Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

HVALEVRIJEDAN PROJEKT

Šjora za otok II: Devet žena brine o 54 starije i nemoćne osobe

Autor: Marija Orešković

28.04.2023. 15:13
Šjora za otok II: Devet žena brine o 54 starije i nemoćne osobe

Foto: Arif Sitnica



LAG Mareta u partnerstvu s Centrom za socijalnu skrb Zadar i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje Zadar provodi projekt Šjora za otok II koji je financiran u sklopu »Zaželi – program zapošljavanja žena, faza III«.


Prije nekoliko mjeseci potpisan je ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u iznosu od 59.056,30 eura (444.959,70 kn), a spomenuti projekt je u potpunosti financiran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda. Provodit će se na području LAG-a Mareta. Područje koje pokriva lokalna akcijska grupa Mareta je Zadar sa svim gradskim otocima, općina Sali odnosno Dugi otok, općine na otoku Ugljanu (Kali, Kukljica i Preko), grad Nin i općina Privlaka.


– Ugovor s nadležnim Ministarstvom je potpisan 7. prosinca 2022., a žene su koje su zaposlene putem ovog projekta počele s radom 7. veljače ove godine. Početna konferencija je zbog loših vremenskih prilika odgađana do sada jer smo željeli da na nju dođu žene koje žive na otocima zadarskog arhipelaga i koje su zaposlene kroz ovaj projekt, kazala je Sanja Rukavina, voditeljica LAG-a Mareta




– Kroz projekt je zaposleno devet žena iz ranjivih skupina, a to su žene starije od 50 godina, koje po obrazovanju najviše imaju SSS, dugotrajno nezaposlene, žene koje žive na otocima i ruralnom području LAG-a i druge ranjive skupine. Pruža se pomoć u kući za 54 starije i nemoćne osobe. Ovaj projekt, uz zapošljavanje žena iz ranjivih skupina i pružanje izvaninstitucionalne skrbi starijima i nemoćnima, doprinosi jačanju društvenih veza u obje skupine unutar projekta, povećava njihovu samostalnosti te omogućuje ženama povratak na tržište rada, dodala je Rukavina


Cilj ovoga projekta je uključivanje teže zapošljivih, odnosno ranjivih skupina žena na tržište rada, što ujedno podrazumijeva borbu protiv siromaštva i smanjenje nezaposlenosti te prevenciju prerane institucionalizacije i poboljšavanje kvalitete života krajnjih korisnika, osoba starije životne dobi i nemoćnih osoba. Na razdoblje od šest mjeseci zaposlilo se devet žena koje su u nepovoljnom položaju na tržištu rada, a koje su u evidenciji HZZ-a, te se brinu o 54 nemoćnih i/ili osoba starije životne dobi pružajući im podršku u svakodnevnom životu.