Financijska agencija (Fina) objavila je ovih dana analizu poduzetnika čije je sjedište na otočnom području Hrvatske, prema djelatnosti poduzetnika, koja je pokazala kako su i u 2017. godini najbrojniji poduzetnici u području djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (903), koji su ostvarili najveći ukupan prihod (gotovo 2,7 milijardi kuna), što je 25,6 posto ukupnih prihoda poduzetnika otočnih područja. Slijede poduzetnici u području djelatnosti Trgovina na veliko i malo (656), s 2,2 milijarde kuna ili 21,3 posto ukupnih prihoda te poduzetnici u području djelatnosti Građevinarstvo (472), s 1,4 milijarde kuna, što je 13,7 posto ukupnih prihoda poduzetnika s otočnih područja.
Tko najviše zapošljava
Kod poduzetnika u djelatnosti Djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (903 poduzetnika), bilo je najviše zaposlenih (6585), što je 30,6 posto od ukupnog broja zaposlenih u svim djelatnostima. Ova skupina poduzetnika ostvarila je i najveće prihode, a među njima, prema kriteriju ukupnoga prihoda, najbolja su hotelsko-turističke tvrtke iz Malog Lošinja, Hvara i Raba, Jadranka hoteli d.o.o., Sunčani Hvar d.d. i Imperial d.d.
U djelatnosti Trgovina na veliko i malo, poslovalo je 656 poduzetnika, čiji je udio u broju zaposlenih kod svih poduzetnika sa sjedištem u otočnim gradova/općina, 15,2 posto. Njihov konsolidirani financijski rezultat – neto dobit , iznosila je 77,9 milijuna kuna. Među poduzetnicima u području djelatnosti trgovine s otočnog područja, najveći prihod ostvario je veliki poduzetnik Trgovina Krk d.d., sa sjedištem u Krku.
Najveće prosječne plaće u energetici
Unutar spomenutih djelatnosti najveća prosječna mjesečna neto plaća u 2017. godini, u iznosu od 5.307 kune, obračunata je zaposlenima kod poduzetnika u području pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane. Slijede poduzetnici u području prerađivačke industrije, poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, građevinarstva i trgovine na veliko i malo. Najveću prosječnu mjesečnu neto plaću na razini svih djelatnosti obračunali su poduzetnici u djelatnosti Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (9.015 kuna).
Analiza poduzetnika s područja otočne Hrvatske prema veličini poduzetnika, pokazala je kako su najbrojniji mikro poduzetnici s udjelom od 92,0 posto u ukupnom broju poduzetnika čije je sjedište na promatranom području. Osim navedenog, isti skup ima najveći udio u dobiti razdoblja (42,7 posto) te zapošljavaju i najveći broj radnika, 33,8 posto od ukupnog broja zaposlenih na području otočnih gradova i općina. Mali poduzetnici najviše doprinose ukupno ostvarenim prihodima (30,0 posto), rashodima (29,4 posto), neto dobiti (60,8 posto) i uvozu (33,5 posto) poduzetnika Otočne Hrvatske. U 2017. godini u skupini velikih poduzetnika poslovalo je devet poduzetnika koji su imali 4136 zaposlenih, čija je prosječna mjesečna neto plaća iznosila 5.749 kuna, što je najveći prosjek. Sve navedene skupine poduzetnika iskazale su pozitivan konsolidirani financijski rezultat.
Vir turizam i Božava d.d.
Što se tiče tvrtki s područja otoka zadarskog arhipelaga najbrojniji poduzetnici koje se nalaze među najboljih 50 u 2017. godini u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, na popisu se nalaze samo dvije, Vir turizam d.o.o. je bio na 29. mjestu, a Božava d.d. iz toga mjesta na Dugom otoku plasirala se na 41. mjesto. Vir turizam (Djelatnost restorana i ostalih objekata za pripremu i usluživanje hrane) je u 2017. imao 37 zaposlenih koji su primali prosječnu neto plaću od 5308 kuna, ostvarili su ukupan prihod od gotovo 17,4 milijuna kuna, a ukupan rashod od 17,6 milijuna kuna, tako da dobiti prije oporezivanja nisu imali, već samo gubitak prije oporezivanja od 282 tisuće kuna.
Tvrtka Božava (Hoteli i sličan smještaj) u toj godini je imala 44 zaposlenih koji su primali prosječnu neto plaću od 4345 kuna. Ukupan prihod im je iznosio gotovo 11,4 milijuna kuna, a ukupan rashod 10,9 milijuna kuna, dok im je dobit prije oporezivanja bila 445 tisuća kuna. Ostvarili su prihod od prodaje u inozemstvu od gotovo četiri milijuna kuna, a imali su bruto investicije u dugotrajnu imovinu vrijedne nepunih 1,2 milijuna kuna.
Poduzetnik s najvećim prihodom sa sjedištem na području hrvatskih otočnih gradova i općina je GP Krk d.d., a poduzetnici s najvećim brojem zaposlenih sa sjedištem na području otočne Hrvatske su Jadranka hoteli d.o.o. i Autotrans d.o.o.
Među velikim poduzetnicima s područja otočne Hrvatske jedan je u području trgovine (Trgovina Krk d.d.), jedan u području građevinarstva (GP Krk d.d.), jedan u prerađivačkoj industriji (Sardina d.o.o.) i jedan u području prijevoza putnika (Autotrans d.o.o.), dok je preostalih šest u području djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
liga protiv raka
Velike potrebe za posudbom palijativnih kreveta, glavninu tereta skrbi nose volonteri
Svijet
jednodnevni posjet
Papa Franjo na Korzici upozorio na vjerske skupine koje potiču podjele
Hrvatska
PREDSJEDNIK SABORA
Jandroković: Neka Možemo! i kandidatkinja Kekin objasne, očito imaju skrivenih afera
Crna Kronika
PU ZADARSKA
‘MRTAV PIJAN’ Vozio po Zadru sa 2,34 promila, pogledajte koliku je kaznu dobio
Gastro
Pravilno skladištenje
Zašto limene kutije nisu najbolji izbor za čuvanje božićnih keksa?
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Zadar
ŠPICA