Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

27 C°

20 GODINA »DUGE« »Ostani doma« zasigurno najviše pogađa disfunkcionalne obitelji

02.04.2020. 11:43


U vrijeme kada Udruga za pomoć ženi i djetetu Duga puni 20 godina svoga postojanja, cijeli svijet se nalazi u vrlo specifičnoj situaciji. Kako svaka promjena najteže pogađa najosjetljivije skupine, tako i ovo doba izolacije i propagande »ostani doma« zasigurno najviše pogađa disfunkcionalne obitelji i žene koje sad sa svojim nasilnikom moraju provoditi više vremena.


Žene su u strahu
– Ovo je definitivno situacija u kojoj bi se stvari u takvim obiteljima mogle iskristalizirati – ili će tražiti pomoć ili će eskalirati ono što treba eskalirati. Pozivamo sve da ne trpe nasilje, da potraže našu pomoć, dostupne smo 24 sata, bilo za savjet i razgovor, bilo za hitnu reakciju, poziv policiji, prijavu, sklanjanje u Sigurnu kuću…, ističe Gordana Markulin Ježina, predsjednica udruge Duga i voditeljica Skloništa za žene i djecu žrtve nasilja u Zadarskoj županiji pod imenom Mala kuća.
Ipak, možda suprotno očekivanjima, telefoni ove udruge u zadnje vrijeme zvone jako rijetko.
– Nažalost, iz toga ne bismo zaključile da nasilja nema. Svjedočili smo tome u Hrvatskoj, neko vrijeme uoči izolacije gotovo svaki dan jedna žena je bila ubijena. A mjesta u skloništima ima, telefoni nam slabo zvone. Došle smo do zaključka da su žene previše u strahu jer su ekonomski ovisne o partnerima, a još je u Zadru teško naći podstanarski stan zbog orijentiranosti ka turizmu. U skloništu mogu biti neko vrijeme, ali što poslije? Tako da je vrlo teško ženi da, kad napusti nasilnika, stasa sa svojom djecom u jednu novu obitelj koja se može uzdržavati kao zasebna jedinica. I bez obzira na dobre novije zakone i Istanbulsku konvenciju koju smo ratificirali (ali nije zaživjela), situacija još uvijek nije dobra, govori Markulin Ježina, dodajući da žrtve nasilja sve ovo ne treba obeshrabriti jer će im one iz Duge pomoći u svakom segmentu koliko god mogu.


Mala kuća puna
Trenutno je Mala kuća puna, ali ima još malo mjesta u slučaju potrebe, a poduzete su i mjere opreza.
– Imamo jednu korisnicu koja spada u najosjetljiviju skupinu pa je ona izolirana od drugih i jednu koja odlazi raditi iz kuće pa je i ona izolirana. Odnijeli smo im sve što im je potrebno za, uvjetno rečeno, normalan život. Nabavljamo i dalje što im treba. Djeca su opremljena tabletima i računalima da mogu pratiti nastavu, tako da je sve pod kontrolom. Mi smo za ovu specifičnu epidemiološku situaciju dobili naputak od resornog ministarstva, Grada i policije da u kriznim situacijama postupamo isto kao i dosad, jer su to hitnoće i moraju se odraditi bez obzira na mjere. Imamo obvezu primiti ženu i djecu u sigurnu kuću ili ako nemamo mjesta, uputiti ih tamo gdje ima. Što se tiče rada Udruge, savjetovalište u prostorima Udruge je zatvoreno, ali na telefon sve odrađujemo i dežurne smo 24 sata. Naš SOS telefon je 332-059, ističe Markulin Ježina, dodajući da zasad imaju možda jedan poziv tjedno.
Specifična je situacija što su obitelji sada po 24 sata dnevno zajedno, pa neke žene zovu za savjet kako podnijeti nervozu supruga koji ne izlazi iz kuće ili kako razgovarati s djecom o svemu, ali ekonomska kriza je na pomolu pa možda i zbog toga zasad nema napuštanja i prijavljivanja nasilnika, kaže Markulin Ježina.
 




Eskalacija nasilja tijekom ekonomske krize


 
Kako kaže Markulin Ježina, obilježavanje 20 godina postojanja nije im ni na kraj pameti jer je situacija takva da nitko ne zna što nas očekuje, iz dana u dan. Vrijedi barem podsjetiti kako je Udruga osnovana 2. 4. 2010., a SOS telefon za pomoć ženi i djetetu žrtvama nasilja počeo je s radom 1999. godine.
– U to vrijeme se o obiteljskom nasilju uopće nije govorilo, a kamo li da bi žena prijavila nasilnika, tako da je to prvo bio 'bum'. 'Tko su one i što sad to rade?'. Jako polako i oprezno žene su se počele otvarati i kroz godinu-dvije smo na tjednoj bazi imali 2-3 poziva. Kad se počelo o obiteljskom nasilju više govoriti u medijima, kad su se počele objavljivati brojke žrtava i oslikavati situacija, onda su pozivi postajali sve češći i imali bismo 5-6 poziva na dan. Pritom smo jako dobro funkcionirali. No, prije 15 godina otvorili smo Malu kuću – prvu sigurnu kuću u Dalmaciji i za nju su, nažalost, doslovno postojale liste čekanja. To vrijeme je bilo jako naporno i veliki pritisci, sve dok se nisu izgradila skloništa te sigurna kuća u svakoj županiji, pa se taj nalet smanjio. Pojačan broj poziva i ekskalacija nasilja osjećala se tijekom ekonomske krize, a tad je dosta žena ostalo bez posla ili su imale problema sa zapošljavanjem, a neke i do danas ostale ovisne o partnerima, zbog čega teže prijavljuju nasilje. Tako da je, bez obzira na bolji zakonodavni okvir, bolje ophođenje sustava prema žrtvama, kao i veću osviještenost, taj otežavajući ekonomski faktor još uvijek prisutan, istanula je MarkulinJežina.
 


Duga i Mala kuća izostavljene iz "rezova"
Iz Grada se ovih dana čula najava da će se rebalansom proračuna obustaviti financiranje rada udruga na tri mjeseca, ali Udruga Duga i Mala kuća su zbog specifičnosti svog djelokruga ipak izostavljene iz toga i financiranje redovno ide dalje.To je, kako kaže Markulin Ježina, bilo veliko olakšanje jer ionako su uvijek s financijama "na knap".
– Rečeno nam je da nama neće rezati pa smo zasad mirni. Ipak mi tamo imamo žive ljude na uzdržavanju i nema mjesta za rezove, kazala je Markulin Ježina.