Subota, 18. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

Glazbene večeri u Sv. Donatu

Jedna od temeljnih gradskih manifestacija ulazi u 63. izdanje

Autor: Nikolina Lucić

27.06.2023. 13:00
Jedna od temeljnih gradskih manifestacija ulazi u 63. izdanje

Foto: Luka Jeličić

Najpoznatiji zadarski festival klasične glazbe ovo se ljeto vraća sa svojim 63. izdanjem, koje su predstavili Melita Ivković, Dina Bušić i Jurica Šoša. Glazbene večeri u Sv. Donatu su glazbeni i glazbeno – scenski festival koji svojim reproduktivnim, muzikološkim, istraživačkim i edukativnim programom međunarodnog karaktera njeguje i promiče umjetničke vrijednosti i naslijeđe hrvatske i svjetske glazbene baštine uz dvije programske odrednice: komornu glazbu uz naglasak na rad Zadarskog komornog orkestra te ranu to jest srednjovjekovnu i renesansnu glazbu s posebnim naglaskom na lokalnu i nacionalnu baštinu istog područja, a čime udovoljava zahtjevima javnih potreba u obavljanju kulturne djelatnosti.


Glazbene večeri u Sv. Donatu pokrenute su zahvaljujući entuzijazmu tadašnjega mladog glazbenika, danas jednoga od najvećih hrvatskih dirigenata, Zadranina Pavla Dešpalja. Na osnivanje Večeri potaknule su ga dvije želje – da crkva sv. Donata postane koncertni prostor i da Zadar ponovno dobije vlastiti orkestar.


Za potrebe održavanja Večeri, Pavle Dešpalj osnovao je Zadarski komorni orkestar, koji je 1961. inauguriran na prvom koncertu Glazbenih večeri u Sv. Donatu. Večeri su otvorene praizvedbom skladbe “Moba za gudače” , koju je posebno za tu priliku skladao njegov otac, Šime Dešpalj.


Brojna ugledna imena


Uz nastupe nacionalnih i međunarodnih orkestara i ansambala, gostovanja eminentnih domaćih i inozemnih umjetnika, kontinuiranu suradnju Glazbene večeri u Sv. Donatu održavaju sa Zadarskim komornim orkestrom.


– Jedna od temeljnih gradskih manifestacija ulazi u 63. izdanje sa 14 koncerata i jednom izložbom, kazala je Ivković, ravnateljica Koncertnog ureda Zadar, dok je predsjednica Upravnog vijeća “Večeri” i pročelnica gradskog UO – a za kulturu i šport Dina Bušič čestitala organizacijskom timu na realizaciji novog izdanja jednog od najvažnijih hrvatskih festivala.


– Grad je i ove godine 115 tisuća eura osigurao za produkciju i realizaciju, a Ministarstvo kulture i medija sve nas više prepoznaje, pa tako i financira, što ove godine iznosi oko 30 tisuća eura. Na kraju, proračun je oko 165 tisuća eura, naglasila je Bušić, dodavši kako su u posljednjih pola godine imali dva velika gubitka, tako da su ovogodišnje “Večeri” posvećene Antunu Dolničkom i Valteru Dešpalju.


– Na samom otvorenju u direktnom prijenosu na HRT – u časno ćemo ovaj festival posvetiti ovoj dvojici velikana. Oni će ostati duboko utkani u program. S gradom Palmanovom, s kojim smo u zajedničkom upisu na UNESCO, također ostvarujemo i suradnju gostovanjem mlade talijanske pijanistice, pobjednice festivala “Palmanova”, najavila je Bušić, ističući povezivanje dva glazbena velegrada sa dvije strane Jadrana.


Jedan od najstarijih hrvatskih glazbenih festivala


Osim toga, na svojim ljetnim glazbenim pozornicama, “Večeri” su sigurna platforma za nastupe svih akademski obrazovanih zadarskih glazbenika, ali i prigoda da se ne zaborave i oni Zadrani koji su obilježili povijest glazbe, poput Blagoja Berse, Igora Kuljerića, Franza von Suppèa i drugih.


Danas Glazbene večeri u Sv. Donatu uživaju ugled najstarijega zadarskog festivala i jednoga od najstarijih hrvatskih glazbenih festivala, a zahvaljujući njima, crkva sv. Donata, simbol Zadra, prepoznata je kao jedna od najvažnijih europskih glazbenih pozornica.


Umjetnički ravnatelj “Večeri” Jurica Šoša predstavljajući ovogodišnji program je naglasio kako im je najvažnije bio posvetiti program 100. obljetnici smrti Dore Pejačević  i 150. godišnjici od rođenja Blagoja Berse.


– Nažalost, putem smo izgubili dva velika maestra i prijatelja festivala – Dolničkog i Valtera Dešpalja. Simfonijski će orkestar HRT – a velik dio zadarskog programa izvesti o u Bruxellesu povodom proslave 10. godišnjice ulaska Hrvatske u EU, najavio je Šoša, dodavši kako valja istaknuti i veliki broj zadarskih koncerata.


– Zadarski izvođači mogu ozbiljno participirati u festivalu, tako da imamo gostovanje braće Buturić i Tee Kulaš na orguljama. Izdvojio bi i Zagrebačke soliste, koji će izvesti djelo koje smo pronašli u zadarskom Državnom arhivu, čime ćemo oživjeti jedno pomalo zaboravljeno djelo, dodao je Šoša, kazavši kako Zadarski komorni orkestar ima najveći program.


Svjetska premijera


– Maestro Repušić ima veliki posao za odraditi i mi očekujemo rasprodani koncert. Društvo “Zoranić” također doživljava svojevrsni comeback na “Večeri”, najavio je Šoša, dok je Ivković najavila ciklus suvremene rane glazbe, koji potpisuje Katarina Livljanić.


– Istu energiju koju maestro Repušić ulaze u Zadarski komorni orkestar, Katarina ulaže u svoj ciklus i donosi Zadru svoje veliko znanje i svjetski renome. Ciklus u ovoj godini donosi temu koja se prepliće kroz dva koncerta. “Glazbeni biseri Serenissime”  prvi je koncert koji daje uvid u kreativnost i estetiku venecijanske škole, na što se nastavlja “Dalmatinsko zrcalo” sa liturgijskom glazbom sa prijelaza iz 16. u 17. stoljeće.


Drugu godinu zaredom imamo svjetsku premijeru hrvatske glazbe u Zadru i to sa stranim ansamblom, čime poštujemo hrvatske skladbe, domaće glazbenike i njihove obljetnice, zadarske umjetnike i Komorni orkestar s idejom zadarske i hrvatske blazbene baštine, pojasnila je Ivković, istaknuvši kako je to veliki zalog u budućnosti, zbog čega su “Večeri” jedan od najvažnijih hrvatskih nacionalnih festivala.


Na kraju je Dina Bušić predstavila izložbu posvećenu Vlateru Dešpalju, koja će biti smještena na Bedemima zadarskih pobuna.


– Autorica izložbe je Ana Vidić. Stvaramo zdravi glazbeni ekosustav, u koji uključujemo Zadrane i kolege iz inozemstva, kako bi zadržali jasan put za “Večeri”  i sve druge manifestacoje u gradu. U zadnje smo desetljeće napravili velike iskorake i festival postavili na mapu najvažnijih programa u ovom dijelu Europe, zaključila je Bušić.