Nedjelja, 15. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

5 C°

EU PROJEKT AMIIGA Udio zadarskog Vodovoda u projektu iznosi 786.000 kuna

09.04.2019. 14:20
EU PROJEKT AMIIGA Udio  zadarskog  Vodovoda u  projektu  iznosi  786.000  kuna


U Falkensteinerovoj kongresnoj dvorani Bura u Clubu Funimation Borik u Zadru danas je započeo trodnevni stručni skup, radni sastanak projektnih partnera AMIIGA CE32, međunarodnog projekta kojem je cilj poboljšanje upravljanja okolišem u urbanim područjima. Domaćin je Vodovod d.o.o. Zadar.


Dvanaest partnera iz šest država
– Ukupna vrijednost EU projekta sufinanciranog Programom Interreg  Središnja Europa (CE 32) iznosi 2.959.471 eura ili oko 22 milijuna kuna,  od čega bespovratna sredstva iznose 2.444.589 eura ili oko 18,2 milijuna  kuna, kazao je Hrvoje Patrk, pomoćnik direktora Vodovoda Tomislava  Mateka.
U projektu koji traje do studenoga 2019. sudjeluje 12 partnera iz Poljske, Njemačke, Češke, Italije, Slovenije te Hrvatske.
– Ukupni udio Vodovoda d.o.o. Zadar u projektu iznosi 105.900 eura ili  oko 786.000 kuna. Vodovod, pak, sufinancira s 15.885 eura ili s oko  117.000 kuna, ističe Patrk.
U ime Branka Dukića, gradonačelnika Zadra, četrdesetak sudionika,  među kojima i Ante Ugrinić iz Odjela EU fondova i investicija Vodovoda  Zadar, pozdravio je i poželio dobrodošlicu Šime Erlić, zadarski pročelnik  Odjela za EU Fondove.
– Voda je jedinstven i nezamjenjiv prirodni resurs. Stoga je za svako  društvo posebno važno da uravnoteži te odnose i osmisli politiku i strategiju uređenja, iskorištavanja i zaštite vodnih resursa. Tome će svakako  pridonijeti i ovaj EU projekt namijenjen središnjoj Europi, poručio je Erlić pozvavši pritom sudionike da svakako razgledaju znamenitosti grada  Zadra te da se u njega vrate za vrijeme godišnjeg odmora kao turisti.


Sedam pilot akcija
Inače, glavni cilj projekta AMIIGA je unaprijediti proces upravljanja i  donošenja odluka u smislu suočavanja s kontaminiranom podzemnom  vodom na razini funkcionalnog urbanog područja (FUA).
– Projekt AMIIGA usmjeren je na razvoj integrirane strategije ocjenjivanja, kao i na regeneraciju te upravljanje kvalitetom podzemnih voda.  Strategija će se koristiti kao osnova za sedam pilot-akcija u sedam različitih specifičnih regija u središnjoj Europi. Uključuje aktivnosti u razvoju i provedbi tehničkih (uključujući biološke metode obnove), procesa  i organizacijskih inovacija koje će pojednostaviti proces upravljanja vodnim resursima u odgovarajućim upravnim tijelima, objašnjava Patrk.
Projekt AMIIGA je zamišljen kao projekt kojim bi se poboljšala kontrola kvalitete podzemnih voda koje se koriste za vodoopskrbu te sačuvala  njena kvaliteta.
– U okviru projekta je izrađena baza hidrogeoloških podataka kao i numerički modeli kojima će biti analiziran smjer i brzina toka podzemnih  voda i formiranje regionalne grupe za korištenje i očuvanje vodnog resursa, istaknuo je Patrk.
U tu svrhu u sklopu EU projekta AMIIGA CE32 kupljena je nova, najmodernija oprema za analizu kvalitete vode, fotometrijski analizator te  plinski kromatograf GC-2010 Plus u ukupnom iznosu od oko 66.000 eura  ili oko 490.000 kuna.




Bit će moguće pokrenuti proces sanacije
– Numeričkim modelima će biti analiziran smjer i brzina toka podzemnih voda kako bi se mogla odrediti maksimalna količina podzemne  vode koju je moguće zahvatiti na crpilištima te će biti moguće procijeniti  zone iz kojih dolazi pojedino zagađenje. Na osnovu tako određene lokacije izvora bit će moguće pokrenuti proces sanacije.
Izrađena je i baza hidrogeoloških podataka u kojoj su na jednom  mjestu prikupljeni i sistematizirani rezultati dosad provedenih istražnih  radova. Na taj način će se lakše gospodariti resursima podzemnih voda  jer će na jednom mjestu biti pregledno prikazane količine i kvaliteta vode u vodonosniku Bokanjac–Poličnik koji se koristi za vodoopskrbu.
– S obzirom na to da ima više korisnika promatranog  područja formira  se regionalna implementacijska grupa koju sačinjavaju svi zainteresirani  korisnici prostora, i u kojoj će uskladiti pojedine potrebe korisnika kako  bi se mogao doraditi postojeći plan gospodarenja podzemnim vodama,  zaključio je Hrvoje Patrk.


Zdravstveno sigurna voda za ljudsku  potrošnju
Tvrtka Vodovod d.o.o. Zadar u Zadarskoj županiji u skladu sa poslovnom politikom ima interes da zaštiti i poboljša kvalitetu vodnih resursa i razinu kvalitete vode s  ciljem da održi i poveća sigurnost opskrbe vodom za ljudsku potrošnju. Osnovna korist za tvrtku Vodovod d.o.o. te grad Zadar su dobivene informacije o izvorima zagađenja koje poboljšavaju upravljanje vodnim resursima te osiguravaju djelotvorne  korektivne mjere u slučajevima incidentnih zagađenja, a sve u cilju poboljšanja kvalitete podzemnih voda i osiguranja zdravstveno sigurne vode za ljudsku potrošnju,  naglasio je Patrk.