KOŠARKA

Zadarska ljetna liga: Voštarnica, Smiljevac i Melada stopostotni

Autor: Paulo Sarić

18.07.2023. 17:45

Od petka do nedjelje odigrano je drugo kolo petog izdanja obnovljene Zadarske ljetne lige. Svi ljubitelji košarke pod otvorenim nebom i prošli su vikend mogli uživati u zanimljivim utakmicama, a polako su se počele i rasplitati stvari u skupinama te smo dobili i prva tri sigurna putnika u drugi krug. To su lanjski finalist Voštarnica koja je nakon Sukošana svladala i Bazen, Konoba Rafaelo Melada koja je nakon Sfinga Stafforda bila bolja i od Borika te Smiljevac koji je pobjedu nad Strožancem iz prvoga kola nadogradio subotnjim trijumfom protiv Bibinja.

Skupina A

Lanjski finalisti i jedni od najvećih favorita za osvajanje ovosezonskog izdanja Zadarske ljetne lige rutinski su stigli i do druge pobjede svladavši Bazen rezultatom 69:54. Prva četvrtina je protekla u izjednačenoj igri, no već je samo otvaranje druge dionice donijelo veliki nalet »Vošte« koja je serijom 10:0 sagradila dvoznamenkastu prednost i usmjerila vodu na svoj mlin. Na veliki odmor se otišlo s 28:13 za momke u zelenim dresovima koji su u trećoj četvrtini dodatno povećali prednost na okruglih plus 20 (56:36), nakon čega su mirno priveli susret kraju.

VOŠTARNICA       69

BAZEN       54

(13:10, 15:3, 28:23, 13:18)

ZADAR – Vanjski teren ŠC Višnjik. Gledatelja: 500. Suci: Toni Čičin-Šain, Ivan Grbić i Darijan Jančijev.

VOŠTARNICA: Bumbak, Bilokapić 10, Zagoršak 7, Fabulić, Knežević 16, Dujmov 4, Lukić 12, Ivičić, Ostojić 2, Marčev 14, Kurta 4. Trener: Š. Buterin.

BAZEN: Bašura, B. Perić, L. Perić 7, Bolić 5, Kamber 11, Marinović 15, Jurjević 7, Lovrić, Elez 2, Kovačević 7. Trener: L. Lovrić.

Drugi susret drugog kola skupine A odigran je u nedjelju, a u okršaju Zaratina i Sukošana bolji su bili košarkaši iz mjesta Svetog Kasijana koji su slavili sa 77:51. Sukošanci su rano preuzeli rezultatsku inicijativu te su se početkom druge dionice odvojili na dvoznamenkastu razliku, koju su do poluvremena povećali na ugodnih plus 16 (39:23), da bi sve dileme oko pobjednika nestale na otvaranju nastavka kada je prednost Sukošana dodatno narasla na visokih 26 razlike, pa je četvrta četvrtina donijela rutinsko privođenje posla kraju.

ZARATINI F.       51

SUKOŠAN       77

(13:21, 10:18, 8:18, 20:20)

ZARATINI F.: Alić 2, Kraljević 2, Gladović, Copić, Milković 6, Kovačević 4, Matasic 13, Babara 2, Mrkić 10, Zubčić 3, Barić 9, Gulan. Trener: V. Kraljević.

SUKOŠAN: L. Bičić 12, Ročak, Vezilj 7, Perinović 4, Sudinja 2, Šeremet, Dević Obradović 8, Mileta 6, Dijan, R. Zdrilić 27, N. Zdrilić 9, S. Bičić, Peljušić 2, Vanjak. Trener: S. Bičić.

Skupina B

Nakon što su u prvom kolu poraženi od Konobe Rafaelo Melada, Sfinga Staffordi su se u petak iskupili uvjerljivom pobjedom protiv mlade momčadi Diadore koju su svladali s 97:56. Već je prva četvrtina u kojoj su se »Staffordi« odvojili na dvoznamenkastu prednost dala nagovijestiti da će to biti prilično jednostran susret, a potvrda navedene teze je stigla već do kraja prvog poluvremena do kada su Filip Tušek i družina sagradili okruglih 30 poena prednosti, što im je omogućilo da u nastavku dvoboja uspore tempo i mirno stignu do premijerna dva boda na ovogodišnjem izdanju Zadarske ljetne lige.

SFINGA S.       97

DIADORA       56

(30:13, 28:15, 26:18, 13:10)

SFINGA S.: Juršić, Škrinjarić 16, Martinac 3, Tušek 25, Gazić 6, Klapan 13, Kaica, Srzić 4, Žilić 6, Čirjak, Kolanović 16, Srzić 8. Trener: L. Klarić.

DIADORA: Ivanković 6, Skelin 2, Kotrulja 7, Jović 7, Sorić 3, Kosović 2, Stipanov, Diklan 10, Nimac 11, Madunić 4, Rogić, Čulin 4. Trener: T. Vidaić.

Do druge pobjede iz dva odigrana kola došli su i košarkaši Konobe Rafaelo Melada koji su u vrlo nervoznoj utakmici s velikim brojem dosuđenih tehničkih pogrešaka uvjerljivo svladali Borik rezultatom 94:62. Prva četvrtina je nagovijestila da će to biti siguran posao za mladiće s Melade koji su rano otišli na dvoznamenkastu prednost i do početka druge dionice sagradili ugodnih plus 20 (32:12). Košarkaši Borika se nisu predavali te su, slabom šuterskom izdanju unatoč, uspjeli »zaustaviti krvarenje« i zahvaljujući mnoštvu drugih napada držali utakmicu otvorenom sve do zadnjih desetak minuta kada je Melada ponovno podigla agresivnost u obrani i na koncu stigla do rutinske pobjede.

K. R. MELADA       94

BORIK       62

(32:12, 24:22, 16:22, 22:6)

K. R. MELADA: Peša 22. Sunara 11, Meštrić 10, Traživuk 6, Bušić 7, Erslan 11, Žužul 7, Kozulić, Petković 6, Stanović 7, Hernaus 7, Bilić. Trener: D. Matulina.

BORIK: Lacić 2, Bencarić 4, Marić, Motušić, Pantalon 6, Ivanov 8, Odvitović, Lipotica, Viduka 2, Segarić 27, Ćuška 3, Marin 10. Trener: M. Parisatti.

Skupina C

Subota je bila rezervirana za okršaje u skupini C, a prvi su na vanjski teren ŠC Višnjik izašli košarkaši dviju poraženih momčadi iz prvog kola – Sabunjara i Strožanca. Na koncu su nakon velike borbe slavili Privlačani koji su pobijedili rezultatom 80:73 i stigli do vrijednog trijumfa u borbi za plasman u drugi krug. Bila je to vrlo zanimljiva i izuzetno izjednačena utakmica u kojoj su se suparnici čak 19 puta izmjenjivali u vodstvu, pri čemu niti jedna momčad nije uspjela sagraditi prednost veću od sedam poena. Splićani su se početkom nastavka serijom 0:8 odvojili na 43:50, no odgovor Sabunjara je bio ekspresan pa se u posljednjih deset minuta ušlo s 57:55 za Privlačane. Odluke o pobjedniku nije bilo sve do same završnice kada je na naplatu došao puno veći broj napadačkih skokova košarkaša Sabunjara, što je na koncu prelomilo susret i riješilo dileme o vlasniku dva boda.

SABUNJAR       80

STROŽANAC       73

(20:19, 16:20, 21:16, 23:18)

SABUNJAR: Prtenjača 9, Ivković, T. Grbić 14, I. Begonja 23, Mišić 8, Mustać 8, Glavan 6, Krstinić 12, M. Grbić, B. Begonja, Jurlina. Trener: B. Begonja.

STROŽANAC: Pestić, Polić 14, Šiško 22, Vuko 9, Muše, Stipić 3, Udiljak 15, Nikolić 10. Trener: K. Stipić.

Udarni termin subote bio je rezerviran za dvije momčadi koje su u prvom kolu upisale pobjede u skupini C, a u okršaju slavljenika s otvaranja slavio je Smiljevac koji je svladao Bibinje rezultatom 89:74. Prvo poluvrijeme je proteklo u izjednačenoj igri uz blagu rezultatsku inicijativu Smiljevca, no bez većih odvajanja s iti jedne strane, da bi otvaranje nastavka donijelo prvi veći nalet Zadrana koji su zahvaljujući boljoj obrani i nekoliko ubačenih trica pobjegli na dvoznamenkastu prednost. U četvrtu četvrtinu se ušlo s plus 13 za igrače Lovre Kovačevića (70:57) koji su u posljednjih deset minuta sačuvali prednost i stigli do svog drugog trijumfa.