Završnica PH u Jazinama

Juniori Zadra izgubili u finalu od Cedevite Junior, pretkadetima bronca

Autor: Juraj Vunjak

26.05.2024. 19:48

Juniori Košarkaškog kluba Zadar nisu uspjeli obraniti titulu prvaka Hrvatske. U sjajnoj atmosferi u Jazinama igrači Roka Jurline u finalu su izgubili od Cedevite Junior, koja je bila bolja s 92:85 (23:22, 20:27, 24:19, 25:17). Bio je to dvoboj obostranih uspona i padova. Zadar je bolje počeo utakmicu, Cedevita preokrenula u drugoj četvrtini, a Zadar se u trećoj odvojio na 64:55. Međutim, Zadranima se u posljednjih 15-ak minuta dogodila kriza realizacije, Zagrepčani su bili vrlo čvrsti u obrani i u posljednjih deset minuta stigli do pobjede. Zadar je posljednji put bio u plusu nakon što je Toni Josipović povezao tricu i dva ubačaja iz slobodnih bacanja, te doveo svoju momčad do vodstva 73:72. Cedevita tada odlazi na 78:73 i tu je prednost sačuvala do kraja utakmice. Približio se Zadar na minus dva (87:85) bacanjima Andre Mirčete, koji je potom minutu i pol prije isteka vremena imao šut za tri i preokret, ali nije pogodio. Na drugoj strani Jan Kroflin je vratio Cedevitu u mirne vode (89:85) i tu je bio kraj zadarskim nadanjima. Mirčeta je utakmicu završio s 19 poena, a jedan manje ubacio je Luka Bilokapić. Niko Šare podijelio je sedam asistencija. Nove prvake Hrvatske s 22 poena predvodili su Marko Ljubičić, koji je imao i 18 skokova, te Noa Zemljić (20 poena).

Pretkadeti Zadra (U-15) u dvoboju za treće mjesto s 92:74 pobijedili su Bosco. Frane Bačić ubacio je za Zadrane 26 koševa, dok je kapetan Ante Gambiroža upisao 22 poena, uz šest asistencija. Rezime završnice za četiri mlađe kategorije iz zadarske perspektive ovako izgleda: zlatni kadeti, srebrni juniori, brončani pretkadeti, a dječacima iz Škole košarke Zadar (U-13) četvrto mjesto. Samo su Zadar i Cedevita Junior izborili završnicu u sve četiri kategorije.