
Foto: Luka Jeličić
U Matici hrvatskoj Zadar i ove godine su obilježeni Dani hrvatskog jezika u spomen na Deklaraciju o položaju hrvatskog književnog jezika. Deklaracija je nastajala i potpisivana u Matici hrvatskoj u Zagrebu od 11. do 17. ožujka 1967. godine. Trideset godina nakon toga, točnije 27. veljače 1997. godine Zastupnički dom Sabora RH donio je odluku o proglašenju spomen tjedna.
Zamisao o održavanju predložio je pokojni akademik Ivo Frangeš na “Matoševim danima” u Tovarniku 1989. godine sa svrhom promicanja, njegovanja te razvijanja kulture i čistoće hrvatskog jezika u javnoj uporabi.
Važna edicija
Ovogodišnje Dane hrvatskog jezika Matica hrvatska Zadar obilježila je s prikazom 150. knjige iz Matičine edicije “Stoljeća hrvatske književnosti”. Izabrane tekstove dvojice autora, Krune Krstića i Adola Bratoljuba Klaića, predstavili su doc. dr. sc. Sanja Baričević i dr. sc. Josip Lisac, profesor emeritus.
– Veliko mi je zadovoljstvo predstaviti izabrane tekstove s profesorom emeritusom Josipom Lisom, koji je ujedno jedan od izdavača knjige. Pored toga, ova knjiga izabranih tekstova Krune Krstića i Adolfa Bratoljuba Klaića predstavlja 150. knjigu u nizu “Stoljeća hrvatske književnosti”.
Zapravo riječ je o jednom od najzahtjevnijih projekta Matice hrvatske koji je utemeljen prije 30 godina, započela je profesorica Baričević te nastavila kako su u prošlosti neke hrvatski intelektualci, iz političkih razloga, bili zanemareni.
– U knjizi Stoljeća hrvatske književnosti” objavljeni su važni, a u prošlosti zanemareni znameniti hrvatski intelektualci, koji pripadaju kanonu hrvatske književnosti i znanstvene misli. Stoga su u knjizi svoje mjesto dobili istaknuti intelektualci i znanstvenici, Kruno Krstić i Adolf Radoljub Klaić, čija su djela dugi niz godina bila zapostavljana.
Međutim, posljednjih 30 godina našli su se u središtu istraživačkog interesa, kazala je Baričević.
Sveobuhvatan uvid
Objasnila je kako su dvojica autora u knjizi predstavljeni u okviru uvodnih studija s osvrtom na njihova najvažnija djela gdje su izneseni sudovi o važnosti njihova prinosa te njihovi ljetopisi i bibliografije. Naposljetku je izborom tekstova u knjigu uvršten 21 tekst članaka i studija Krune Krstića te pet jezikoslovnih eseja i pet pripovjednih proza Adolfa Bratoljuba Klaića.
– Ova monografija pruža sveobuhvatan uvid u njihovo djelovanje, pa je nezaobilazna pri proučavanju njihovog djelovanja te predstavlja vrijedan prinos u razumijevanju važnosti njihovog mjesta u povijesti hrvatske znanstvene misli i kulture, zaključila je profesorica Baričević.
Pored ostalih, na predstavljanju su bili i studenti s Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja sa Sveučilišta u Zadru u okviru kolegija Hrvatska književnost srednjeg vijeka i renesanse, a koje je dovela profesorica Jelena Alfirević Franić.
najnovije
najčitanije
Novosti
regija kursk
Napad ukrajinskog drona doveo je do nestanka struje u sedam ruskih sela
Hrvatska
Glavna državna odvjetnica
Zlata Hrvoj-Šipek ponovno dolazi u Hrvatski sabor
Ostali sportovi
OSMO IZDANJE
Novalja prva povijesna otočna destinacija biciklističke utrke CRO Race
Zadar & Županija
Vikend pun adrenalina
Zadar Outdoor Festival još jednom dokazao da je pravi adventure festival
Crna Kronika
POKUŠAO POBJEĆI
Vozio prije stjecanja prava na upravljanje
Crna Kronika
Nasilje
Buntićeva supruga iznijela nove jezive detalje nasilja: Tukao me rukama, nogama, svime
Zadar
na višnjiku
Sa suzama u očima i ponosom u srcu dočekan zlatni Mateo Škara
Hrvatska
OBITELJSKO NASILJE
Majka Klare Buntić: ‘Tukao ju je redovito, a njegovi su sve zataškavali. Bespomoćni smo i bojimo se izaći iz kuće’
Crna Kronika
SERIJA KRAĐA
Provalio u kuću u Zemuniku, ukrao novac i zlatni nakit
Zadar & Županija
PU ZADARSKA