Srijeda, 1. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Ovo je bila dobra godina

28.09.2010. 22:00
Ovo je bila dobra godina


Sudeći po riječima vrških vinogradara, ova godina i nije bila tako loša, znajući da je i bolest dosta smanjila urod. Nadaju se kako će sljedeće godine urod biti još bolji te kako će u svoje podrume i konobe spremiti dovoljne količine kvalitetnog bijelog i crnog vina
Na području općine Vrsi ovih dana brojni vinogradari privode kraju berbu grožđa. Prošli tjedan za vrijeme sunčanih dana pobrano je grožđe u većini vinograda, tako da su rijetki oni koji još nisu odradili ovogodišnju berbu u svom vinogradu.
Na području općine Vrsi mještani imaju dugu tradiciju bavljenja vinogradarstvom i preradom grožđa. Svake se godine zasađuje sve više novih vinograda, a samo općina svojim poticajima sudjeluje u sadnji oko pet do šest tisuća panja. Razlog tome, svakako, je što se nastoje pomladiti stari i iscrpljeni vinogradi, koji nerijetko imaju preko pedeset godina te je urod grožđa znatno manji.
Iako je ova godina bila nešto lošija nego protekla, mnogi vinogradari zadovoljno trljaju ruke. Jedan od brojnih vrških vinogradara, koji je i ovu godinu jako zadovoljan s urodom je Ante Perinić, jedan od većih proizvođača vina na području Vrsi, koji zajedno sa svojom obitelji obrađuje oko pet tisuća panja vinove loze.
– Ove godine imamo jako dobru gradaciju grožđa, prvenstveno zahvaljujući pogodnim vremenskim uvjetima te sunčanom vremenu u proteklih mjesec dana. Kod sorte bijele maraštine i turbijana imali smo 17 gradi, dok smo kod crnih šorti plavine i brajde imali 18 gradi. Velik trud u vinogradu ulaže se kroz cijelu godinu, od same rezidbe loze, gnojenja domaćim gnojivom, do prskanja zaštitnim sredstvima, te mislim da se trud ipak na kraju isplati, kazuje nam Perinić dodajući da je danas mnogo lakše baviti se proizvodnjom vina, iz razloga što se ima sva potrebna oprema koja je u današnje vrijeme neophodna za kvalitetnu proizvodnju. Također nam je naglasio kako su prije četrdesetak godina znali obrađivati oko deset tisuća panja vinove loze te je posao oko proizvodnje vina bio puno teži.
Početak berbe određuje se nakon ispitivanja sladora i mjerenjem gradacije još u vinogradu. Pažljivo se mjere slador i kiselina iz dana u dan te se čeka da grožđe postigne najidealnije uvjete za berbu kako bi na preradu išlo u najboljem trenutku. Za to se brine Antin sin Mateo Perinić Maćo, koji je nastavio očevim stopama i dalje prerađuje vino na starinski način, cijeđenjem na presu, skladištenjem u drvenim bačvama te proizvodnjom kvalitetnog crnog i bijelog vina.
Velike pripreme, također, trebaju se odraditi u konobama, gdje treba pripremiti bačve u kojima će se vino nakon otoke kvalitetno uskladištiti, a po riječima Matea Perinića Maće ove godine imat će oko dvadeset tisuća litara vina.
Po završetku berbe grožđe se smastilo, ručno ispresalo i stavilo u nekoliko maštela kapaciteta deset tisuća litara, gdje će odstajati 24 sata zbog taloženja. Nakon toga prebacuju se u maštela u kojima ocijeđeni sok grožđa stoji deset dana, nakon čega će ga trebati otočiti i staviti u drvene bačve, dok će se od ostatka mošta skuhati rakija.
– Vino otačem deseti dan od početka vrenja. Nakon otakanja vina peći ćemo rakiju te se nadam kako ćemo i ove godine imati više od 200 litara rakije. Vino ću ostaviti da miruje do veljače, a zatim ću ga pretočiti zbog odstranjivanja taloga i samog bistrenja te staviti u “rostfrajne” bačve, kazuje nam Mateo Perinić, dodajući kako će i tada treba voditi dosta brige o vremenu, raditi to po burnom vremenu, da bi i vino bilo zdravije.
Sudeći po riječima vrških vinogradara, ova godina i nije bila tako loša, znajući da je i bolest dosta smanjila urod. Nadaju se kako će sljedeće godine urod biti još bolji te kako će u svoje podrume i konobe spremiti dovoljne količine kvalitetnog bijelog i crnog vina.