ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

Dan obrane

Babić: Čitava se Hrvatska branila u Zadru

Autor: Nikolina Lucić

06.10.2023. 16:30
Babić: Čitava se Hrvatska branila u Zadru

Foto: Luka Jeličić



Puni emocija i sjećanja pripadnici zadarskih braniteljskih udruga prisjetili su se obljetnice oslobođenja grada te teških borbi i stradanja kroz koja je grad prošao u Domovinskom ratu. Bogat program, koji je započeo polaganjem vijenaca u sjećanje na sve poginule branitelje, završen je na Dračevcu svečanom akademijom kojoj su prisustvovali predstavnici Grada i Županije, kao i zadarski branitelji okupljeni u mnoge udruge.


Svečanoj su se akademiji kod tenka na Dračevcu pridružili i saborski zastupnici Rade Šimičević, Grozdana Perić, Nikolina Baradić i Ivan Budalić, ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, Špiro Janović, državni tajnik ministra branitelja i Zoran Kurtov te Josip Bilaver.


Krvava borba za obranu grada, kao što je već svima poznato, vodila se na liniji zadarske periferije od Bokanjca do Dračevca, no borbe su se mjesecima ranije vodile diljem zaleđa. Prije Domovinskog rata Zadar je bio sjecište vojnih organizacija bivše države te su diljem grada i u njegovoj neposrednoj blizini bili mnogi vojni objekti i infrastruktura. Izbijanjem vojnog sukoba na području grada i okolice, Zadar se vrlo brzo našao u inferiornom položaju u odnosu na suparničku stanu, koja je na svojoj strani imala potrebnu infrastrukturu i naoružanje.


Grad se branio do zadnje kapi znoja




Zamjenik gradonačelnika Zadra Ante Babić okupljenima se obratio kao domaćin, poručivši kako je sa zahvalnošću odana počast svim braniteljima grada Zadra.


Foto


Svečana akademija povodom Dana obrane grada Zadra


avatar

Snimio: Luka Jeličić


06.10.2023. 16:29




































Galerija

Foto: Luka Jeličić


– Klanjamo se i onima koji su doživjeli slobodu grada i Hrvatske. Na vašoj smo hrabrosti izgradili svjetlu budućnost ovog grada. Sjećajući se tih istinskih heroja, ponovno smo prošli linijom obrane, jer zahvalnost dugujemo onima koji su prije 32 godine vjerovali u sretnu i mirnu budućnost Zadra, poručio je Babić, naglasivši kako se upravo zbog novih generacija uvijek treba podsjećati da je Zadar bio metom teških napada.


– Zadrani su i u najgorim vremenima nastavili obavljati svoje civilne zadaće, iako je cilj bio pokoriti Zadar i Hrvatsku presjeći napola. ikolina. Kasnije oslobađanje okupiranih teritorija ne bi bilo moguće da nije obrane Zadra, jer grad je iz ratnog rušenja izrastao u moderan i obnovljen grad u kojem rastu ponosni mladi ljudi, dodao je Babić.


624 sata Zadrani su neprekidno boravili u skloništima, dok su se sirene za uzbunu oglasile čak 52 puta tijekom mnogobrojnih napada na grad i zaleđe.


Milan Bašić, brigadir u miru 112. brigade pred okupljenima se prisjetio dana kad se branio Zadar.


– Svake se godine prisjećamo ovog dana kako bi mlade generacije zauvijek shvatile važnost koju je obrana grada imala za cjelokupni ratni put i Domovinski rat. Te je ’91. godine Zadar trpio teške udare iz zaleđa, koje je do tada hranilo tisuće, kazao je na početku Bašić.


Početak mjeseca listopada bio je jedno od najtežih razdoblja za naš grad. Branitelji se nisu imali čime braniti. Koristili smo se lovačkim oružjem i svakojakim improviziranim oružjem. Napredovanje druge strane zaustavio je manjak informacija o brojnosti i naoružanju zadarskih branitelja, što su oni iskoristili i izveli kontranapad. Crveni alarm u gradu se upalio nakon žestokih napada na zadarsko i biogradsko zaleđe, a posebno kada su krenuli napadi na Zemunik Donji, Murvicu i Briševu, gdje su se dragovoljačkim odredima lokalnog stanovništva pridružili i članovi 112. brigade, 4. gardijske brigade i specijalne policijske jedinice “Poskoci”, bojne “kralj Tomislav”, pripadnici temeljne policije i pripadnici međimursko – dalmatinskog voda iz Čakovca.


Zaleđe Zadra prva bojišnica


– Napali su nas preko Debelog brda i sela koja okružuju Zadar. No, upravo smo mi, malobrojni i inferiorni imali čast obraniti grad. Ona je počela puno ranije u Polači, Lišanima, Ruplju i mnogim drugim selima. Sve su to bili dani kada smo velikim hrabrošću osujetili dinamiku i planove suparnika, prisjetio je Bašić, zaključivši kako je Zadar bio veliki cilj suparnika.


– Nemali broj vojarni u samom gradu i okolici, kao i naša malobrojnost i slaba naoružanost uz pripomoć paravojnih snaga, trebao je biti dobitna kombinacija, no brzo se pokazalo da su se prevarili. Da je ideologija tada pobjedila, grad bi doživio najtežu ratnu sudbinu, rekao je Bašić, podsjetivši kako su brojni branitelji svoje živote dali za grad.


– Početkom listopada ’91. godine suparnici su planirali glavnim snagama iz smjera Knina i Benkovca očistiti teren i razbiti snage na terenu, kao i zauzeti vojnu infrastrukturu na putu. Izbijanjem na more željeli su osigurati izvlačenje ljudstva i tehnike. Vojska na terenu zajedno s onima koji su ostali zatočeni u gradskim vojarnama trebali su napasti grad i istovremeno kontrolirati ulazne putove prema gradu sa svih strana, sjetio se Bašić, zaključivši kako je privilegiran, jer je u tim danima dao svoj obol obrani grada.



Bili su to dani kada su se u gradu vodile jedne od najtežih bitaka. Hrvatski su branitelji svojim životima zaustavili napredovanje suparnika i sačuvali njegovu slobodu. Ovo su dani poruka i razgovora između duša branitelja i onih koji su ostali i preživjeli. Njihova je odlučnost svima nama vertikala na kojoj je izgrađena budućnost ovog grada.


Rade Šimičević kao izaslanik predsjednika Sabora kratko je poručio da je Dan obrane Zadra dan kada se uživa u časti i ponosu.


– Ja sam s Velebita gledao Zadar kako gori, misleći kako nitko živ neće izaći iz grada. No šačica branitelja obranila je grad i teško izvojevali slobodu. Iako smo se mirno, bez rata željeli razići s bivšom državom, nije nam ostavljen izbor. Oni koji su stvorili državu dali su nam je da je izgradimo i obnovimo, o čemu nam samo oni mogu suditi, naglasio je Šimičević.


Veliki civilni i vojni gubici


Cilj suparnika je bio spojiti se sa snagama stacioniranima u samom gradu, no upravo na području Dračevca su doživjeli velike gubitke, što ih je usporilo te na kraju pomoglo spasiti grad. Tih je dana gorilo nebo i zemlja.


Proslava dana obrane grada Zadra jedan je od najvažnijih dana u godini za sve zadarske branitelje, koji su, brojčano i oružano nadjačani, uspjeli savladati suparničke vojnike te grad osloboditi od njegovih okupatora. Svako je zadarsko naselje tada dalo svoje branitelje, a mnogi su i živote izgubili u borbi za slobodnu hrvatsku državu.


– Ovom se obljetnicom ne prisjećamo herojske obrane grada, već i moralnog i vojnog poraza suparnika koji je uslijedio nakon obrane grada. Mnoge su nam se slike iz tog doba zauvijek urezale u sjećanje i govore dovoljno o karakteru i namjeri za osvajanjem grada. Demoraliziranje branitelja i zatočenih civila nije im uspjelo. Grad je obranjen i time ispisana svijetla povijest grada i vojske, naglasio je ministar Šime Erlić, dodavši kako Hrvatska zbog branitelja danas ima sigurnu budućnost.


– Ja sam u listopadu ’91. imao šest godina i kao dijete se sjećao podruma, straha u očima, sirena i sveopćeg straha. Ali sjećam se i ponosa koje nam je davala odora hrvatskog vojnika, prisjetio se Erlić.



Neizmjerno je važno one koji su se rodili nakon rata naučiti da slušaju i opažaju emocije sudionika rata, onih koji su preživjeli kako bi im iz godine u godinu ponavljali istinu o Domovinskom ratu.


– On je temelj suvremene Hrvatske. Ispravljamo nepravdu i osiguravamo stečena prava za sve branitelje. Izgradili smo četiri veteranska centra, a još toliko ih je u planu. Poučeni ratom danas razvijamo moderni sustav obrane, jer i u miru se mora ulagati u sustav sigurnosti, poručio je Erlić, zaključivši kako branitelji nisu mogli niti sanjati da će vojska ikada na raspolaganju imati sredstva i opremu koju danas ima.


Domovinski će rat u uspomenama ljudi živjeti onoliko dugo koliko se narod bude želio sjećati onih koji su za nju položili najveću žrtvu.