Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Kosor želi s Josipovićem raspraviti svako ime

16.08.2011. 22:00
Kosor želi s Josipovićem raspraviti svako ime


Premijerka je napomenula da se imenovanje veleposlanika mora odraditi “bez očiju javnosti”, s ciljem da se odrede ljudi koji na najbolje mogu zastupati interese Hrvatske


Premijerka Jadranka Kosor, koja javno proziva predsjednika Ivu Josipovića da opstruira imenovanje  novih veleposlanika, zasad  govori u – prazno. Naime, Josipović će se o tome očitovati  sutra, čim se vrati u Zagreb s  godišnjeg odmora što ga je  proveo u Baškoj Vodi. No,  činjenica da je predsjednik  sazvao konferenciju za novinare posvećenu isključivo  ovoj temi, svjedoči da je Josipović ipak shvaća vrlo ozbiljno. Ured predsjednika još  je prije mjesec dana potvrdio  da su od Vlade dobili popis  kandidata za veleposlaničke  dužnosti, najavivši tada da će  ga “pažljivo proučiti” pa  početi konzultacije s Vladom  oko odabira ambasadora.   Premda se, dakle, Pantovčak  ovih dana ne oglašava službeno, premijerku to nije smetalo  da i jučer nastavi najavljivati  pismo kojem će od Josipovića  zatražiti hitan sastanak o zastoju u procesu odabira desetak veleposlanika.
– Pismo je gotovo, moram  ga još samo potpisati i uputiti  predsjedniku kako bi riješili  taj slučaj, kojeg ja i neću nazvati slučajem, a kako bi zaista  na dobrobit sviju nas zaključili ovaj posao oko kojeg  moraju razgovarati Vlada,  premijerka i predsjednik  države koji sukreiraju vanjsku politiku, kazala je Kosor.
Za SDP nema žurbe
Premijerka očekuje sastanak na kojem će ona i Josipović “ići od imena do imena, od zemlje do zemlje i  odlučiti se za ljude koji profesionalno rade svoj posao,  koji na najbolji mogući način  mogu zastupati interese Republike Hrvatske”. Napomenula je i da se imenovanje  veleposlanika mora odraditi  “bez očiju javnosti” pa je stoga  odbila spekulirati o imenima s  popisa.
U SDP-u su nam rekli da se  predsjednik te stranke Zoran  Milanović neće više izjašnjavati o  slučaju kojeg je na neki  način upravo on otvorio izjavom da bi s imenovanjima  trebalo pričekati dok se ne  konstituira nova Vlada. Ipak,  u najjačoj oporbenoj stranci i  dalje smatraju da nema razloga za žurbu iz više razloga.  Na nekim destinacijama mogu zasad ostati stari veleposlanici iako im je mandat istekao, dok na drugima posao  obavljaju otpravnici poslova.  Što se tiče Washingtona, smatraju u SDP-u, ako je Vladi  bilo stalo do imenovanja novog veleposlanika nakon  odlaska Kolinde Grabar Kitarović, onda je proceduru  mogla pokrenuti još u proljeće kada se doznalo da bivša  veleposlanica prelazi u NATO.
Novi model
Na optužbe vladajućih,  osobito ministra Gordana  Jandrokovića, na račun oporbe – da žele odgoditi imenovanja kako bi kasnije ugurali  svoja ljude – jučer je odgovorila HNS-ovka Vesna Pusić  koja će, u slučaju promjene  vlasti, biti nova ministrica  vanjskih poslova. Ona je  prozvala Jandrokovića upravo za ono za što on imputira  oporbi.
– Ne vidim koje su ministrove namjere osim da pet minuta prije izbora sadašnja  Vlada natrpa svoje kadrove  na veleposlanička mjesta, što  je 16 godina i radila, kazala  nam je Pusić koja smatra da  su neki od sadašnjih diplomata “katastrofalni, neki  odlični, a neki između”. Ona  se zalaže za novi model prema  kojem bi mandat veleposlanika počinjao i prestajao s  mandatom Vlade. To znači da  bi, danom konstituiranja neke Vlade, svi veleposlanici  stavljali mandat na raspolaganje. U tom slučaju, smatra  Pusić, ne bi više bilo ni problema “da ljudima odjednom,  u roku od tjedan dana,  okrećete život naglavačke” jer  bi se mogli pripremiti za povratak u domovinu. Novi model trebalo bi uvesti novim  zakonom o vanjskim poslovima.
Kako neslužbeno doznajemo na popisu kandidata za  nove veleposlanike nalazi se i  ime Brune Lopandića, sadašnjeg glavnog urednika  Vjesnika. Nismo uspjeli saznati koju mu veleposlaničku  destinaciju namijenila Vlada.  Lopandić je glavni urednik  Vjesnika postao u srpnju  prošle godine, a prije toga je  bio novinar vanjskopolitičke  rubrike tih državnih novina.  U svojoj novinarskoj karijeri  Lopandić je radio u Slobodnoj Dalmaciji i ugasloj Republici gdje je nakratko bio i  glavni urednik.


Veleposlanici kao produžena ruka Vlade




Srž spora vladajućih i oporbe oko novih veleposlanika, onako kako se  već neko vrijeme predstavlja, jest pitanje trebaju li svi oni biti karijerni  diplomati ili je riječ o političkim imenovanjima. U Kukuriku koaliciji  smatraju da većinu trebaju činiti karijerni diplomati, ali postoji desetak  destinacija na kojima su veleposlanici “produžena ruka Vlade” pa je  njihovo imenovanje politički čin. Prema mišljenju Vesne Pusić, radi se,  među ostalim, o veleposlanstvima u susjednim zemljama, u Washingtonu, Bruxellesu, Moskvi te Pekingu.