Foto: Luka Jeličić
Drastičan porast cijena nekretnina španjolski biser Barcelonu nagnao je da do kraja 2028. godine obuzda kratkoročno iznajmljivanje, kako bi kontrolom tržišta nekretnina pokušali pomoći građanima koji si zbog visokih cijena više ne mogu priuštiti najam i kupovinu stanova u gradu. Radikalna je to odluka u zemlji koja se ove godine guši u turizmu i njegovim negativnim posljedicama – od porasta cijena nekretnina do rastućeg siromaštva lokalnog stanovništva.
Vrijeme će pokazati
Situacija je to koja se, doduše ne tako ekstremno, može primijetiti u mnogim europskim destinacijama, koje padaju pod jarmom turizma. Da je turizam uvijek imao pozitivnih i negativnih efekata odavno se zna, ali primjetan je porast nezadovoljstva kako zbog brojnosti turista, tako i njihova utjecaja na lokalnu kulturu i gospodarstva. Dok s jedne strane dobro koriste hotelijerima, ugostiteljima, iznajmljivačima, ali i mnogim djelatnostima na koje se turizam nastavlja, kao što je na primjer građevinarstvo i prodaja nekretnina, efekti okretanja k inozemnim potrošačima uvijek nose negativne posljedice.
Od rasta cijena nekretnina i krize stanovanja koja je gorući problem u cijeloj Europi, do komodifikacije lokalne kulture i gubitka autentičnosti destinacija, turizam se polako pretvara u najgoreg neprijatelja europskih gospodarstava.
Situaciju u Barceloni za nas je tako prokomentirala i direktorica Turističke zajednice Grada Zadra Iva Bencun, iznenađena radikalnom odlukom barcelonske gradske vlasti.
– Primjer je to problema s kojim se i mi mučimo, naravno, u puno manjem obimu. No, vrijeme će pokazati je li to pametna odluka, kako za turističku industriju, tako i za tržište nekretninama, kazala je Bencun. U teoriji, ukidanje dozvola za više od 10 tisuća apartmana u Barceloni do kraja 2028. godine tako bi trebalo poslužiti regulaciji tržišta nekretnina i povoljnijem najmu stanova za građane. No, Bencun smatra kako se turističkim tržištem treba pametnije upravljati.
– Svaki grad ima svoje zakonitosti i posebnosti. Pogledajte samo primjer Venecije, koja se također guši u turistima. Svaki grad tako traži svoj način da smanji pritisak turista na gradsku infrastrukturu i kulturu života. Mi u Zadru još uvijek nismo došli do tako drastične točke, ali ova priča iz Barcelone dobra je pouka za nas za budućnost, kako bismo mi bolje i pametnije znali upravljati našim turizmom i njegovim kapacitetima, poručila je Bencun.
Na ruku hotelijerima
Sa zabranom kratkoročnog iznajmljivanja ne slaže se poznati zadarski obiteljski iznajmljivač Klaudio Grdović, koji nam je poručio kako treba raditi na održivom turizmu, a ne zabranama pokušati rješavati probleme.
– Zadar turisti ne posjećuju radi apartmana i hotela, već radi njegovih prirodnih i kulturnih ljepota. Zbog toga je vaga dobiti i gubitaka u turizmu tako osjetljiva. Izgubiti srž grada, njegove običaje i male lokalne tradicije bila bi smrt za naš turizam, kao i isključiva orijentacija na turizam praćena ubrzanom stanogradnjom za nove ležajeve. Beton nam svakako odmaže u izgradnji dobre turističke priče, ali zabraniti jednoj cijeloj skupini djelatnika u turizmu da obavljaju svoj posao također ne može biti dobro rješenje, poručio je Grdović, jer zabrana kratkoročnog iznajmljivanja gradskih stanova svakako ide na ruku hotelskoj industriji, kojoj Barcelona postaje »El Dorado«.
Barcelona se, kao i Zadar, mučila i s nelegalnim iznajmljivanjem, ali je strožim kontrolama »ključ u bravu« stavilo skoro 10 tisuća crnih iznajmljivača. U Hrvatskoj takva sustavna kontrola jedva da postoji na papiru, a kamoli u praksi, zbog čega, uvjeren je Grdović, bilo kakve zabrane u Hrvatskoj ne bi imale smisla. Osim toga, u Hrvatskoj ne postoji sustavna politika stanogradnje i osiguranja priuštivog stanovanja za građane, što je i ogromni problem u velikom broju europskih zemalja.
»Boom« kratkoročnog najma u Barceloni, najposjećenijem gradu u Španjolskoj, doveo je do toga da si neki građani ne mogu priuštiti najam stana nakon što su stanarine u zadnjih 10 godina porasle 68 posto, a cijene nekretnina 38 posto.
Škakljivo pitanje
– Crnog će iznajmljivanja u nas uvijek biti. Loš ili čak nepostojeći sustav kažnjavanja, malo koga može obeshrabriti, a naročito strane investitore i vlasnike nekretnina, kojima zakon praktički ništa ne može. Pitanja zabrana u turizmu uvijek su škakljivo pitanje, no smatram kako još uvijek možemo »uhvatiti vlak« za održivi turizam. Prazne zgrade koje su već izgrađene, grad bez ikakvog sadržaja i pustoš koja bi zavladala ulicama sigurno nikome ne bi koristili. Nasuprot naklapanjima, ne žive svi u Hrvatskoj od turizma. Divljanje cijena nekretnina svakako treba zaustaviti, ali to se treba postići pametnim promišljanjem i korekcijama sustava, a ne zabranama koje nikome ne bi koristile, zaključio je Grdović.
najnovije
najčitanije
Svijet
NOVA POLITIČKA REALNOST
Siriju čeka budućnost bez Asada nakon pada Damaska u ruke pobunjenika
Košarka
GRADSKI DERBI
Odigrane utakmice 10. kola Premijer lige košarkašica, slijedi dvoboj Zadar – Zadar Plus
Ostali sportovi
Kuglačka Liga prvaka
Zadar pobijedio Orth, ali i ostao bez četvrtfinala
Sport
A1 regionalna liga
Zadrani uvjerljivi protiv Korčulana, već sutra nova utakmica
Košarka
KUP RMR
Sjajna Asiah Dingle odvela Zadar Plus na završnicu Kupa
Županija
gdje u kupnju?
Brojne trgovine u Zadru otvorene i ovu nedjelju, donosimo popis
Županija
autohtone sorte
U Nadinu degustacija najboljih ulja i vina, ukupni šampion vina otkrio tajnu uspjeha
Zadar
HEP JAVLJA
Više ulica u Zadru i okolici u ponedjeljak bez struje, donosimo popis
Crna Kronika
dovršeno istraživanje
Policijski službenik uhićen zbog višegodišnjeg spolnog zlostavljanja supruge
Zadar
MODNA ANALIZA