Četvrtak, 12. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

4 C°

Dileri heroin miješaju sa staklom da dobije na težini!

02.03.2020. 10:15


Bila je dugo godina ovisna o teškim drogama. Ima 50, a posljednjih deset godina je »čista« i na terapiji je metadonom. I metadona se uspjela riješiti pune četiri godine, ali mu se opet vratila jer sama priznaje da je »kukavica«. Naime, općepoznata činjenica jest, kako se fizičke ovisnosti konzumenti ipak uspiju riješiti, ali psihičke – nikad. Priča iskreno, realno i bez uljepšavanja priču o sebi i svom »paklu« ovisnosti. Danas je dobro i povremeno radi razne poslove, iako je po struci primalja i laboratorijski tehničar, a otkrila je i kako ima završene i dvije godine Medicinskog fakulteta.
U prostorije zadarskog Gradskog društva Crvenog križa navrati na »ćakulu« i kavu jer kako je rekla, Anamarija Lozančić, stručna suradnica u Harm Reduction programu, »kuha najbolju kavu na svijetu«.
Uključila se u razgovor u trenutku kad smo upitali voditeljicu Lozančić je li Zadar i zadarsko područje, prema njezinim saznanjima, i dalje pri vrhu po broju ovisnika u odnosu na broj stanovnika.


Pogubno miješanje
– Zadar je nažalost, uvijek pri vrhu. Ali, manje je ovisnika o heroinu jer heroin koji je posljednje vrijeme na ulici se miješa sa svim i svačim, pa ljudi završe u bolnici i jedva prežive. Osim toga piz heroina koša 100 kuna, a ovisnik se treba ubosti tri puta dnevno i to je 300 kuna. To rijetko tko sebi može priuštiti. Dileri su ga sad počeli čak miješati i sa staklom da dobije na težini. Soda bikarbona, šećer i mišomor su stare »fore«. Miješaju ga i prahom iz baterija – otkriva užasavajuće informacije naša sugovornica koja je iz razumljivih razloga željela ostati anonimna.
Budući da je u pitanju takav ulični heroin i da je skup, ovisnici su, prema njezinim riječima, »skužili« da bacaju novac i sve više pribjegavaju speedu odnosno, amfetaminu jer je jeftiniji. Međutim, kako je dalje objasnila, i tu je velika opasnost jer i sami ovisnici nerijetko i speed miješaju s drugim tabletama mrveći ih u prah. A često je u pitanju upravo metadon i lijek -Lyrica.


Granica eksperimentiranja 13 godina
– Sve ovo pričam jer želim osvijestiti i upozoriti javnost što se sve događa. Tablete Lyrice su iznimno opasne i one služe u terapiji psihičkim bolesnicima. Najopasnije su kombinacije i one mogu biti pogubne. To bi se smjelo uzeti samo po preporuci specijalista, psihijatra, neurologa… – kaže naša sugovornica dodajući, kako je na zadarskim ulicama i kokain prilično u »điru«, ali je rezerviran za »elitu« jer jedan piz košta 400 kuna.
– Kad je kokain u pitanju, smatra se da on ne izaziva tako tešku ovisnost. Ali, on uzrokuje s vremenom takve »rupe u mozgu« da je to strašno – zaključuje, dodajući kako se dobna granica prvih eksperimentiranja, pa i ozbiljnije konzumacije teških droga, u Zadru spustila već na 13 godina.
Budući da su činjenice, kada je ovisnost u Zadru i na zadarskom području u pitanju, već godinama poražavajuće i zadarsko Gradsko društvo Crvenog križa pokrenulo je poznati projekt Harm Reduction, a riječ je o programu smanjenja štete po zdravlje ovisnika kako bi što manje obolijevali od hepatitisa i HIV-a, zamjenom šprica.




Lani 1.832 dolazaka i četiri nova korisnika
– Program je u Zadru pokrenut još 2005. godine i u početku smo bili otvoreni samo dva puta tjedno po par sati. Nažalost, kako se s godinama broj korisnika i dolazaka sve više povećavao, sada smo tu svakoga dana od 9 do 15.30 sati, osim vikendom. Lani smo evidentirali 1.832 dolazaka i četiri nova korisnika. Oni, dakle, dođu kod nas i bace upotrijebljeni pribor u za to posebno predviđene kante za infektivni otpad i uzmu nove, sterilne – objasnila je voditeljica projekta Anamarija Lozančić objašnjavajući, kako se kante kad se napune, odnose i na primjeren način uništavaju. Glavni cilj je smanjiti mogućnost zaraze i širenje krvlju prenosivih bolesti hepatitisa B ili C, smanjiti mogućnost zaraze HIV-om odnosno, širenje AIDS-a, te pospješiti liječenje bolesti ovisnosti.


Testiranja na hepatitis i HIV
Prema riječima voditeljice Lozančić u suradnji sa zadarskim Zavodom za javno zdravstvo, korisnicima je omogućeno i besplatno testiranje na hepatitis i HIV. Lani su se 44 osobe testirale na HIV i nitko nije bio pozitivan, a od 38 testiranih na hepatitis C, dvoje je bilo pozitivno. Na hepatitis B se prošle godine testiralo 25 osoba i također, dvoje je bilo pozitivno. Često organiziraju i akcije čišćenja infektivnog otapda, a prva sljedeća će biti upravo tijekom ožujka.
Voditeljica Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo dr. Stela Klepac Erstić rekla je kako na zadarskom području već godinama ima između 600 i 650 registriranih ovisnika, a lani je taj broj bio točno – 659. Od toga broja, lani je evidentirano 27 noovoregistriranih osvisnika.


Harm Reduction u brojkama
Lani je u prostorije zadarskog Gradskog društva Crvenog križa kod crkve sv. Šime na adresi Don Ive Prodana 12 ovisnicama izdano 19.173 igala, 11.270 šprica, 23.288 alkoholnih maramica, 3.216 ampula s destiliranom vodom, 570 kondoma i 664 informativna letka. Vraćeno je 4.837 igala i 4.470 šprica. Čak 70 posto ovisnika ima neki od tipova hepatitisa.
– Osim što dolaze po čisti pribor, dolaze i na savjetovanje ili običan razgovor, kavu. Anonimnost je zajamčena. Neki se zadrže malo, neki samo naprave zamjenu i odu… U svakom slučaju cilj nam je da su što manje na ulici i da se doista smanji šteta koliko je god to najviše moguće – rekla je Anamarija Lozančić.