Subota, 27. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

VODITE KNJIGU

Ova japanska metoda čini štednju jednostavnom i efikasnom

Autor: Mija Dropuljić

03.03.2024. 13:16
Ova japanska metoda čini štednju jednostavnom i efikasnom

Foto: iStock/NL



Jeste li čuli za japansku metodu štednje pod imenom kakeibo? Uz pomoć nje ćete na mjesečnom bazi jednostavnije i efikasnije uštedjeti. Čini se kako cijene, a s njima i naši troškovi iz mjeseca u mjesec samo rastu. Mjesec nije ni završio, a stanje na našem računu je sve samo ne obećavajuće. Ako nikako na granu zelenu s novcem, možda je vrijeme da isprobate neke nove metode štednje.


Sve više se na zapadu priča o kakeibo metodi štednje. U pitanju japanska metoda vođenja kućanstva koja se fokusira na praćenje i upravljanje osobnim financijama. Riječ “kakeibo” doslovno znači “knjiga za domaćinstvo” ili “knjiga za kućanstvo”. Razvila ju je japanska novinarka Hani Motoko davne 1904. godine.


Glavni cilj kakeibo metode je pomoći pojedincima da bolje razumiju svoje troškove, postave financijske ciljeve i prate svoje troškove tijekom mjeseca kako bi bolje upravljali svojim financijama. Metoda se često sastoji od ručnog vođenja dnevnika ili bilježenja svih prihoda i troškova.




Kakeibo metoda obično uključuje sljedeće korake:


Zadavanje financijskih ciljeva: Postavljanje ciljeva koji se odnose na uštedu, smanjenje troškova ili postizanje određenog financijskog stanja.


Planiranje mjesečnih proračuna: Razdvajanje prihoda i troškova te planiranje koliko ćete potrošiti u svakoj kategoriji tijekom mjeseca.


Bilježenje svih troškova: Ručno bilježenje svih dnevnih troškova kako biste imali cjelovit pregled svoje potrošnje.


Analiza i refleksija: Analiziranje svojih financijskih navika na kraju svakog mjeseca kako biste prepoznali obrasce i prilagodili svoje ponašanje prema financijskim ciljevima.


Korištenje kakeibo metode može pomoći ljudima da postanu svjesniji svojih financijskih odluka i razviju bolje navike upravljanja novcem. Ova metoda naglašava važnost pažljivog razmatranja svakog troška i postavljanja prioriteta u vezi s financijskim ciljevima.


U početku će vam možda biti teško pratiti sve troškove, no jednom kada vam uđe u naviku voditi takozvanu “knjigu za domaćinstvo”, bit ćete svjesni svakog troška. Kako je metoda razvijena prije računala, ona je fokusirana na ručno vođenje financijskog dnevnika. Kako bi praćenje bilo jednostavnije, koristite jednu od mnogobrojnih aplikacija, a poslužit će vam i tablica na računalu.