Foto: Luka Jeličić
Mala umjetnička galerija, smještena u stoljetnoj kamenoj kući, na samom ulazu u Vrgadu, prava je oaza za umjetnike i ljubitelje lijepih stvari u životu. Atelje koji je osnovao poznati splitski fotograf Zoran Krpetić, koji je na Vrgadi godinama stvarao neke od svojih najboljih komada, nakon smrti naslijedio je njegov sin Marin, inače grafičar po struci, koji je prije dvije godine stari atelje pretvorio u prodajnu galeriju, spojivši tako očeve najprepoznatljivije fotografije s radovima domaćih umjetnika.
Jedinstven suvenir
Krpetić je inače kontinuirano izlagao od 1977. godine na mnogim skupnim i 30 samostalnih izložbi, a poznavanje fotografske umjetnosti i svoja iskustva o fotografiji rado je prenosio učenicima u Umjetničkoj školi u Splitu. Krpetić, porijeklom s Vrgade, osim splitskih momenata godinama je bilježio i najljepše momente najdražeg mu otoka, koje danas mnogobrojni posjetitelji kući nose kao uspomenu na nezaboravan odmor.
Galerija je iz ateljea pretvorena u malu suvenirnicu. U suštini je sve ostalo isto kao i kada je Zoran radio iz ateljea, a Marin nam je kazao kako galeriju još uvijek stvara i prikuplja radove umjetnika.
– Cilj mi je biti jedinstven i prepoznatljiv kako bih mogao nastaviti očevu tradiciju. Od akvarela, preko bakropisa, do nakita i lavande, galerija je oaza umjetnosti i dalmatinske svakodnevice. Držim i neke vrgadinske umjetnike i obrtnike, a iz godine u godinu ćemo obogaćivati asortiman, kazao je Marin, dodavši kako je, kao i otac mu, odlučio urbanu gužvu centra Splita, barem preko ljeta, zamijeniti mirnim otočkim životom.
Mir na Vrgadi
– Ni njemu ni meni ne odgovara buka, turisti i gužva centra grada, tako da obojica mir tražimo na Vrgadi. Atelje postoji od 2007. godine, a otac je godinama u njemu stvarao neke od svojih najinspirativnijih fotografija. Njegov je pogled na Vrgadu uvijek bio drugačiji i to se vidi u njegovim radovima. Fascinirala ga je tišina i naizgled nepromjenjivost karaktera i mjesta, prisjetio se Marin, dodavši kako na otoku postoji dobra suradnja i komunikacija među umjetnicima i obrtnicima.
– Na otok dolaze turisti kojima cilj nije masovni turizam, obiteljski su to gosti, koji cijene ovakva mjesta i ono što nudimo. Pravu je umjetnost teško ponuditi, naročito danas, kada su svi navikli na uvozno i jeftino. Upravo zato se trudimo biti svoji, jedinstveni i domaći, zaključio je Marin.
Upravo su ovakve male galerije budućnost turizma, jer se u njima ne nudi viđeno i poznato, već ono starinsko i domaće, što turisti zapravo i traže na odmoru. Osim toga, u pomalo uspavanu vrgadinsku svakodnevicu, koju jedino tijekom ljeta remeti žamor turista, unosi dašak svježeg zraka, kreativnosti i ljubavi prema umjetnosti i ručnom radu.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.