Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

3 C°

Mladi glagoljaši – čuvari kulturne baštine

06.09.2010. 22:00
Mladi glagoljaši – čuvari kulturne baštine


Uz uvodno bogoslužje, brojne radionice, predavanja, prodaje autentičnih suvenira i izložbe činIli su cijelodnevni program prvog sabora mladih glagoljaša, iza čije organizacije stoje Mala škola glagoljice Osnovne škole Sv. Filip i Jakov, Turistička zajednica općine Sv. Filip i Jakov i Zavičajni muzej Biograd
Glazbeno-scenskim nastupom nazvanim „Mali-veliki mikrofon” održanim u Sv. Filipu i Jakovu u subotu navečer završen je prvi Festival i sabor malih glagoljaša „Slovo Rogovsko 2010. – Ajmo dico glagoljati” koji se ispunjen brojnim,raznolikim i zanimljivim programima tijekom subote 4. rujna održavao u Rogovskoj opatiji i Sv. Filipu i Jakovu.
Uz uvodno bogoslužje, brojne radionice, predavanja, prodaje autentičnih suvenira i izložbe činIli su cijelodnevni program prvog sabora mladih glagoljaša, iza čije organizacije stoje Mala škola glagoljice Osnovne škole Sv. Filip i Jakov, Turistička zajednica općine Sv. Filip i Jakov i Zavičajni muzej Biograd. Oko pedesetak djece iz Sv. Filipa i Jakova, Biograda, Vrgade, Buzeta i Roča u dobi od sedam do 15 godina učilo je glagoljicu i prezentiralo svoje glagoljaško znanje na prostoru benediktinske opatije Rogovo i crkve Sv. Roka iz 11. stoljeća.
– Cilj ovog projekta, a ujedno i naša namjera, je očuvanje glagoljaške tradicije, kao i želja da osim djece polaznika Male škole glagoljice glagoljicu nauče pisati i ostali, a posebno odrasli, pa i domaći i strani gosti. Samo edukacijom glagoljicu možemo spasiti od zaborava, a to je i svrha održavanja festivala, kazala nam je Danijela Deković, nastavnica u OŠ Sv. Filip i Jakov i voditeljica Male škole glagoljice.
Mala škola glagoljice Učeničke zadruge Đardin OŠ Sv. Filip i Jakov osnovana je 2008. godine pod vodstvom nastavnice Danijele Deković. Na poziv Turističke zajednice polaznici Male škole glagoljice su tijekom turističke sezone 2008. god. održali niz radionica pisanja glagoljicom u koje su se uključili i domaći i strani gosti. Jedna od radionica koja je bila i izuzetno posjećena je ona prilikom dolaska Broda knjižare u Sv. Filip i Jakov. Tom prilikom je TZ zajedno s malim glagoljašima dobila Zlatnu statuu Master Carda za sudjelovanje i ukupni doprinos kulturno – turističkom projektu Brod knjižara 2008. godine,a ista nagrada je dodijeljena je i za 2009. godinu.
Glagoljski natpisi
– Ovo je za mene i moje prijatelje, mlade glagoljaše veliki dan. Osim što smo imali priliku čuti mnoga zanimljiva predavanja o povijesti ovih krajeva i glagoljskog pisma koje nas fascinira, mogli smo se upoznati i družiti s mladim glagoljašima iz Istre. Mislim kako su ovakvi događaji za nas vrlo dragocijeni, te kako bi ih u budućnosti trebalo biti puno više, kazala nam je Danijela Pedisić, učenica šestog razreda OŠ Sv. Filip i Jakov.
Prvi Festival i sabor malih glagoljaša „Slovo Rogovsko 2010. – Ajmo dico glagoljati” započeo je svetom misom koju je predvodio otac Jozo Milanović, koludar benediktinskog samostana „Sv. Kuzme i Damjana” na Ćokovcu, a prilikom bogoslužja su pučki pjevači Zadarske nadbiskupije i crkveni dječji zbor iz Turnja pjevali glagoljaške napjeve. Nakon toga otvorena je izložba Zavičajnog muzeja Biograd „Glagoljski natpisi Biograda i okolice”. Izložba je postavljena u crkvici Sv. Roka, a na njoj su izloženi glagoljski natpisi Biograda, Tkona, Turnja, Tukljače, Sv. Filipa i Jakova i okolnih lokaliteta datirani od petnaestog do osamnaestog stoljeća. Posjetitelji su tako imali priliku vidjeti primjerice nadvartanik s glagoljskim natpisom iz Turnja iz 1737. godine, ploču s Ćokovca iz 1450. godine, nadgrobni spomenik s Tukljače iz 1500. godine… Izložbu su uveličali nstupi klape „Kadena” iz Zadra, a pozdravnu riječ je uputio i Ljubo Stipišić Delmata. Voditeljica gostujuće grupe, Male glagoljaške akademije iz Roča u Istri, Karmen Kevereski Niković predstavila je goste sudionike prvog sabora mladih glagoljaša.
Mali glagoljaši
Potom je Danijela Deković predstavila projekt na kojem su radili Mali glagoljaši OŠ Sv. Filip i Jakov i za koji su dobili Microsoftovo priznanje za 2010. godinu. Riječ je o glagoljskim matičnim knjigama župe Turanj pisanim u razdoblju od 17. do 19. stoljeća. Predstavljanje je posvećeno dr. sc. Darku Dekoviću, jednom od utemeljitelja Male škole glagoljice. Uslijedilo je predavanje „Benediktinci glagoljaši” oca Joze Milanovića. Staru hrvatsku „Sidrašku županiju”, njezine granice, sjedište, njezin značaj i povijest predstavio je svojim predavanjem Božo Došen, ravnatelj srednje škole Biograd. Mirko Čepo iz Zavičajnog muzeja Biograd govorio je o prošlosti Rogovske opatije i crkve Sv. Roka. Grozdana Franov Živković iz Akademijinog instituta za povijest u Zadru govorila je o zadužbinama (lasi) mjesta Filipjakova. Potom je fra Izak Špralja, franjevac trećoredac i glagoljaš govorio o glagoljaškom pjevanju. Djeca i njihovi voditelji predstavili su rezultate radionica „Tečaj glagoljice po Jurju Slovincu (14. i 15. stoljeće)” te je otvorena izložba dokumenata pisanih glagoljicom iz Arbanasa autora Darka Tikulina.
– Turistička zajednica općine sv. Filip i Jakov zdušno podržava i nastavit će podržavati Sabor mladih glagoljaša. Želja nam je da on u narednim godinama ima program koji će trajati duže od jednodnevnog. Hvale je vrijedno to što su ovaj projekt inicirali naši osnovnoškolci zajedno sa svojom profsoricom Danijelom, a valja istaknuti i kako su naši mali glagoljaši tijekom čitave turističke sezone aktivno obogaćivali našu punodu ispisujući turistima imena na glagoljskom pismu i praveći tako autentične suvenire, kazala je Klara Eškinja Glavan iz Turističke zajednice općine Sv. Filip i Jakov.