Na dnevnom redu 17. sjednici Gradskog vijeća Nina našlo se 19 točaka, a između ostalog raspravljalo se o višku i prenamjeni rezultata poslovanja za 2022. godinu u ukupnom iznosu od 1.263.555 eura.
Taj iznos rasporedit će se na ukupno sedam projekata. Za rekonstrukciju i opremanje društvenog doma u Ninu osigurano je 59.725 eura, za izgradnju gradske tržnice u Ninu 79.633 eura, a za nadogradnju i opremanje dječjeg vrtića Morska vila 6.636 eura. Nadalje, 517.618 eura osigurano je za nastavak realizacije projekta ‘’Poboljšanje vodno – komunalne infrastrukture aglomeracije Nin – Privlaka – Vrsi’’, za sanaciju pomorskog dobra na području plaže Prodorica i čišćenje plaže od ostataka cigle namijenjen je iznos od 19.908 eura, 290.016 eura bit će utrošeno na rekonstrukciju kružnoga toka Stjepana Radića u Ninu, izgradnju nogostupa u ulici Vile Velebita, Zadarske ulice i Zrinsko Frankopanske te na pripremu projektne dokumentacije za financiranje iz EU fondova. U konačnici, 290.016 eura osigurano je za otkup udjela na Ninskoj punti.
Osim toga, na sjednici je jednoglasno usvojen Akcijski plan održivog energetskog razvoja i prilagodbe klimatskim promjenama Grada Nina (SECAP), čiji je glavni cilj smanjenje emisije CO2 za najmanje 40 posto do 2030. godine i povećanje otpornosti prema klimatskim promjenama.
Konkretno, SECAP predviđa 22 mjere prilagodbe na klimatske promjene u sektorima zgradarstva, prometa i rasvjete, koje će se provoditi u razdoblju od 2023. do 2030. godine. Pri izradi plana provedeno je javno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, a ukupno je zaprimljeno deset komentara koji su ugrađeni u tekst Akcijskog plana.
SECAP predstavlja ključni dokument koji na gradskoj razini na bazi prikupljenih podataka o zatečenom stanju identificira i daje precizne i jasne odrednice za provedbu projekata i mjera energetske učinkovitosti, korištenja obnovljivih izvora energije te prilagodbe učincima klimatskih promjena. Fokusira se na dugoročne utjecaje klimatskih promjena na područje lokalne zajednice, uzima u obzir energetsku učinkovitost te daje mjerljive ciljeve i rezultate vezane uz smanjenje potrošnje energije i emisija CO2.
Okvir klimatske i energetske politike
EU je 2014. godine donijela Okvir klimatske i energetske politike do 2030. godine, kojim su uspostavljeni novi klimatski i energetski ciljevi. Među ostalim, u tom bi se periodu trebala za najmanje 40 posto smanjiti domaća emisija stakleničkih plinova, a cilj je i osigurati da najmanje 27 posto energije potrošene u EU bude iz obnovljivih izvora. Godinu danas kasnije Europska komisija je pokrenula novi integrirani Sporazum gradonačelnika za klimu i energiju, čiji potpisnici podržavaju viziju da se do 2050. godine ubrza dekarbonizacija, osnaži kapacitet za prilagodbu na neizbježan utjecaj klimatskih promjena te građanima omogući pristup sigurnoj, održivoj i povoljnoj energiji.
najnovije
najčitanije
Zadar
NOVI ČLANOVI
Odlukom župana Božidara Longina imenovani novi članovi Kazališnog vijeća
Svijet
predsjednički izbori
Kći bivšeg američkog republikanskog predsjednika podržala Kamalu Harris
Zadar
PROSLAVA
Svečana misa za 1000 lovaca po prvi put u Zadru, donosimo program
Košarka
NEBOJŠA BELIĆ
Muzej zadarske košarke prisjetio se legendarnog dužnosnika: ‘Počivao u miru Božjem…’
Svijet
stravična situacija
U španjolskim poplavama život izgubilo više od 50 ljudi
Hrvatska
obitelj ogorčena
Dječak jedva preživio nakon rutinske operacije: ‘Zašto mi ga puštaš dok krvari…’
Scena
MATS HUMMELS
Njemački nogometni velikan koji ima vile u Posedarju pozirao s novom curom
Zadar & Županija
suhe špine
U srijedu bez vode dio Zadra i Zemunika Donjeg
Županija
CESTA D8
Napokon završena prometna studija kritične točke u Murvici
Nogomet
1. ŽNL