Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

Promicanje glagoljice kao nematerijalnog kulturnog dobra

25.04.2017. 22:00
Promicanje glagoljice kao nematerijalnog kulturnog dobra


Zanimanje za glagoljicu došlo je nekako spontano. Već dvije godine idemo na radionice kad je u pitanju Sabor malih glagoljaša, a ove godine prvi put planiramo sudjelovati i na manifestaciji pod nazivom Staza glagoljaša koja će se održati 12. svibnja. U sklopu slobodnih aktivnosti u našoj školi već pomalo učimo glagoljicu. Za sada je pet djevojčica nižih razreda na tim satovima. Ja sam došla na radionicu kako bih pokušala što više naučiti jer sljedeće školske godine planiramo u našoj školi ozbiljnije uvesti učenje glagoljice kroz satove slobodnih aktivnosti – rekla je Marijana Polegubić učiteljica razredne nastave iz Osnovne škole Franka Lisice u Poličniku.
Dodala je i kako za sada, u sklopu izvanškolskih aktivnosti, pa tako i u sklopu satova glagoljice – izrađuju prigodne magnetiće, crtaju i pišu na kartonu, rade privjeske…
Naime, u sklopu obilježavanja Županijskih dana i ove je godine počeo još jedan u nizu besplatnih tečajeva glagoljice za sve zainteresirane i to kao i uvijek – u zadarskom Arheološkom muzeju.
Radionicu i ove godine vodi Mate Čačić koji je inače, profesor hrvatskog jezika i književnosti u Osnovnoj školi Zadarski otoci u Zadru i član Udruge glagoljaša.
Tečaj se i održava u suradnji zadarske Udruge glagoljaša i Arheološkog muzeja, a u svrhu očuvanja i promicanja glagoljice koja je rješenjem Ministarstva kulture RH proglašena nematerijalnim kulturnim dobrom.
– Mislim da je ovo sada četvrta godina zaredom kako organiziramo ovakve tečajeve, odnosno radionice pisanja uglatom i kurzivnom glagoljicom. Tečajevi su namijenjeni odraslima, učiteljima i nastavnicima koji žele savladati pisanje uglatom i kurzivnom glagoljicom te svima onima koji iz osobnih ili profesionalnih razloga žele usvojiti osnove ovog pisma. Prosječno, na radionicama bude desetak ljudi od studenata do umirovljenika. Tečaj traje pet dana u tjednu od ponedjeljka do petka po dva školska sata i uvijek bude više onih koji su zainteresirani za pisanje uglatom glagoljicom. Tečajeve organiziramo otprilike, dva puta godišnje – pojasnio je predavač prof. Mate Čačić, dodajući kako u pravilu svaka radionica počinje i kratkim, ali zanimljivim uvodom o povijesti ovog pisma koje je i dio hrvatskog identiteta.