ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

Zaštita okoliša

Glomaznom otpadu mjesto je u reciklažnom dvorištu, ne u prirodi

Autor: ZL Promo

12.04.2023. 13:00
Glomaznom otpadu mjesto je u reciklažnom dvorištu, ne u prirodi

Foto: Čistoća Zadar



Pravilno odlaganje otpada – glomaznog, komunalnog ili pak reciklabilnog nužno je za zaštitu okoliša i našeg zdravlja. I ptice na grani već znaju da se recikliranjem i odvojenim prikupljanjem otpada njihov životni vijek produžuje i time smanjuje količina otpada koja završava na odlagalištu, ili još gore u prirodi.


Problem bacanja otpada, najčešće onog glomaznog, kao i građevinskog, problem je s kojim se u Zadarskoj županiji borimo već godinama. Zadarska se Čistoća s tom problematikom bori otvaranjem odlagališta glomaznog otpada, gdje građani otpad mogu pohraniti bez ikakvih problema, kao i uslugom odvoženja otpada, čime građane rješavaju svih logističkih problema. Čistoća Zadar ovim pogodnostima i uslugama, kao i redovitim promotivnim i edukativnim akcijama građane nastoji osvijestiti o opasnostima divljih deponija, kako za prirodu, tako i za zdravlje ljudi.


Što je glomazni otpad?


Glomazni otpad je predmet ili tvar koju je zbog volumena i /ili mase neprikladno prikupljati u sklopu usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada, a koji je, sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, zabranjeno odlagati na javnim površinama. Ekipa stručnjaka iz Čistoće osigurat će da se vaš otpad prevozi sigurno i u skladu s propisima, te da se odlaganje vrši na ekološki prihvatljiv način.




Ekologija i zaštita okoliša u središtu su djelovanja Čistoće d.o.o., koja svojim radom nastoji čim više otpada osigurati za reciklažu kako bi bili ponovno upotrijebljeni, čime se smanjuje koncentracija otpada na odlagalištu i njegovo bacanje u prirodu. Namještaj, kuhinjska oprema, stare kade i ostali kupaonski otpad na našu su žalost čest primjer glomaznog otpada koji se baca u prirodu, naročito po šumama i poljskim putevima, kojima prolazi sve više šetača u potrazi za šparogama i čistim zrakom. Takvi se divlji deponiji pojavljuju po cijeloj županiji. Djelatnici Čistoće saniraju ih po svakoj dojavi koju dobiju, no sanacija, bez kontinuirane edukacije i pogodnosti za građane i pravne osobe da lako i povoljno na propisan način odlože svoj glomazni otpad nema velikog učinka. Stoga Čistoća d.o.o. kontinuirano upozorava kako na području Zadarske županije postoje četiri reciklažna dvorišta u kojima se glomazni otpad može pravilno zbrinuti. Svoje korisnike također redovitim edukativnim akcijama upozoravaju na sve štetne učinke koje bacanje otpada ima na prirodu i ljudsko zdravlje.


Kako i gdje odložiti?


Glomazni otpad iz kućanstava može se odvesti u reciklažna dvorišta gdje ga građani mogu besplatno odložiti u za to predviđene spremnike, svakim danom osim nedjelje, u radno vrijeme pojedinog RD. Otpad iz kućanstva na takav način nije dozvoljeno odlagati pravnim osobama. Na području Zadarske županije četiri su reciklažna dvorišta i to: RD Diklo, RD Gaženica, Općina Sveti Filip i Jakov i Općina Novigrad.


Zahtjevi za odvoz glomaznog otpada za obiteljske kuće i zgrade


Za stanovnike Poluotoka odvoz glomaznog otpada organizira se pet puta godišnje, prema već ustaljenom rasporedu (prva subota u veljači, travnju, lipnju, listopadu i prosincu). Odvozi se pomoću velikih spremnika postavljenih na više lokacija na Poluotoku. Spremnici se postavljaju dan prije termina u poslijepodnevnim/večernjim satima, a odvoze se navedenim datumima u jutarnjim satima. Poluotok je kao stara gradska jezgra koja je poznata po mnoštvu ugostiteljskih i trgovačkih objekata, kao i velikog broja apartmana i hotela područje koje je pod posebnim režimom kada govorimo o odvozu glomaznog otpada. Kako turistička industrija mijenja svoje naličje, tako se mijenjaju i potrebe turista kojima se prilagođava ponuda na području Poluotoka. Kako se približava početak turističke sezone tako se povećava i količina radova na uređenju i opremanju objekata koji postoje na Poluotoku s čime se povećava količina glomaznog otpada koju treba propisno zbrinuti. Kako bi se što manje remetio ritam života i poslovanja u staroj jezgri, Čistoća po dojavi klijenata spremnike za otpad postavlja na lokaciju prije termina u večernjim satima i odvoze se rano ujutro. Poluotok kao turistička i kulturno – povijesna gradska zona tako funkcionira bez remećenja životnog i poslovnog ritma. Odvoz glomaznog otpada tako služi na čast Zadranima i govori kako je Zadar lijep koliko je čist!


ŠTO JE I ŠTO NIJE GLOMAZNI OTPAD


U glomazni otpad je:


• NAMJEŠTAJ (ormari, kreveti, police, stolovi, madraci i sl.)


• KUHINJSKA OPREMA (kuhinjski elementi, sudoper, radna površina, šank i sl.)


• PODNE OBLOGE (tepih, laminat, linoleum, parket, krzno i sl.)


• KUPAONSKA OPREMA (kade, tuševi, ormari, slavine i sl.)


• DJEČJA OPREMA (hodalice, krevetići, kolica i sl.)


• VRTNA OPREMA (ograde, alat, ljuljačke, suncobrani, vrtni namještaj, roštilj i sl.)


• OSTALI GLOMAZNI OTPAD (rolete, ljestve, vrata, prozori, radijatori, oprema za kućne ljubimce većih dimenzija, sprave za vježbanje, tapete, daska za glačanje i sl.)


Glomazni otpad nije:


• GRAĐEVINSKI OTPAD (šuta, crijep, cigla, beton i sl.)


• OPASNI OTPAD (azbestne ploče, otpadna ulja, pesticidi, akumulatori, fluorescentne cijevi…)


• EE OTPAD


• BIOOTPAD


• OTPADNE GUME


BESPLATAN ODVOZ


Korisnicima usluga Čistoće d.o.o. omogućen je besplatan odvoz glomaznog otpada do dva prostorna metra jednom godišnje po pozivu. To je sustav koji osigurava odvoz glomaznog otpada sa kućnog praga a koji je u cijeni javne usluge. Na našoj web stranici može se naći Zahtjev za odvoz glomaznog otpada koji treba popuniti i poslati na službenu e-adresu Čistoće. Također, odvoz se može naručiti i telefonom na broj 023/ 234 812. Po primitku ispunjenog obrasca ili poziva s korisnikom se dogovori mjesto i termin odvoza glomaznog otpada i prema tome se realizira.



Piše: Nikolina Lucić