Četvrtak, 21. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

FORENZIČKI VAŽNE

Mačke su bolje od detektiva: Njihovo krzno može uhvatiti kriminalce

Autor: Šarlota Brnčić

05.11.2023. 10:43
Mačke su bolje od detektiva: Njihovo krzno može uhvatiti kriminalce

Foto: Pixabay



Nebrojeno puta smo čuli da su psi čuvari idealni za zaštitu imanja i imovine. Pa, iako ne biste pomislili, čak i mačke mogu uhvatiti kriminalce na svoj način. Kako? Kroz krzno. Otkrilo je to novo znanstveno istraživanje koje je provelo Sveučilište u Leicesteru, a nedavno je objavljeno u časopisu Forensic Science International.


Sveučilište u Velikoj Britaniji razvilo je novu tehniku ​​analize DNK, otkrivši tako da mačja dlaka može biti nevjerojatno korisna u pronalaženju identiteta kriminalaca.


Ali zašto životinjska dlaka? U domovima u kojima živi mačka, nemoguće je ne pronaći njezino krzno posvuda. Na namještaju, na kauču ili na odjeći koju nosite gdje se dlačice vrlo lako zalijepe.




Upravo iz tog razloga vrlo je mala vjerojatnost da će lopov koji provali u kuću u kojoj su mačke uspjeti pobjeći bez i jedne dlake mačke na sebi. Dakle, jedna dlaka može predstavljati vezu između osumnjičenika i mjesta zločina.


Kako bi to pokazali, engleski istraživači uključili su 119 mačaka iz Ujedinjenog Kraljevstva u istraživanje i proučavali njihovu mitohondrijsku DNK. Dlaka koju ispušta vaša mačka nema korijen dlake, pa sadrži vrlo malo iskoristive DNK.


“U praksi možemo samo analizirati mitohondrijski DNK, koji se prenosi s majke na potomstvo i dijeli se između mačaka u srodstvu s majkom,” objasnila je Emily Patterson, glavna autorica istraživanja.


To znači da do sada, analizom fragmenta mačje mitohondrijske DNK, nije bilo moguće pratiti trag do određene mačke. Međutim, novom metodom tim stručnjaka povećao je točnost rezultata do 10 puta.


Sada je određen slijed cijele mačje mitohondrijske DNK i polje se sve više sužava. Imajući mnogo više informacija, mogli su riješiti slučaj počevši od mačje dlake.


Prikupljeni podaci su obećavajući, barem u Ujedinjenom Kraljevstvu gdje oko 26% engleskih kućanstava ima mačku. Istraživači ne isključuju da bi se isti pristup mogao testirati i na psećoj dlaci.


“U kaznenim slučajevima gdje ljudska DNK nije dostupna za analizu, dlake kućnih ljubimaca vrijedan su izvor povezivanja dokaza, a naša metoda čini ih mnogo moćnijima,” komentirao je Mark Jobling, koautor istraživanja.


Svatko tko počini krađu ili druga kaznena djela u domu moći će biti lakše otkriven. Naravno, sve dok je barem jedna mačka u toj kući inače se ne računa.