Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Korisno predavanje

Kvalitetan odgoj i rani razgovor o teškim temama najbolja su prevencija ovisnosti

Autor: Alen Plahinek

16.02.2023. 14:20
Kvalitetan odgoj i rani razgovor o teškim temama najbolja su prevencija ovisnosti

Foto: Arif Sitnica



U suorganizaciji Udruge za suzbijanje zlouporabe droga i pomoć obiteljima ovisnika “Nada” i Grada Zadra u Multimedijalnoj dvorani u Gradskoj knjižnici u Zadru održana treća javna tribina pod nazivom “Kako prepoznati ovisnost i smjernice prevencije”. Javne tribine održane su u sklopu projekta “Tu sam za tebe!” sufinanciranog iz Europskog socijalnog fonda. Predsjednica Udruge Nada, Ivanka Matulić, pobliže nam je objasnila koji su ciljevi projekta.


– Radi se o tome da roditelje što prije upozna kako prepoznati ovisnost, kako pomoći djetetu i kako reagirati da bi se problem što prije riješio. Isto tako želimo ojačati kapacitete OCD-a, ukloniti predrasude koje ovisnosti nose te u konačnici podići svjesnost građana o važnosti prevencije ovisnosti. Na ovoj tribini sudjeluju dvije stručnjakinje psihologinje, koje će nastojati ukazati, među ostalim, na to kako kao roditelj prepoznati ovisnost, koje su smjernice prevencije, reći par riječi o odgovornom roditeljstvu i tako dalje, kazala je Matulić te dodala kako je posljednjih godina vidljivo kako ovisnost više nije samo ono što se nekada mislilo.


– Ovisnost više nije samo droga, alkohol ili pušenje. Sada tu govorimo o internetu, a prevladava ovisnost o kocki. Najveći problem od svega je da nam ovisnosti nisu u padu, nego su u porastu i na tome imamo jako puno posla. Potrebno je da roditelji što više obraćaju pažnju na djecu, da komuniciraju što više i što češće da bi se problem mogao što učinkovitije riješiti, objasnila nam je Matulić.


Marihuana je samo početak




Na tribini su govorile dvije stručnjakinje koje imaju višegodišnje iskustvo na polju prevencije različitih ovisnosti, Lucijana Rupić Krstić, psihologinja u Psihijatrijskoj bolnici Ugljan te Linda Kojić, profesorica i voditeljica savjetovališta za mlade u Medicinskoj školi Ante Kuzmanić Zadar.


– Kada govorimo o samoj prevenciji imamo primarnu, sekundarnu i tercijarnu s naglaskom na obitelj, odnosno važnosti obitelji kao jednog zaštitnog čimbenika u cilju prevencije ovisnosti. Teško je sažeti što je bitno kod obitelji u prevenciji, no nekako smatram da je najvažnije odgovorno roditeljstvo i roditeljstvo u kojem se ostvaruje uzajamnni odnos između roditelja i djece, gdje je potrebna i toplina i sigurnost i otvorena komunikacija s kojom je potrebno početi što ranije. Greška koju roditelji najčešće rade je da odgađaju “teške” teme, smatrajući da će o ovisnostima s djecom pričati kad ona budu dovoljno zrela, a zapravo taj proces je potrebno početi što ranije, objasnila je Rupić Krstić.


O tome kako prepoznati ovisnost, koji su rizični čimbenici te kakav odgoj roditelja može dovesti do ovisnosti, govorila je Linda Kojić.


– Kada govorimo o odgoju najčešće se “problem” stvara kod autoritativnog odgoja, dok čimbenika ima mnogo, no ističu se primjerice, teške životne i obiteljske situacije. Sada smo došli u fazu gdje djeca već s 13-14 godina počinju s ovisnostima. Govorimo o dobi kada djeca kreću u istraživanje svog identiteta. Uglavnom počinje se s marihuanom, a nakon toga dolaze neke teže supstance, poput LSD-a i slično. Očekujem kako smo ovom tribinom osvijestili roditelje da više komuniciraju sa svojom djecu, da što više posvete pažnju kada se s njima ophode, da se okrenu svojoj djeci i shvate njihove potrebe. Potrebno je da roditelji isto tako shvate i da oni mogu pogriješiti u odgoju, pronaći gdje griješe kako bi pomogli i sebi i svojoj djeci, kazala je Kojić.


Na kraju tribine svi okupljeni mogli su čuti iskustvo jednog mladića iz zajednice Monde Nuovo.


Tribina prevencija ovisnosti- Ivanka Matulić. Linda Kojić, Lucijana Rupić Krstić