Foto: iStock
Voće nije samo izvrstan međuobrok, već i nezaobilazan proizvod za lijepu, ujednačenu kožu
Naša koža je nešto posebno. Obnavlja se 24 sata dnevno, zamjenjujući stare stanice novima. Na taj se način gornji sloj kože, epidermis, u potpunosti regenerira u ciklusu od 27 do 28 dana.
Ali u tom procesu puno mrtvih stanica kože ostaje na koži i veže sivi veo koji čini kožu blijedom i bez sjaja te ponekad otežava pravilno prodiranje kozmetičkih proizvoda u kožu.
Redoviti piling bi stoga svakako trebao biti dio vaše rutine njege kože. Posljednjih godina iznimno je popularan takozvani piling voćnim kiselinama.
Ovo je kemijski piling koji koristi kisela sredstva za uklanjanje mrtvih stanica kože, sebuma, prljavštine itd. s kože. Oni doslovno skidaju gornji sloj kože umjesto da ga trljaju malim mehaničkim zrncima za ljuštenje.
Tehnički izraz za ove kemijske kiseline za piling je hidroksi kiseline. Razlikuju se takozvane alfa hidroksi kiseline (AHA) i beta hidroksi kiseline (BHA). Budući da su mnoge od ovih kiselina sadržane u voću, nazivaju se i voćnim kiselinama.
Posebno popularni za upotrebu kao piling za kožu su: limun (limunska kiselina), jabuke (jabučna kiselina) te grožđe ili šećerna trska (glikolna kiselina).
Kako djeluje piling voćnim kiselinama?
Piling voćne kiseline nanosi se na kožu gdje zatim prodire u gornji sloj kože. Tamo voćne kiseline otapaju veze u rožnatom sloju i otpuštaju mrtve stanice kože.
Također se uklanjaju ostaci proizvoda, kamenac od vode, prljavština, sebum i znoj, a pore se oslobađaju. Time se regulira proizvodnja sebuma i stvara se manje nečistoća.
Nakon ljuštenja rožnatog sloja kože dolazi do regeneracije kože, pojave nove, svježe kože te aktivni sastojci krema, maski i seruma bolje prodiru u kožu. Ovo izgleda svježije i ujednačenije, a ten je blistav.
Ali piling voćnim kiselinama može učiniti još više: potiče prirodnu regeneraciju kože i obnavljanje stanica, potiče cirkulaciju krvi i također potiče proizvodnju kolagena. Ovisno o koncentraciji, mogu se izravnati čak i male bore, pigmentne mrlje ili ožiljci.
Kome je prikladan piling voćnim kiselinama?
Pilinzi voćnim kiselinama prikladni su za sve tipove kože. Ovdje je, međutim, vrlo važna i koncentracija voćnih kiselina. Ako tek počinjete s pilingom kiselinom i vaša koža još nije navikla na tretman, trebali biste početi s niskom koncentracijom. Zatim ga možete postupno povećavati.
Može se napraviti razlika između AHA i BHA jer obje imaju različite učinke na kožu:
AHA piling: Topiv je u vodi i djeluje na površini kože, gdje pouzdano otapa stanice kože i naslage. Posebno je pogodan za normalnu do suhu kožu.
BHA eksfolijant: Topiv je u ulju i prodire dublje u pore. Učinak pilinga je malo slabiji nego kod AHA pilinga, ali ovdje se nečistoće mogu bolje ukloniti i spriječiti. Stoga je BHA piling vrlo prikladan za masnu i osjetljivu kožu.
Ako imate akne ili želite izjednačiti ožiljke, pigmentne mrlje ili bore, potražite savjet dermatologa kod kojeg možete napraviti piling posebno visoko koncentrirane kiseline.
Međutim, tretman smiju koristiti samo profesionalci, inače koža može pretrpjeti znatna oštećenja. Ako imate aktivne kožne bolesti poput herpesa ili virusnih bradavica i rana na licu, trebali biste u potpunosti izbjegavati pilinge voćnim kiselinama.
Piling voćne kiseline kod kuće
Pilinzi s voćnim kiselinama komercijalno su dostupni u različitim koncentracijama i izvedbama. Stoga možete jednostavno uključiti vlastiti piling u svoju rutinu njege kože.
Svakako počnite s pilingom niske koncentracije i postupno navikavajte kožu na piling kiselinom. Nakon što ste pronašli pravi piling voćnim kiselinama za sebe, samo trebate znati kako ga pravilno koristiti.
Točan oblik primjene može se razlikovati od proizvoda do proizvoda, budući da je piling s voćnom kiselinom dostupan u tekućem, kremastom ili praškastom obliku. Stoga uvijek obratite pozornost na upute proizvođača za uporabu.
Redovito koristite piling voćnim kiselinama. To je jedini način na koji se vaša koža može poboljšati. Uzmite u obzir kako može dovesti do početnih pogoršanja.
Najkasnije nakon 27 do 28 dana, prirodni ciklus kože ponovno će se promijeniti i polako biste trebali vidjeti poboljšanje.
Ne koristite svoj piling voćnom kiselinom prečesto. Ako tek počinjete s tretmanom kiselinama, piling ne smijete koristiti više od jednom tjedno. Ako ste iskusniji, možete ga koristiti i najviše dva do tri puta tjedno.
Neki proizvođači navode da se piling voćnim kiselinama može koristiti i svakodnevno. To je u osnovi točno, ali vašoj koži to nije potrebno. Mogli biste ih brzo previše očistiti i iziritirati. Ostavite nekoliko dana između dva korištenja da se oporavi.
Prije prve uporabe pilinga voćnim kiselinama, trebali biste napraviti test podnošljivosti kako biste vidjeli podnosite li stvarno piling.
Da biste to učinili, stavite malu količinu na unutarnju stranu podlaktice i pričekajte nekoliko minuta. Ako koža jako peče ili je jako pocrvenjela, ne smijete koristiti piling. Uvijek se pridržavajte vremena izlaganja koje preporučuje proizvođač.
Ostavljanje pilinga na koži predugo može iritirati i iritirati kožu, potencijalno oštetiti zaštitnu barijeru kože.
Piling je najbolje nanijeti navečer prije spavanja. Tada se vaša koža može regenerirati preko noći. Neposredno nakon pilinga vaša koža može biti lagano zategnuta i crvena.
To je potpuno normalno. Čim nanesete svoje hranjive serume i kreme, koža će se smiriti.
Ako ste koristili piling voćnim kiselinama, svakako biste trebali nositi zaštitu od sunca tijekom dana jer je koža sada osjetljivija na sunčevo zračenje.
Upute korak po korak:
Temeljito očistite lice gelom za čišćenje, pjenom ili losionom po izboru. Osušite lice tapkanjem ručnikom. Nanesite piling na lice prema uputama proizvođača za uporabu. Izbjegavajte područje oko očiju i usta.
Sada piling mora početi djelovati. I ovdje je bitno pridržavati se podataka proizvođača o vremenu ekspozicije.
Potom toplom vodom isperite piling s voćnim kiselinama i kožu obavezno opskrbite njegujućim aktivnim sastojcima iz seruma i krema.
Piling voćnim kiselinama kod dermatologa
Postoji i mogućnost da peeling voćnim kiselinama profesionalno izvede liječnik. U liječenju u praksi koriste se voćne kiseline znatno veće koncentracije.
Kiseline prodiru dublje u kožu i tu djeluju intenzivnije. Ovo također može uravnotežiti akne, pigmentne mrlje, ožiljke ili fine bore i poboljšati izgled kože.
Međutim, samo obučeno osoblje smije raditi s jakim voćnim kiselinama kako bi se spriječilo oštećenje kože. Za učinkovito liječenje obično je potrebno više sesija. Intenzitet pilinga se povećava iz sesije u seansu.
Tako se koža navikava na tretman i izbjegavaju se nuspojave. Obično postoji pet do deset seansi, koje se održavaju u razmacima od oko 14 dana.
Svaka sesija može stajati između 50 i 150 eura. Ovo nije jeftino, ali ako se želite učinkovito riješiti neravnina na tenu, ovo je vrlo dobra metoda i puno učinkovitija od liječenja kod kuće. Budući da se radi o kozmetičkom tretmanu, troškove obično ne pokriva zdravstveno osiguranje.
Nuspojave pilinga voćnim kiselinama
Ako piling s voćnom kiselinom pravilno koristite i pridržavate se uputa koje smo prethodno objasnili, kod primjene ne može puno poći po zlu. S vremena na vrijeme, međutim, tijekom tretmana može doći do laganog peckanja lica.
Nakon toga, koža je tu i tamo blago pocrvenjela. Obje nuspojave ponovno nestaju nakon kratkog vremena i nisu dramatične. Ako nuspojave traju dulje, trebate posjetiti liječnika.
najnovije
najčitanije
Zadar
financijska izvješća
Poznato kako posluju gradske tvrtke. Tri u minusu, a iznos gubitaka jedne nije nimalo zanemariv
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.