Foto: Arif Sitnica
U sklopu promocije održivog ribolova škampa u Velebitskom kanalu, u Ražancu je održana javna tribina koja je okupila stručnjake, ribare i zainteresirane građane. Tribina je bila prilika za promicanje prakse koja osigurava održivu budućnost ribolova škampa u ovom području.
Cilj ove javne tribine bio je predstaviti jedinstvenu ribarsku tradiciju široj javnosti te nadograditi turističku ponudu s održivim korištenjem prirodnih resursa, a suradnjom znanosti, upravljačkih tijela, ribara i žitelja priobalnih zajednica htjeli su ovaj primjer dobre prakse predstaviti svim zainteresiranim dionicima te ga istovremeno ugraditi u turističku ponudu Općine Ražanac i okolna mjesta na području Velebitskog kanala.
Središte za otkup
Na tribini su sudjelovali predavači Ante Miletić, direktor TZO-a Ražanac, Ante Mišura, ravnatelj Uprave za ribarstvo, Šime Barić, upravitelj Ribarske zadruge Velebitski škampioni, Fabijan Peronja, viši voditelj projekata WWF Adrija, Marina Mašanović, znanstveni konzultant, Tibor Janči iz PBF-a i Dražen Cepić sa Sveučilišta u Zadru, a moderator je bio Danijel Kanski.
Tribina je započela govorom Damira Jordana, načelnika Općine Ražanac, koji je istaknuo divnu suradnju Općine i zadruge Velebitski škampioni.
– Na početku se želim vratiti godinu dana unatrag. Naime, prije godinu dana je zadruga donijela odluku da Ražanac postane središte za otkup i distribuciju škampa cijelog podvelebitskog kanala, a ja im ovom prilikom ponovno zahvaljujem na danom povjerenju. No, ta odluka nije slučajna – Općina Ražanac se već nekoliko godina snažno zalaže za ribare i ribarstvo u podvelebitskom kanalu. Iz tog razloga smo prošle godine izgradili tržnicu i ribarnicu, a ove godine su počeli radovi na luci Ražanac koja će također doprinijeti razvoju ribara i škampara. Što se tiče daljnje ponude našoj zadruzi, osigurali smo im prostor od četrdesetak kvadrata za njihove potrebe, a kad dođe vrijeme za to omogućit ćemo im izgradnju centra za spomenutu distribuciju. Što se tiče same javne tribine, ona je doprinijela tome da se Ražanac brendira u pozitivnom smislu i kao turistička i kao gastro destinacija, ni manje ni više nego s delicijom velebitskog škampa, izjavio je Jordan, dok je Marina Mašanović opisala kakav bi točno održivi ribolov trebao biti.
Veće oko
– U svom doktorskom istraživanju bavim se vršama za ribolov škampa upravo u Velebitskom kanalu. Surađujem s lokalnim ribarima koji mi kažu što ih zanima te što nauče za vrijeme svog rada na ribolovu i na moru, a onda ja svojim alatima i znanjem stečenim za vrijeme obrazovanja obrađujem njihove podatke i donesem pojedine zaključke. Naša suradnja traje već pet godina, ribari su povećali veličinu oka mrežnog tega s 18 na 20 milimetara kako bi ulovili veće jedinke škampa, te kako bi manje jedinke imale priliku pobjeći kroz otvore oka dok je vrša na samom morskom dnu. Ovo je veoma održivo zato što na taj način dopuštamo jedinkama koje su manje da se još jednu godinu reproduciraju, te da tek onda budu ulovljene, pojasnila je Mašanović dodajući da u Velebitskom kanalu nemaju probleme, već samo izazove.
– Što se tiče opasnosti i problema u Velebitskom kanalu, možemo reći da nemamo probleme, već samo izazove. Ovdje love samo ribari s vršama te oni isključivo utječu na opstanak populacije, ali imamo i neke prirodne parametre poput povišenja temperature u moru i nekakve oceonografske promjene na koje nažalost ne možemo utjecati. Voljela bih pohvaliti ribare koji samoinicijativno vraćaju ženke s vanjskim jajima nazad u more, te samim time omogućavaju da se razmnožavaju i da imaju dovoljno škampi i za iduće ribolove, kao i za iduće godine, kazala je Mašanović.
Resurs od kojeg se živi
Ribar i upravitelj zadruge Velebitski škampioni, Šime Barić, objasnio je koji je razlog osnivanja zadruge, te koji su im ciljevi.
– Povod osnivanja zadruge bila je suradnja sa znanstvenicima te želja da postanemo održivi ribari kako bismo sačuvali naše škampe, odnosno naš resurs od kojeg živimo. Biti održivi ribar znači raditi sa selektivnim alatom, puštati ženke s vidljivim jajima, ići na jače selektivnije oko mreže i jednostavno funkcionirati u skladu s prirodom, dakle uzeti samo onoliko koliko ti treba, a ne uzeti sve. Situacija sa škampima u Velebitskom kanalu je zadnje tri godine u padu, ali još uvijek je u redu. Nešto se može zaraditi, nije bajno, ali u redu je, a s našom inicijativom se to može poboljšati. U zadruzi nas trenutno ima devet, s time da smo rašireni na jako velikom području cijelog kanala – Senj, Novigrad, Cres, Vrsi, Ražanac, i tako dalje. Bilo je jako teško pronaći članove koji razmišljaju kao i mi, ali vidim da se to lagano prihvaća i vjerujem da će nas biti sve više. Drago mi je da se ovo promovira jer je održivost budućnost. Dakle, moramo ribariti održivo, vraćati nedorasle i ženke, čuvati resurse za sutra, za nas i za našu djecu. Škamp je predivan i moramo ga čuvati i loviti održivo, zaključio je Barić.
Nakon tribine, program se premjestio na rivu gdje je održan gastro-zabavni program pod nazivom »Hook and Cook« na kojem su svi zainteresirani mogli probati škampe i ostale ukusne morske delicije.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja