ponedjeljak, 6. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

GLAZBENA VEČER

U Zadar stiže impresivna Koncertna večer Glazbene škole Vatroslava Lisinskog Zagreb

Autor: Matea Guzalić

26.04.2024. 09:41
U Zadar stiže impresivna Koncertna večer Glazbene škole Vatroslava Lisinskog Zagreb

Foto: KUZ



Ove subote, 27. travnja, u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru održat će se Koncertna večer Glazbene škole Vatroslava Lisinskog, a koja se organizira u suradnji s Koncertnim uredom Zadar, Glazbenom školom Blagoje Bersa u Zadru i Sveučilištem u Zadru. Na programu, koji počinje u 20 sati, nalaze se djela različitih stilskih razdoblja – od Palestrine do Orffa u izvedbama različitih školskih glazbenih sastava, a koncert završava izvedbom nekoliko stavaka iz velebne kantate Carmina Burana njemačkog skladatelja Carla Orffa.


Marljive pripreme


– Udruženi u mješoviti zbor i simfonijski orkestar, učenici škole će, predvođeni dirigentom Josipom Prajzom, nakon mjeseci marljivih priprema izvesti nekoliko stavaka te uz gromki usklik O Fortuna proslaviti radost i sreću »Vedrog lica proljeća u Lisinskom«, najavili su iz Koncertnog ureda Zadar.


Od meditativnog Palestrine do Orffovog Kazališta svijeta, gradacijom će se uobličavati odmjenjivanje zvučnih boja, predstaviti mješoviti zbor, gudački orkestar i ansambl, te puhački i simfonijski orkestar. G. P. da Palestrina jedan je od mnogih skladatelja koji je uglazbio Psalam 42., u skladbi Sicut Cervus kojom započinje koncert. Ovaj četveroglasni motet, često citiran kao vrhunac renesansne vokalne polifonije Palestrina je oblikovao majstorskim umijećem imitacije, kao i tonskim slikanjem.
Hrvatskom skladatelju Josipu Hatzeu melodija je bila primarno izražajno glazbeno sredstvo. Hatze – dirigent, pedagog i inicijator glazbenog života u Splitu, svoj je opus najviše gradio na vokalnim i vokalno instrumentalnim oblicima na tragovima romantizma koje je upotpunjavao elementima impresionizma. U Hatzeovoj Hrvatskoj Rapsodiji čut ćemo potpouri dijelova hrvatskih narodnih napjeva, kontrastnih melodijskih i ritamskih obilježja. Slijedi obrada skladbe Duet cvijeća iz opere Lakmé Léa Delibesa koji je operu skladao u stilu kasnog romantizma koji iskazuje suptilnim nijansiranjem zvučnih boja, a melodijskom linijom pažljivo ocrtava željeni ugođaj.
Nasuprot programskim opaskama „sumnje, pritužbi i prijekora” kojima je opisao I. stavak Pete simfonije u e-molu, op. 64, Tchaikovsky je za drugi stavak (Andante cantabile) poetski izrazio da postoji „zraka svjetlosti”. Prvi stavak (Allegro molto moderato) najpoznatijeg i najizvođenijeg Griegovog djela – Koncert za klavir i orkestar u a-molu, op. 16, jedan je glazbeni kritičar okarakterizirao kao „predstavljanje cijele Norveške u njezinoj beskrajnoj raznolikosti i jedinstvu”. Skladba Blue Ridge američkog skladatelja Jamesa Swearingena, folklornim elementima evocira ljepotu i povijest planine Blue Ridge u Sjevernoj Karolini. Peter Graham, čiji se opus također sastoji ponajviše od skladbi za puhačke orkestre predstavit će se skladbom Gaelforce.


Veličanstvena završnica




Prije završnice koncerta, izvest će se Mozartov Ave verum corpus i Händelovu Aleluju. Često izvođene skladbe klasičnog glazbenog repertoara, najbolji su i najsvečaniji uvod u veličanstvenu završnicu koncerta. Carmina Burana Carla Orffa koja i dalje, nakon praizvedbe 1937. godine ne prestaje fascinirati publiku završna je skladba koncerta. Gromki usklik O Fortuna kojim se u skladbi svečano i tako upečatljivo obraća sreći, Orff je uputio i svojim izdavačima, kad je nakon dvogodišnjeg rada na partituri izjavio: „S Carminom Buranom počinju moja sabrana djela!”


Glazbena škola Vatroslava Lisinskog u Zagrebu osnovana je davne 1829. godine pod nazivom Škola zagrebačkog muzičkog društva – Musikverein kao prva stalna ustanova za glazbenu naobrazbu u Hrvatskoj. Njezin se naziv tijekom vremena nekoliko puta mijenjao, a od 1962. škola djeluje pod današnjim imenom. Školom su, između ostalih, upravljali Vatroslav Lisinski, Ivan pl. Zajc, Franjo Dugan, Sonja Kirigin, Vladimir Kranjčević, a u njezinim su se učionicama od tada do danas obrazovali mnogi kasniji veliki hrvatski umjetnici i skladatelji.


Koncert se održava u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru s početkom u 20 sati, uz slobodan ulaz, a dodatne informacije mogu se pronaći i na službenoj web stranici Koncertnog ureda Zadar.