13 C°

Plivanje

Članovi Zadra i Jadere nastupili na Ljetnom prvenstvu Hrvatske

21.07.2023. 12:44

Bazen na zagrebačkim Sveticama bio je domaćin Ljetnog državnog prvenstva na kojem se okupilo 370 plivača i plivačica iz 39 klubova. Mlađi juniori, juniori, mlađi seniori i seniori su se natjecali u individualnim i štafetnim disciplinama, te su skupljali individualne i ukupne (klupske) plasmane. Na Prvenstvu je sudjelovalo 12 zadarskih plivača, osam iz PK Zadar, te četiri iz PK Jadera. U tri dana natjecanja program je bio isti, osam najbržih plivača iz jutarnjeg dijela programa nastupalo je u popodnevnim A finalima, a idućih osam u B finalima. Kategorija seniora ujutro je nastupala u kvalifikacijama, a poslijepodne je plivala za seniorski redoslijed.

Zadar

Za PK Zadar nastupili su Lovre Dellavia, Rita Herceg, Sarah Michelle Coha, Mia Šarić, Ivano Kuman, Filip Gajić, Matea Grbin i Bernarda Petešić u pratnji trenera Željka Olujića. Juniorka Rita Herceg najvrjedniji rezultat ostvarila je na 100 m prsno (1:17.06), gdje je zauzela šesto mjesto s najviše bodova, 576. Na 200 m prsno (2:48.88) bila je peta u finalnoj utrci. Izborila je i finale na 50 m leptir (30.93), gdje je s osobnim rekordom bila deseta. Na 50 m prsno imala je 17. vrijeme (36.83). Juniorka Sarah Michelle Coha, isplivala je dva osobna rekorda. Na 50 m prsno (36.06) je bila osma u svojoj kategoriji, dok je 100 m prsno otplivala za 1:23,00. I Lovre Dellavia je isplivao osobne rezultate. Na 50 m prsno bio je šesti (31.99), na 100 m prsno sedmi (1:11.34), a na 50 m slobodno 14. (25.95). Plivao je i 50 m leptir te završio 39. (29.29). Svoj najbolji plasman mlađi junior Ivano Kuman ostvario je na 1500 m slobodno (18:27.88) gdje je zauzeo sedmo mjesto. Nove osobne rezultate plivao je na 200 m prsno (2:39.98) 10. mjesto, 100 m prsno (1:13.87) 16. i 50 m prsno (33.66) 15. Mia Šarić popravila je osobne rezultate na 50 m leđno (34.40) 18. mjesto, 100 m leđno (1:13.12) 16., 200 m leđno (2:38.12) 15. i 50 m prsno (39.12) 22. Plivala je i 50 m leptir (32.20) gdje je bila 17. Bernarda Petešić je bila 14. na 50 m prsno, 24. na 100 m prsno i 27. na 50 m leptir, Filip Gajić 21. na 50 m prsno te Matea Grbin 24. u istoj disciplini. Najbolji štafetni nastup Zadar je imao u ženskoj juniorskoj štafeti na 4×100 m mješovito (Mia Šarić, Sara Michelle Coha, Rita Herceg, Bernarda Petešić) koja je zauzela 12. mjesto. Mješovita štafeta 4×100 (Mia Šarić, Ivano Kuman, Rita Herceg, Lovre Dellavia) zauzela je 13. mjesto. U ekipnom Redoslijedu klubova, plivačice Zadra su zauzele 16. od 23. mjesto, dok su plivači bili 26. od 28.

– Cilj na glavnom natjecanju sezone je ostvariti nove osobne rekorde svakog plivača te zajedničkim snagama zauzeti što bolji ekipni plasman, što je ova mala i mlada postava i uspjela. Ponosni smo na njih sve. Sezona za mlađe uzraste još nije gotova. Kadeti tako treniraju na bazenu Višnjik za predstojeći vikend gdje ih u Zagrebu očekuje nastup na njihovom glavnom natjecanju, Prvenstvo Hrvatske. – rekao je Olujić.

Jadera

Pod vodstvom trenera Marijana Čuline za Jaderu su u Zagrebu nastupili: Andrija Kačanić, Stipe Kasun i Mate Molnar i Luka Čulina, koji su u muškoj konkurenciji kao klub sa 179 bodova osvojili 17. mjesto. Najbolje plasmane je ostvario mlađi junior Andrija Kačanić, koji se u svim disciplinama plasirao među 10 najboljih u kategoriji. Na 50 m leđno bio je četvrti (29.42), te mu je za stotinku izmakla medalja. U istoj disciplini u finalu (29.68) je bio 13. u juniorskoj i 16. u mlađoj seniorskoj kategoriji. Na 100 m leđno (1:04.07) završio je šesti, a osmi je bio na 50 m slobodno (25.48) i 100 m slobodno (56.32). Deseti je završio na 50 m leptir (27.83). Mlađi junior Mate Molnar na 1500 m slobodno (18:25.45) je izborio finale, a zatim poboljšao rezultat s 23 sekunde i zauzeo šesto mjesto u kategoriji mlađih seniora te peto kod juniora. Na 800 m slobodno bio je osmi (9:37.75). Stipe Kasun isplivao je osobne rekorde u obje discipline u kojima je nastupio, 100 m prsno je isplivao za 1:14.45, dok je na 200 m prsno popravio osobni rekord za dvije sekunde (2:42.21). U štafetnim trkama Kačanić, Kasun, Molnar i Čulina su u svim disciplinama popravili vremena isplivana na Regionalnom PH: 4×200 m slobodno (8:43.58), 4×100 m slobodno (3:56.61) i 4×100 m mješovito (4:24.43).