Dan sv. Valentina, popularno Valentinovo ili praznik zaljubljenih, slavio se i u Zadru. Centralna događanja bila su organizirana na Narodnom trgu koji je jučer ujutro svjedočio dvijema potpuno različitim "proslavama". S jedne strane, ako gledamo iz pravca mosta, na desno, štand je postavila Turistička zajednica Grada, a nasuprot njih, na lijevo, okupili su se aktivisti kluba studenata i studentica sociologije zadarskog Sveučilišta – Antifjake. Na raskošno uređenom štandu TZ-a dijelile su se ruže, a glazbu je puštao DJ Mate Kokić, birane romantične skladbe poput nenadmašnog evergreena Ornelle Vanoni "L'appuntamento" (op. a – sastanak) ili, pak, "Carusa" Lucia Dalle, a tko je htio mogao je i donirati novac za neku od humanitarnih akcija, kako su nas to informirali.
S druge strane trga dijelili su se letci o poraznim statistikama kada je u pitanju zlostavljanje žena, ne samo ono fizičko, kako je to navedeno u letku, već i na niz drugih načina.
Bitnije progovoriti o stvarnim problemima
– Žele li žene doista ruže, čestitke i bombonijere jedan dan u godini, a da im se ostatak godine grubo krše prava, retorički su se upitali aktivisti Antifjake u svom letku i nabrojali niz stravičnih podataka o situaciji po tom pitanju.
– Svaka treća žena u svijetu tijekom svog života je bila žrtva silovanja ili fizičkog nasilja. U Hrvatskoj pak, iako svjedočimo brojnim slučajevima nasilja prema ženama, kako od strane nasilnika, tako i od strane društva i institucija, Konvencija Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji doživljava nevjerojatan otpor kod dijela javnosti i na desnom političkom spektru, kao da rodno uvjetovano nasilje u Hrvatskoj nije problem. Nadalje, iako je još 1978. godine u Hrvatskoj pravo na pobačaj legalizirano, 40 godina kasnije neokonzervativne inicijative zajedno s hrvatskom Katoličkom ckvom i ekstremnom političkom desnicom ponovno pritišću da zakon bude restriktivniji. Istovremeno Ministar zdravstva Milan Kujundžić nije se htio izjasniti tko sjedi u radnoj skupini za novi zakon, čime je građanima uskratio pravo na informacije, samo je dio materijala u letku koji se dijelio na Narodnom trgu.
Upitali smo nekoliko slučajnih prolaznika što misle o Valentinovu i dvijema potpuno različitim proslavama. Nena Vulić drži da je proslava Antifjake daleko prikladnija.
– Drago mi je da su nešto tako osmislili jer smatram da je bitnije progovoriti o stvarnim problemima s kojima se žene susreću, a ne slaviti izmišljene kapitalističke praznike kako bi što više trošili. Naravno, lijepo je dobiti ružu, nemam ništa protiv iskazivanja ljubavi, pogotovo kada ona ne ovisi o datumima, no ponavljam – ovo što su napravili aktivisti Antifjake mi se puno više sviđa, zaključuje gospođa Vulić.
I druga žena nam je dala gotovo identičan odgovor.
Antivalentinovski nastrojena
– Ja sam antivalentinovski nastrojena iako mi suprug uvijek uzme neku sitnicu. Što se mene tiče, i može, ali i ne mora. Smatram da je Valentinovo izmišljeno da nam se izvuče novac iz novčanika. Bitnije je napraviti nešto korisnije pa mi se ova akcija Antifjake definitivno više sviđa, naglašava Ivana Magaš.
Slaže se i Marijan Maroja koji je stava da je Valentinovo jedan uvezeni blagdan koji se u nas nikad nije slavio.
– To je jedan uvezeni običaj, no pošto je blagdan ljubavi neću mu se protiviti, kroz smijeh priznaje Maroja i dodaje da mu se stoga druga akcija obilježavanja Valentinova mnogo više sviđa.
– Antifjaka nam ukazje da mi kao društvo imamo velikih problema sa zlostavljanjem žena, zlostavljanjem u obitelji i izvan obitelji. A protiv toga se moramo boriti i to kroz školstvo i odgoj, tu odgojnu komponentu koju smo nažalost izgubili u obrazovnom sustavu, zaključuje Maroja.
U letku koju su dijelili aktivisti Antifjake moglo se pročitati i to kako nasilnici u Hrvatskoj dobivaju sramotno male kazne dok se žrtve dodatno traumatizira kroz proces suđenja te kako se svake godine za nasilje u obitelji prijavi između 1.400 i 2.000 kaznenih djela s tim da su u oko 80 posto slučajeva žrtve žene.
– Još stravičniji je podatak da se godišnje u Hrvatskoj ubije između 22 i 45 žena, a to i do čak 65 posto počine sadašnji ili bivši partneri ili supruzi. Stoga ne želimo ruže, bombonijere i čestitke, želimo pravosuđe koje uistinu štiti žrtve nasilja i društvo koje nasilje ne tolerira. Ne želimo jedan dan u godini biti mažene i pažene, želimo svaki dan u godini biti sigurne i slobodne, poručuju aktivistice Antifjake.
najnovije
najčitanije
Kultura
HNK zadar
Sutra ne propustite urnebesnu triler komediju TERE I LUCE
Zadar & Županija
Veseli bor
Učenici OŠ Voštarnica okitili jelku u gradskoj upravi, pridružio im se i gradonačelnik
Moda
Mocha Mousse
Pantoneova boja za 2025. bit će hit u bojanju kose, a evo i zašto
Nogomet
KRIVO OZNAČILI KRIM
Ukrajina traži javnu ispriku FIFA-e zbog karte na ždrijebu Svjetskog prvenstva
Ostali sportovi
SKIJANJE
Kolega šesti na slalomu u Val d’Isereu
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Zadar
ŠPICA