Srijeda, 11. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

Drevni korijeni

U većini zemalja jaja se smatraju simbolom Uskrsa. Evo i zašto

Autor: Šarlota Brnčić

29.03.2024. 07:24
U većini zemalja jaja se smatraju simbolom Uskrsa. Evo i zašto

Foto: Pexels

Odakle potječe običaj darivanja jajima za ovaj blagdan?



Odabir jajeta kao simbola uskršnjeg slavlja ima mnogo drevnije korijene, koji nas navode da se vraćamo kroz stoljeća povijesti kako bismo ih otkrili.


Prije nego što dođemo do značenja Uskrsa i jaja u kršćanskoj religiji, potrebno je zapravo napraviti skok još dublje u prošlost, u drevne poganske religije, gdje je simbol jajeta bio povezan sa smislom života i svetošću.


Poganske tradicije


Drevne populacije jaje su smatrale prikazom sjedinjenja zemlje i neba, koji su se spojili u jedinstvenu kreaciju.




Stari Egipćani jajetu su simbolično pripisivali funkciju uporišne točke četiriju elemenata koji čine svemir: zemlje, vode, zraka i vatre.


U poganskim i mitološkim predajama jaje je popraćeno značenjem ponovnog rađanja, posebno s obzirom na dolazak proljeća, razdoblja u godini u kojem priroda ponovno buja nakon duge i jalove zime i u kojem se zemlja vraća u život.


Polja se mogu ponovno zasijati u nadi da će dobiti bogate žetve.


Stari Rimljani su jaje obojeno u crveno zakopavali u obrađena polja kako bi pospješili plodnost.


Kršćanstvo


Potom je kršćanstvo preuzelo simboliku vezanu uz jaje kao simbol života i ponovnog rođenja, povezujući ga sa samim značenjem svetog blagdana Uskrsa, kojim se slavi uskrsnuće Isusa Krista i obnavlja nada u vječni život na nebu.


Jaje u sebi nosi novi život, kao što grobnica, konkretno prazna, zapravo predstavlja mogućnost ponovnog rođenja nakon smrti, prema zagrobnom životu.


Jaja na poklon


Kada i gdje je nastala navika razmjenjivanja jaja kao darova za Uskrs?


Počevši od srednjeg vijeka, jaje je postalo dar za sluge.


U istom razdoblju jaja su se počela ukrašavati za Uskrs i simbolizirati s religijskog gledišta ponovno rođenje čovjeka u Kristu.


Tradicija razmjene jaja kao darova na dan Uskrsa započela je u Njemačkoj, no već u srednjem vijeku počela su se proizvoditi umjetna jaja za darivanje.


Bila su to jaja izrađena od plemenitih metala, poput zlata, često bogato ukrašena i naručivana od strane vladara obrtnicima kako bi se mogla donirati tijekom festivala.