Nedjelja, 19. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

25 C°

ANALOGNA FOTOGRAFIJA

Foto-video-kino klub Zadar predstavio izložbu polaznika fotografskog tečaja

Autor: Đurđa Baljak

21.06.2023. 15:00
Foto-video-kino klub Zadar predstavio izložbu polaznika fotografskog tečaja

Foto: Đurđa Baljak



Foto-video-kino klub Zadar prošli tjedan je tradicionalno predstavio izložbu CB analogne fotografije polaznika njihovog foto tečaja. Kako kaže predsjednik Petar Sikirić oni predstavljaju jednu od rijetkih udruga fotografske provenijencije koja njeguje ovu staru tehniku analognih crno-bijelih fotografija prenoseći je na mlađe naraštaje.


– Mi u Zadru imamo obavezu očuvanja naslijeđa braće Brkan. Oni su svjetsku slavu stekli upravom radom u ovoj tehnici koja je u njihovo vrijeme bila jedina moguća. Zato ćemo njegovati tu staru tehniku i prenositi je na mlađe naraštaje sve dok bude moguće nabaviti CB filmove, odnosno papire i kemikalije.


Najjača karakteristika analogne CB fotografije je njezina dokazana trajnost i postojanost koja se potvrdila tijekom vremena.




Upravo tim medijem možemo zamrznuti u vremenu sve ono što želimo zabilježiti kao naše dugotrajne vrijednosti i uspomene, a sve kako bi nam sutra praunuci mogli vidjeti svoje pretke i naš način života, rada i zabave, kazao je Sikirić te istaknuo kako je riječ o mediju koji se može čitati danas, ali i za sto godina s obzirom na njegovu već dokazanu trajnost.


Izložba predstavlja krunu dosadašnjeg rada polaznika tečaja koji su tijekom 2021., 2022. i 2023. godine vrijedno radili. Modul CB analogne fotografije zauzima zaista posebno mjesto, kaže nam Sikirić, zato što kroz njega polaznici uče o fotografiji, tehnički rečeno, a temeljan i elementaran način.



Rezultat na filmu


– Nastojimo ući u srž nastajanja analogne fotografije na fotografskom filmu koristeći pritom fotoaparat kao glavni alat, naglasio je i pojasnio kako funkcionira sam proces. Nakon fotografiranja razvija se film kako bi se mogli vidjeti rezultati, odnosno je li uspješno pretočeno sve usvojeno znanje o funkcijama blende (zaslona) i zatvarača (zapora).


Sve to se otkiva na filmu u obliku obrnutih tonova, ali i iščitavanjem svijetlih i tamnih dijelova. Na temelju toga donosimo zaključak je li fotografija uspješna ili nije, otkrio nam je Sikirić i dodao kako tu priča ne završava.


– Nakon toga u labu slijedi proces prenošenja fotografije na foto osjetljivi papir kako bismo vidjeli fotografiju u pozitivu, odnosno u paleti tonova od potpuno crnog do potpuno bijelog. Tu metodu je davno ustanovio američki fotograf Ansel Adams.


No, ne mora svaka fotografija nužno sadržavati cijeli tonski raspon. To uvelike ovisi o svjetlosnim uvjetima, ali i samoj namjeri autora, kazao je te istaknuo kako je ovaj modul tečaja najzahtjevniji zato što traži da se usvojeno znanje iz prvog dijela doista primjeni u praksi, a često ne ide sve tako glatko.


– To često ne ide iz prvog pokušaja, pa nam se tečaj nerijetko produži mimo definirana tri modula koja otprilike vremenski prate tri mjeseca.



Tome su svjedočili mnogi naši polaznici. Međutim, nama u klubu to nikada ne predstavlja problem kada vidimo rezultate naših polaznika i njihovo konačno zadovoljstvo postignutim, rekao je Sikirić i osvrnuo se na izložene radove.


Visoka estetska razina


– Izloženo je mnogo fotografija koje su napravljene s promišljanjem i pomno izvaranim kadrovima, a sve s ciljem što bolje prezentacije usvojenog znanja. Radeći na povećanjima najbolje se stječe tehnička umješnost, ali i način postavljanja elementa fotografije ili kompozicije. Svi radovi zadovoljavaju visoku estetsku razinu i prikazuju širok raspon obrađenih tema.


Tako se može pogledati mrtva priroda, portreti, stari alati, ruševni ostatci starih kamenih kuća u kojima je nekoć bujao život pa sve do suvremenih objekata oblikovanih prema novim arhitektonskim rješenjima koja su primjerena današnjem načinu života, objasnio je Sikirić i dodao kako se usprkos tomu ipak može pronaći pokoji tehnički nedostatak ili, kako kaže, estetska nesavršenost.


Međutim, naglašava kako su ipak u pitanju prvi radovi osoba koje su po prvi put u životu ušle u beskrajni svijet fotografske umjetnosti. Većini polaznika su ovo zapravo prvi snimljeni analogni CB filmovi i fotografije.


Svi polaznici foto tečaja su dobili diplome, a preostaje im još samo odraditi foto radionicu pod nazivom »Prirodna i kulturna baština« (PIKUB) koja će se održati tijekom ljeta ili na jesen.


– Planiramo to odraditi preko ljeta ili na jesen, zato što u tom razdoblju još nismo obrađivali naše teme, a jesen je bogata bojama, kazao je Sikirić te se osvrnuo na ključne uloge njihovog rada.


– Pored prenošenja tehničko-tehnoloških znanja, uloga naše udruge je i njegovanje dobrih međuljudskih odnosa, kulturoloških različitosti i međusobne tolerancije, a sve to univerzalnim jezikom fotografije, zaključio je za kraj predsjednik Sikirić i poručio kako dogodine slave 70. obljetnicu postojanja Foto-kino-video kluba koji postoji od davne 1954. godine kada su gradom hodala legendarna braća Brkan.