Četvrtak, 19. lipnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

32 C°

'NEĆEMO ŠAPTOM PASTI...'

DIGLI GLAS Iz udruge SMOI ističu da zakonske izmjene uništavaju male iznajmljivače

Autor: Nikolina Lucić

14.05.2025. 21:15
DIGLI GLAS Iz udruge SMOI ističu da zakonske izmjene uništavaju male iznajmljivače

Foto: LUKA JELIČIĆ



Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOI) organizirala je u zadarskom Centru za kreativne industrije tribinu s temom “Hoćemo li se moći nastaviti baviti turizmom i do kada?”. Naime, uvođenje novih poreznih opterećenja i nameta nagnalo je male obiteljske iznajmljivače da se okupe i rasprave aktualne probleme.


Negativna slika


Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače osnovana je kao reakcija iznajmljivača na aktualne zakonske promjene koje, prema mišljenju struke i brojnih iznajmljivača, ozbiljno ugrožavaju budućnost privatnog smještaja u Hrvatskoj. Jedna od ključnih tema na koju su se usredotočili je demonizacija privatnog smještaja u javnom prostoru i djelu medija te stvaranje negativne slike o malim iznajmljivačima.


– Pokrenuli smo se zbog zakona koji vode ka uništenju malih obiteljskih iznajmljivača te onemogućavanju njihova rada. Želimo imati pravni legitimitet kako bismo mogli surađivati s nadležnim državnim tijelima, istaknula je na početku Hana Matić, potpredsjednica udruge.




Zakonske izmjene koje uključuju Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, Zakon o lokalnim porezima i Zakon o upravljanju i održavanju zgrada – za koje je Udruga SMOI 23. travnja 2025. podnijela čak tri prijedloga za ocjenu ustavnosti pred Ustavnim sudom Republike Hrvatske samo su neki od problema na koje je udruga upozorila.


– Ne radi se samo o ovim izmjenama. Ministarstvo sustavno ne brine o nama, ne uključuje nas se u njihove dugoročne projekte. Nećemo šaptom pasti pred utjecajem stranog kapitala, koji ima privilegirani položaj u hrvatskom turističkom sustavu. Izrazito nas smeta loša slika koja se o obiteljskim iznajmljivačima stvara u javnom prostoru. Iza nas je ogroman trud koji ulažemo u prezentaciju našeg turizma. Šezdeset posto smještaja u rukama je obiteljskih iznajmljivača te za promociju našeg turizma odrađujemo najveći dio posla, pojasnila je Matić te dodala kako žele otvoriti teme koje se povlače u javnosti.


Hana Matić


Nepravedne optužbe


– Mali iznajmljivači često su u poziciji da ih se omalovažava, naziva rentijerima. Taj se termin mora precizno koristiti, jer nas vrijeđa. Uloga rentijera se treba utvrditi dobrom pravnom podlogom. Zato odbijam koristiti naziv rentijer jer nas se sve stavlja pod istu kapu s onima koji žive od masovne izgradnje i rente. Iznajmljivači su optuženi za smanjenje raspoloživih stambenih kapaciteta, što nije točno, jer stanova koji se koriste za najam manje je od jedan posto u ukupnom stambenom fondu u zgradama. Izrazito raste kupnja nekretnina od strane stranaca te njihovo korištenje za nekomercijalni smještaj. To je puno veći problem za ministarstvo, smatra Matić.


– Na vrijeme smo upozorili da će krenuti odjave kapaciteta zbog povećanih poreznih nameta jer ne podržavamo iznajmljivanje na crno, ali diljem naše obale sigurno postoje iznajmljivači koji imaju relativno malu godišnju popunjenost, te niže dnevne cijene najma, što njih, htjeli ne htjeli, gura ka neisplativosti, kazala je Matić te dodala da se mali iznajmljivači nepravedno označavaju kao glavni uzročnici problema rastućih cijena nekretnina i najamnina, unatoč službenim podacima koji ukazuju na potpuno drugačije izvore problema