Subota, 3. kolovoza 2024

Weather icon

Vrijeme danas

28 C°

BEZ POSKUPLJENJA

Unatoč blokadi proračuna Grad ne planira povećati cijene vrtića

Autor: Nina Vigan

01.08.2024. 15:15
Unatoč blokadi proračuna Grad ne planira povećati cijene vrtića

Foto: Arhiva ZL



Na području Grada Zadra predškolski odgoj i obrazovanje provode se u tri ustanove kojima je osnivač Grad Zadar. Uz Dječji vrtić Radost, Dječji vrtić Sunce i Dječji vrtić Latica, Grad Zadar podupire i rad dječjih vrtića drugih osnivača, privatnih i vjerskih. Odlukom gradonačelnika od rujna 2017. godine participacija roditelja za smještaj djece u vrtiće Grada Zadra iznosi 79,63 eura za prvo dijete u predškolskoj ustanovi, 39,82 eura za drugo dijete, dok je za treće i svako sljedeće dijete boravak u predškolskoj ustanovi besplatan. Za obitelji koje imaju četvero ili više djece osiguran je besplatan vrtić bez obzira koliko djece pohađa predškolsku ustanovu. Također, preko UO-a za socijalnu skrb i zdravstvo sukladno socijalno-materijalnim uvjetima roditelji mogu ostvariti i dodatnu materijalnu pomoć za podmirenje troškova boravka djece u predškolskim ustanovama.


Hoće li se ova cijena mijenjati s dolaskom nove pedagoške godine, kao što je to, primjerice, slučaj u susjednom Šibeniku, pitanje je koje smo postavili Tihani Magaš, pročelnici Upravnog odjela za odgoj i školstvo.


Širenje kapaciteta


– Grad Zadar ne planira povećanje cijene vrtića s početkom nove pedagoške godine. Iako se Grad Zadar nosi s izazovom blokade gradskog proračuna, Gradska uprava pronalazi način kako bi u što većoj mjeri zaštitila interese prije svega naše djece i roditelja. Zadnja izmjena cijene vrtića bila je 2017. godine kada nije bilo povećanje cijene vrtića, već se cijena vrtića smanjila za 100 kuna za desetsatni program. Tada je usvojen prijedlog gradonačelnika Branka Dukića o smanjenju cijene vrtića. Svaka odluka vezano uz promjene određenih proračunskih stavki treba se potvrditi na Gradskom vijeću, a nakon usvajanja istih obavještavaju se korisnici. No, kako nema tendencije za povećanjem participacije roditelja, roditelji djece vrtićke dobi mogu biti mirni što se toga tiče, poručila je Magaš koju smo upitali I koliko su roditelji zadovoljni trenutnom cijenom.


Tihana Magaš, pročelnica gradskog UO-a za odgoj i školstvo/Foto: Luka Jeličić




– Roditelji nisu izrazili nezadovoljstvo cijenama vrtića. Osobito ako istražimo cijene vrtića u nekim gradovima, vidimo da je Grad Zadar uistinu prijatelj djece. Ekonomske cijene vrtića iz godine u godinu su u porastu. Svojim mjerama, pa i sada u ovim izazovnim vremenima, i dalje ćemo raditi na usklađivanju nacionalne demografske politike stvarajući poticajno okruženje za obitelji. Svjesni smo kako ulaganjima u predškolski sustav ulažemo i u budućnost našeg grada. Veći problem od cijene vrtića imaju roditelji neupisane djece, no Gradska uprava i Odjel za odgoj i školstvo intenzivno rade na rješavanju tog problema. U skladu s tim, uvažavajući potrebe na području predškolskog odgoja, Grad sustavno radi na proširivanju vrtićkih kapaciteta preuređenjem i proširenjem postojećih objekata, odnosno gradnjom novih vrtića, te podupiranjem rada vrtića drugih osnivača, istaknulal je Magaš te dodala kako je u okviru Nacionalnog plana za oporavak i otpornost otvoren javni poziv na koji je Grad Zadar u srpnju 2022. prijavio projekte izgradnje i/ili nadogradnje četiriju područnih objekta s ukupno 22 odgojno-obrazovne skupine.


– Tijekom 2023. i 2024. godine zaprimljene su Odluke o financiranju te Ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava za četiri područna objekta (Pčelica, Smiljevac, Duga, Crvene kuće). Ovisno o donošenju proračuna, vidjet ćemo kojom brzinom ćemo i taj izazov prebroditi, naglasila je Magaš te dodala kako u cilju zadovoljavanja javnih potreba na području predškolskog odgoja i obrazovanja, pored osnivanja vlastitih ustanova, Grad Zadar podupire i rad dječjih vrtića drugih osnivača, vjerskih zajednica, odnosno vrtića kojima je osnivač druga pravna ili fizička osoba.


Foto: Arhiva ZL


Ugovor o sufinanciranju


– Program sufinanciranja vrtića drugih osnivača započeo je pedagoške godine 2009./2010., a nastavlja se i u 2023./ 2024. S vrtićima drugih osnivača Grad je sklopio poseban ugovor o sufinanciranju cjelodnevnog 10-satnog programa. Grad je preuzeo obvezu ovim vrtićima isplaćivati potporu za plaće 140 odgojitelja u visini iznosa bruto plaće kakva se isplaćuje odgojiteljima u ustanovama kojima je Grad osnivač, a vrtići su se obvezali naplaćivati participaciju od roditelja, u istom iznosu kao i za smještaj djece u vrtiće Grada Zadra. Zbog smanjenja prihoda vrtića Grad se obvezao i na isplatu potpore po odgojno-obrazovnoj skupini u iznosu od 680,00 eura. Vrtići drugih osnivača početkom pedagoške 2023./2024. godine ukupno okupljaju 1.466 djece (296 jaslice i 1.170 vrtić) u 67 odgojno-obrazovnih skupina (19 jasličkih i 48 vrtićkih skupina), kazala je Magaš.


Početkom svake pedagoške godine Grad sklapa ugovor o sufinanciranju s vrtićem na temelju broja odgojno-obrazovnih skupina koje su ustrojene u pojedinom vrtiću. U skladu s potrebama u projekt sufinanciranja tijekom godine mogu se uključiti i drugi vrtići koji udovolje propisanim kriterijima, odnosno može se prihvatiti izmjena postojećeg ugovora na temelju povećanog/smanjenog broja odgojno-obrazovnih skupina.


Stručni tim vrtića


– Predviđena sredstva za sufinanciranje rada vrtića drugih osnivača iznose 3.960.000,00 eura. Program potpore stručnom timu vrtića drugih osnivača nastavlja se i u ovoj pedagoškoj godini. Program se provodi u suradnji sa svim vrtićima drugih osnivača, a Dječji vrtić Maslačak je formalni poslodavac stručnim suradnicima. Na ovaj način stručni suradnici imaju mogućnost stručnog napredovanja u skladu s Pravilnikom o načinu i uvjetima napredovanja u struci i promicanju u položajna zvanja odgojitelja i stručnih suradnika u dječjim vrtićima, s obzirom na to da DV Maslačak ima ustrojeno Odgojiteljsko vijeće. Dodatni doprinos unaprjeđenju i razvoju vrtića drugih osnivača koji okupljaju 1.466 djece, Grad Zadar daje kroz preuzimanje financiranja rada peteročlanog stručnog tima koji je pretpostavka za kvalitetniju provedbu programa predškolskog odgoja i obrazovanja. Stručni tim vrtića drugih osnivača, koji od siječnja 2018. godine u potpunosti financira Grad, čine dva pedagoga, dva psihologa i jedna medicinska sestra. Predviđena sredstva za financiranje stručnog tima vrtića drugih osnivača iznosi 145 tisuća eura, istaknula je Magaš.