10 C°

PLIVANJE

Na bazenu ŠC Višnjik održano kadetsko PH u plivanju

20.02.2024. 17:19

U organizaciji Hrvatskog plivačkog saveza, PK Zadar je na bazenu ŠC Višnjik priredio Prvenstvo Hrvatske za kadete. Nastupilo je 290 kadeta i kadetkinja iz 40 hrvatskih klubova. Plivalo se u tri djela programa, a Zadar je na domaćem terenu predstavljala postava od 13 kadeta i kadetkinja, koji su tijekom zimske sezone ostvarili kvalifikacijske norme za nastup na PH. To su: Filip Župan, Paulo Sinovčić, Tin Mršić, Toni Mršić, Adrian Marinović, Zrna Šijaković, Mareta Mikulić, Mia Zekanović, Tonka Plavčić, Tia Butić, Lori Sutlović, Zara Brtan, Anna Veselić. Vodili su ih treneri Željko Olujić, Ivan Karavida, Maja Štrbac.

Novost u sistemu bodovanja na PH je ekipni redoslijed klubova i plasman u višeboju. U ekipnom plasmanu boduje se natjecatelj kluba s najboljim rezultatom u muškoj i ženskoj konkurenciji u svakoj pojedinačnoj disciplini, kao i jedna štafeta u svakoj disciplini u muškoj i ženskoj konkurenciji. Višeboj je disciplina u kojoj se redoslijed određuje bodovima iz četiri pojedinačne utrke. Za ukupan plasman u višeboju (slobodno/leđno/prsno/leptir) boduju se discipline za pojedinačnog natjecatelja iz individualnih utrka (400 m slobodno + 200 m mješovito + 100 m + 50 m).

Najuspješniji Zadrov kadet bio je Filip Župan, koji je dominirao u utrkama slobodnog stila. Osvojio je dvije brončane medalje, na 400 m slobodno (4:33.48) i 100 m slobodno (57.66) te srebro na 50 m slobodno (25.85), disciplini u kojoj je imao najviše bodova (474). Zbrojem četiri discipline (400 m slobodno, 200 m mješovito, 100 m slobodno, 50 m slobodno) imao je 1785 bodova za drugo mjesto u disciplini višeboj slobodno, za što je nagrađen peharom. Plivao je i 50 m leđno (31.79), gdje je zauzeo sedmo mjesto dok je na 200 m mješovito (2:32.09) bio 14.

Štafeta kadetkinja (Mareta Mikulić, Zrna Šijaković, Mia Zekanović, Tonka Plavčić) imala je peto vrijeme na 4×50 m slobodno (2:01.34) te 10. mjesto na 4×50 m mješovito (2:22.68) i 4×100 m mješovito (5:23.23). Kadetska štafeta (Filip Župan, Paulo Sinovčić, Tin Mršić, Toni Mršić), zauzela je šesto mjesto na 4×50 m slobodno (1:53.59), 13. mjesto na 4×50 m mješovito (2:13.09) te 14. mjesto u štafeti 4×100 m mješovito (5:01.06). Mješovita štafeta (Filip Župan, Tin Mršić, Zrna Šijaković, Mia Zekanović) bila je deseta na 4×100 m slobodno (4:24.85). Na kraju trećeg dijela programa, u ukupnom redoslijedu u konkurenciji 40 klubova, Zadar je zauzeo osmo mjesto s 8959 bodova. Prva je Dubrava (12603 bodova), druga Mladost (12052), a treće Primorje (11870).

– I ostali našli članovi plivali su osobne rezultate te ostvarili dobre plasmane na njima glavnom natjecanju u zimskoj sezoni. Ova kadetska ekipa je na odličnom putu za juniorsko plivanje. Slijedi im zasluženi odmor te ulazak u ljetnu sezonu – istaknuo je trener Olujić.