Foto: Luka Jeličić
Stanovnici grada Zadra od 1. siječnja sljedeće godine najvjerojatnije će plaćati veće cijene odvoza miješanog komunalnog otpada. Novi prijedlog Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada kojom se uz ostale izmjene utvrđuje i nova cijena javne usluge, predstavio je jučer direktor Čistoće Zadar Ivan John Krstičević na sastanku gradonačelnika Branka Dukića i njegovih suradnika s predstavnicima klubova gradskih vijećnika.
Čistoća osim u Zadru otpad odvozi za grad Nin i još 17 općina u Zadarskoj županiji, pa se može očekivati kako će ovaj prijedlog Odluke biti predstavljen i njihovim vijećnicima, a koji će, kao i zadarski gradski vijećnici, odlučivati o njemu.
Direktor Krstičević kazao je kako prijedlog Odluke u skladu sa Zakonom predviđa samo dvije kategorije odvoza otpada, kućanstva i nekućanstva.
Nekima će pojeftiniti odvoz otpada
– Svima u kategoriji kućanstva će cijena odvoza otpada poskupjeti, pri čemu će oni koji imaju turističke apartmane plaćati dodatno povećanu cijenu tijekom tri ljetna mjeseca. U kategoriji nekućanstva prije smo imali više kategorija korisnika, no sada je Zakon predvidio samo jednu, tako da će nekim poslovnim korisnicima usluga odvoza otpada poskupjeti, a drugima, koji su plaćali više, pojeftiniti, najavio je direktor Čistoće koji je rekao kako će se prosječno mjesečne cijene odvoza otpada povećati od 3 – 3,5 eura.
– Za najveći broj korisnika koji koriste veliku kantu za otpad zapremnine 120 litara cijena odvoza se povećava s 5,64 eura + PDV od 13 posto na 9,72 eura plus PDV (72 posto više, op.a.). No budući da uskoro uvodimo i spremnike za biootpad, oni koji će ovu vrstu otpada odlagati u svoje kompostere ili u vlastito kompostište dobit će popust od 1,07 eura (53,4 posto više, op.a.). Dio poslovnih korisnika dosad je odvoz otpada plaćao 14,35 eura +PDV, a drugi dio 28,70 eura + PDV, dok bi im nova cijena bila 15,57 eura plus PDV, što znači da će dijelu korisnika odvoz pojeftiniti (povećanje ili smanjenje od 8 posto, op.a.). S povećanom cijenom prihod Čistoće bi porastao za 5 – 7 posto, naglašava Krstičević dodajući kako im trenutačni godišnji prihod iznosi 10,6 milijuna eura.
– Povećanje prihoda omogućit će nam da povećamo plaće zaposlenicima Čistoće za 10 posto, a koje smo već povećavali u zadnjih godinu i pol dana, zbog čega nije bilo ni tihog ni glasnog štrajka. Pomaže nam i gradonačelnik koji je više puta razgovarao sa svima. Ipak, moram reći kako u moje tri godine na čelu tvrtke svakog ljeta gasim nezadovoljstvo zaposlenika, kaže direktor ove tvrtke koji je najavio kako se ovaj prijedlog odluke već od utorka upućuje u jednomjesečno e-savjetovanje. Pročelnik Ureda gradonačelnika Ante Ćurković potvrdio je kako ih, u vezi povećanja plaća, ubrzo čekaju razgovori sa sindikatom u Čistoći. Gradonačelnik Dukić je dodao kako zaposlene u Čistoći treba zadržati i platiti njihov rad.
Učinci otvorenja CGO-a
– Osim zakonskih obveza, razlog povećanja cijena odvoza otpada je i povećanje troškova koji nas očekuju sa skorim početkom probnog rada CGO-a Biljane Donje u prosincu ove godine. Istovremeno idemo i sa zatvaranjem odlagališta Diklo, a gdje ostvarujemo značajne prihode, kaže Krstičević.
Uime kluba vijećnika SDP-a Daniel Radeta je rekao kako je za njih pitanje ekologije bitno te da su spremni podržati poskupljenje, ali uz ispunjenje određenih uvjeta. Jedan od tih uvjeta je i da Čistoća, dodao je, uvede aplikaciju za transparentnost svojeg proračuna.
Na sastanku u ponedjeljak predstavljen je i nacrt Sporazuma o reguliranju međusobnih odnosa između Hrvatskog nogometnog kluba (HNK) Zadar, Grada Zadra i investitora Marinka Boba Ivancica. Predstavljen je postupak odabira investitora i odluke Skupštine HNK te sve obveze koje predloženim Sporazumom preuzimaju Grad Zadar, HNK Zadar i investitor.
Predsjednica HNK Zadra Iva Bokanović analizirala je dvije ponude investitora u Klub, pri čemu je kazala kako im ponuda koja je odbijena, Marina Kulaša, nije bila prihvatljiva.
Odbijanje ponude Marina Kulaša
– Oni su zahtijevali da se i prije nego se usvoji Sporazum promijeni Statut Kluba odnosno da se smanji broj članova Skupštine Kluba, pri čemu bi njihovi predstavnici činili većinu i to sve prije konačne uplate. Nisu nam dali tražene garancije. S druge strane investitori koje predstavlja Marinko Ivancic ponudili su odmah uložiti 300 tisuća eura te izdati zadužnicu na 700 tisuća eura za dokapitalizaciju Kluba. Spremni su priložiti i garanciju vodećih australskih banaka. Bitno nam je i što je njihova grupacija, HR Sport Group, u Australiji vlasnik dvaju nogometnih klubova i što imaju “know how”, ističe Bokanović, dok je pročelnik za reviziju Grada Zadra, koji je sudjelovao u izradi nacrta Sporazuma, Krešimir Karamarko, pojasnio kako je predloženo da se Klubu dadu na korištenje nogometna igrališta Stanovi, Bagat te termini u ŠC-u Višnjik pod istim uvjetima kao i do sada.
– Grad do lipnja 2024. treba početi s rekonstrukcijom igrališta Bagat, čijim bi se završetkom oslobodio dio termina koje Klub koristi na ŠC-u Višnjik. Grad bi također zadržao financiranje omladinskog pogona s 300 tisuća eura godišnje, pri čemu bi se računovodstveno odvojili računi omladinske škole i Kluba. Također bi do lipnja 2024. odredili lokaciju budućeg stadiona. Investitor bi s druge strane uložio i preostalih 700 tisuća eura koji su traženi ovim procesom, a njegovim završetkom bi snosio sve troškove poslovanja Kluba, naglašava Karamarko dodajući kako bi Grad po završetku preoblikovanja iz udruge građana u sportsko dioničko društvo zadržao 25 posto plus jednu dionicu, a investitor bi bio vlasnik 75 posto.
Gradonačelnik Dukić je kazao kako vjeruje da se radi o ozbiljnom investitoru, koji usto namjerava krenuti u projekt gradnje novog stadiona.
Odrediti lokaciju novog stadiona
– Uloga Grada bila bi odrediti lokaciju stadiona, čijom izgradnjom bi se oslobodio prostor stadiona na Stanovima za neke druge klubove. Vjerujem kako je ovo jedinstven put kako treba brinuti o mladima, kao i da se radi o transparentnom modelu ulaganja, ističe Dukić s kojim se nije složio nezavisni gradski vijećnik Damir Burčul koji je rekao kako bi volio da im se omogućilo razgovarati s investitorima.
– Nismo se od formiranja HNK Zadra pomaknuli ni da se posadi nova trava, nismo se pomaknuli za nijedan rang natjecanja. Ne želim se koprcati u mreži gradonačelnika Dukića i njegovih pobočnika iz HDZ-a, brancina i cipala, poručio je Burčul koji je nakon toga napustio sastanak.
Ipak, nacrt Sporazuma podržali su oporbeni klubovi vijećnika. SDP-ov Radeta je kazao kako mogu biti sretni da ima investitora koji su spremni uložiti i u klub u 4. ligi.
– Proučit ćemo sporazum, ali čini mi se da ovdje nema spornih stvari. Ne pristajem na narativ da je ovo ulaganje nešto loše, dok je vijećnik DP-a Damir Biloglav rekao kako mu je suspektno da se investitorima daju na upravljanja nogometna igrališta na 15 godina. Interes nam je da nam djeca imaju gdje trenirati, da se uključe u sport, dodao je.
najnovije
najčitanije
Ostali sportovi
Veliki "come back"
Lindsay Vonn se vraća skijanju na utrci u St. Moritzu
Zadar
slobodan ulaz
U sklopu obilježavanja Dana grada Zadra Muzej antičkog stakla priredio bogat program
Zadar & Županija
NESREĆA
Tehnički direktor Jadrolinije opisao što se dogodilo s katamaranom “Silba”
Scena
Svjetski dan televizije
Donosimo popis kultnih serija koje morate pogledati
Hrvatska
STRANKA MARIJA RADIĆA
DOMiNO više neće biti dio vladajuće većine
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE