana i vikenda sva djeca dolaze na Pedijatriju, naveli su u svom dopisu Županiji još 2016. godine, stoga se ne treba čuditi da je stanje na ovom odjelu i dalje ovako teško.


Samo zahvaljujući dobroj organizaciji ravnatelja Željka Čuline i predanosti liječnika, sva djeca koja dođu na Odjel ipak dobiju svu potrebnu skrb.